Kultura chińska w centrum Gdańska

Spotkanie artystów z Pomorza i stolicy Chin

Sztuki piękne – dokonania twórców z dwóch uczelni, w Gdańsku i w Pekinie

Kilkadziesiąt artystycznych prac chińskich można podziwiać w Wielkiej Zbrojowni w Gdańsku. To efekt kulturalnej współpracy, jaką kilka lat temu zainaugurowały Akademia Sztuk Pięknych (ASP) w Gdańsku oraz China Academy of Fine Arts (CAFA) w Pekinie.

IMG_9251

W zeszłym roku, w listopadzie, studenci i naukowcy z gdańskiej uczelni gościli w Chinach, teraz twórcy z Chińskiej Republiki Ludowej przyjechali do Gdańska. Uroczystość otwarcia wystawy „CAFA Beijing w ASP Gdańsk” odbyła się 26 marca. Zaproszenia na ten wernisaż rozesłali Rektor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku prof. Ludmiła Ostrogórska oraz Dziekan Wydziału Architektury i Wzornictwa prof. Sławomir Fijałkowski.

– Przyjazd gości z Pekinu do Gdańska został urzeczywistniony dzięki kilkuletnim staraniom prof. Haliny Kościukiewicz, koordynatorki projektu – powiedział, podczas uroczystości otwarcia wystawy, prof. Sławomir Fijałkowski, dziekan Wydziału Architektury i Wzornictwa. Porozumienie o długofalowej współpracy między Wydziałem Architektury i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku i School of Design of the Central Academy of Fine Arts (CAFA) w Pekinie, zostało zawarte w 2014 roku. Podpisali je Prezydent CAFA oraz Rektor ASP w Gdańsku.

IMG_9252

Efektem tego porozumienia jest Projekt ,,Intercultural Challenge”. Jego pierwszą część obejmującą wystawę i warsztaty zrealizowano w listopadzie ubiegłego roku w School of Design w Pekinie. Warsztaty ,,Re – design” z udziałem studentów chińskich i polskich z Pracowni Projektowania Mebla odbywały się w czasie trwania Wystawy Osiągnięć Pracowników i Studentów. Celem warsztatów było stworzenie produktu łączącego w sobie wpływy dwóch kultur chińskiej i europejskiej. Zarówno wystawa jak i warsztaty zostały objęte patronatem honorowym Instytutu Polskiego Ambasady RP w Pekinie.

– Bardzo się cieszę, że w takim międzynarodowym gronie możemy się spotkać – mówiła podczas wernisażu w Akademii Sztuk Pięknych, Pani Profesor Jiang Li z China Academy of Fine Arts (CAFA) w Pekinie, zastępca przewodniczego w Chińskim Stowarzyszeniu Mebla w Dziale Projektowym.

IMG_9259

Wystawa „CAFA Beijing w ASP Gdańsk” znajduje się w Auli Wielkiej Zbrojowni ASP w Gdańsku, Targ Węglowy 6, (wejście od ul. Tkackiej). Czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00 – 18.00 . Ekspozycje można oglądać do 17 kwietnia 2015 roku. Więcej wiadomości znajduje się na stronach: http://www.asp.gda.pl/aktualnosc/wystawa_cafa_beijing_w_asp_gdansk oraz http://www.cafa.edu.cn/aboutcafa/lan/?c=1101 .

Kazimierz Netka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *