Nagrody Teatralne Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Prezydentów Gdańska i Gdyni
250 lat temu wystawiono pierwszą polską sztukę…
Czarodzieje rzeczywistości, potrafiący swą osobowością wczuwać się w życie, wrażliwość innych ludzi, zamienić ich poczucie troski, krzywdy, w chwile szczęścia – mają swe święto. Chodzi o artystów scen polskich. W Gdańsku najwybitniejsi z tych osób otrzymali, w poniedziałek, 30 marca 2015 roku, doroczne Nagrody Teatralne za dokonania w roku poprzednim.
Nagrody Teatralne Marszałka Województwa Pomorskiego zdobyli: Michał Jaros oraz Robert Ninkiewicz – za role młodszego i starszego Broniewskiego. Jurorzy nagrodzili też Adama Orzechowskiego, dyrektora Teatru Wybrzeże. Dwaj pierwsi artyści otrzymali nagrody za swe aktorstwo, trzeci – za reżyserię. Wszystkim szczęście przyniosła sztuka pt. „Broniewski” autorstwa Adama Paczochy.
Spektaklem Roku został „Broniewski”, a nagrodę w tej dyscyplinie przyznano Teatrowi Wybrzeże. Laureatów uhonorował Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. Marszałek nagrodził też Wojciecha Dmochowskiego, dyrektora Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni.
Nagrody Teatralne Prezydenta Gdańska otrzymali: Robert Ninkiewicz – za rolę starszego Broniewskiego w sztuce „Broniewski” Radosława Paczochy; Adam Orzechowski – za reżyserię tej sztuki; solistka Anna Fabrello – za stworzenie Despiny w „Così fan tutte” Opery Bałtyckiej, w operze pod reżyserią Marka Weissa. Za Przedstawienie Roku uznano „Projekt: Niderlandy” Bałtyckiego Teatru Tańca, wystawiane Operze Bałtyckiej. Nagrody wręczał Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska.
W uhonorowaniu laureatów uczestniczyli też artyści: Halina Słojewska, Małgorzata Talarczyk, Katarzyna Dałek, Michał Jaros.
Wywoływany z głębi widowni aktor Robert Ninkiewicz, idąc na scenę, układał sobie tekst przemówienia. Gdy po raz drugi poproszono go o odbiór nagrody, podszedł do mikrofonu i zebrani usłyszeli: Nie wiem, co powiedzieć…
– Stań na głowie – rozległo się z sali.
Robert Ninkiewicz zdjął marynarkę, złożył ją kostkę na scenie i… zrobił stójkę, głowę opierając o marynarkę. Gdy umilkł „braw huragan”, artysta rzekł:
– Już teraz wiem, dlaczego szef (dyrektor Teatru Wybrzeże, Adam Orzechowski) pytał mnie czy umiem stanąć na głowie…
Kilka dni wcześniej, w Gdyni, wręczono też Nagrody Teatralne Prezydenta tego miasta. O szczegółach czytamy na stronie: http://www.teatrgombrowicza.art.pl .
Monika Babicka zasłużyła sobie na trofeum rolą Marii Timofiejewnej w spektaklu „Biesy” Teatru Miejskiego. Piotra Michalskiego uhonorowano za rolę lokaja Macieja w sztuce „Ożenić się nie mogę” w Teatrze Miejskim.
Maciej Wizner otrzymał nagrodę za rolę Piotra Wierchowieńskiego w „Biesach” Teatru Miejskiego. Markowi Kuczyńskiemu laur przyznano za muzykę do tego właśnie spektaklu, na scenie Teatru Miejskiego w Gdyni.
W tym roku przypada jubileusz 250-lecia teatru publicznego w Polsce. Międzynarodowy Instytut Teatralny co roku powierza innemu wybitnemu artyście teatru napisanie uroczystego przesłania na Międzynarodowy Dzień Teatru – informuje Małgorzata Pisarewicz, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. W tym roku autorem uroczystego orędzia, w którym czytamy m.in.: „Mistrzów dla teatru najłatwiej znaleźć z dala od teatru. To zwykle ci, których nie zajmuje teatr jako machina do reprodukowania klisz i konwencji (…)”, jest światowej sławy polski reżyser teatralny, Krzysztof Warlikowski.
Na pomorskie obchody Międzynarodowego Dnia Teatru zaprosił samorząd województwa pomorskiego wspólnie z miastem Gdańsk oraz Okręgiem Gdańskim Związku Artystów Scen Polskich. Oprawę muzyczną gali zapewnił Gdańsk Jazz Quartet.
Kazimierz Netka