Dzień Otwarty Wyspy Sobieszewskiej. Tam istnieje rzeka, która powstała w jedną noc, a Wisła spotyka się z Bałtykiem. I jest Raj. Ptasi Raj. W sobotę 15 lipca będzie można za darmo podróżować po tej wyspie w Gdańsku i podziwiać owe wspaniałe unikaty…

Na zdjęciu: Uczestnicy spotkania poświęconego organizowaniu Dnia Wyspy Sobieszewskiej. Fot. Kazimierz Netka.

Naukowcy, ZHP, miasto Gdańsk, mieszkańcy Wyspy Sobieszewskiej zapraszają na sobotę pełną wrażeń.

Wyspa Sobieszewska – 35 km kwadratowych w Gdańsku, zamieszkana przez ponad 3500 osób – staje się sławna nie tylko w kraju. W przyszłym roku na tej Wyspie, liczącej nieco ponad 122 lata, odbędą się obchody 100-lecia Związku Harcerstwa Polskiego. Bardzo możliwe, że 5 lat później przyjedzie tam około 40 000 skautów z ponad 160 państw świata.

 

Na zdjęciu: Widok na styk Wisły i Bałtyku. Fot. Kazimierz Netka

Dlaczego? Bo to niezwykły kawałek naszego kraju. Jak i dlaczego niezwykły? – będzie można dowiedzieć się już w najbliższą sobotę, 15 lipca 2017 roku, podczas pierwszego w historii Dnia Otwartego Wyspy Sobieszewskiej. Gdańskie Autobusy i Tramwaje zapewniają bezpłatne dojazdy i powroty z Wyspy do centrum Gdańska.

 

Na zdjęciu: Uczestnicy spotkania poświęconego organizowaniu Dnia Wyspy Sobieszewskiej. Fot. Kazimierz Netka.

Już o godzinie 9 rano wsiadasz w specjalny autobus przy dworcu PKP Gdańsk Główny i za darmo możesz dojechać do jednej z najatrakcyjniejszych i najbardziej niezwykłych dzielnic Gdańska. Do szerokiej plaży długości około 10 km. Tego dnia szkoda byłoby leżeć na plaży. Dlaczego? Uzasadniają to organizatorzy i partnerzy Dnia Otwartego Wyspy Sobieszewskiej oraz Piotr Kowalczuk – zastępca Prezydenta Miasta Gdańska ds. polityki społecznej; dr inż. Katarzyna Żółkoś – kierownik Stacji Biologicznej Uniwersytetu Gdańskiego w Górkach Wschodnich; Beata Matyjaszczyk – koordynatorka Programu Rozwoju Społecznego Wyspy Sobieszewskiej z ramienia ZHP; Marta Bednarska – szef Grupy Komunikacji i Promocji Projektu Jamboree 2023; Krzysztof Szumański – członek zarządu Stowarzyszenia Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej; Łukasz Kłos – pełnomocnik prezydenta Gdańska ds. organizacji Światowego Jamboree Skautowego w 2023 r.

 

Na zdjęciu: Uczestnicy spotkania poświęconego organizowaniu Dnia Wyspy Sobieszewskiej. Fot. Kazimierz Netka.

Pierwszy w historii Dzień Otwarty Wyspy Sobieszewskiej odbędzie się w sobotę 15 lipca 2017 r. w godzinach 10 rano w sobotę, 03 rano w niedziele, 16 lipca. Odwiedzający będą mogli wziąć udział w dwóch największych letnich imprezach Wyspy: w naukowym Pikniku Wyspy Przyrodników w Stacji Biologicznej UG w Gdańsku Górkach Wschodnich i w rozrywkowym, rekreacyjnym Festynie Świbnieńskie Lato – w Gdańsku Świbnie, niedaleko przeprawy promowej przez Wisłę Przekop.

Na ten dzień, czyli 15 lipca, Gdańskie Autobusy i Tramwaje zapewniają bezpłatny autobus na Wyspę Sobieszewską, odjeżdżający o każdej pełnej godzinie spod Dworca Głównego PKP w Gdańsku – informuje Alicja Bittner – inspektor w Biurze Prasowym kancelarii Prezydenta Gdańska, podając w komunikacie wypowiedź:

– Wyspa Sobieszewska stale się rozwija i staje się coraz bardziej przyjazna i dostępna dla gdańszczan i turystów. Ważna jest synergia działań wielu podmiotów pozwalająca realizować takie inicjatywy jak: budowa mostu na wyspę, organizacja w przyszłym roku zjazdu z okazji 100-lecia Związku Harcerstwa Polskiego oraz starania o organizację Światowego Jamboree Skautowego 2023, którego wyniki poznamy 16 sierpnia – mówił na konferencji prasowej Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Miasta Gdańska ds. polityki społecznej.

 

Na zdjęciu: Uczestnicy spotkania poświęconego organizowaniu Dnia Wyspy Sobieszewskiej. Fot. Kazimierz Netka.

W ramach dnia otwartego wyspy godzinach 10.00 – 14.00 odbędzie się IV Piknik Wyspa Przyrodników organizowany przez Stację Ornitologiczną Uniwersytetu Gdańskiego w Górkach Wschodnich, ul. Ornitologów 26 Przygotowano 14 stoisk oraz Laboratorium Wydmowe.

Muzeum Wincentego Pola (w Sobieszewie, ul. Turystyczna 3) również przygotowało atrakcje dla odwiedzających, w godz. 10 – 18.

Natomiast Festyn Świbnieńskie Lato, organizowany przy przeprawie promowej będzie trwał od  godz. 10.00 w sobotę do 3.00 w niedzielę. Festyn zostanie zakończony potupają, czyli zabawa taneczną do białego rana, a grał będzie zespół muzyczny „Mar-Beat” z Gdańska ( o godz. 3 odjedzie ostatni bezpłatny autobus). Świbno jest ważne dla świata. Dlatego, jeszcze przed zabawa taneczną, usłyszymy tu w godz. 17.30 – 18.15 melodie i piosenki świata – podczas muzycznego koncertu zespołu „Akord KOCIEWIE”. Potem, pisarz Waldemar Nocny opowie o historii Przekopu Wisły.

Na zdjęciu: Gdańsk Świbno. Obelisk upamiętniający powstanie Wisły Przekop. Fot. Kazimierz Netka

Przygotowane atrakcje są skierowane do wszystkich grup wiekowych i każdy znajdzie coś dla siebie. W programie znajdują się m.in. zawody sportowo-pożarnicze, pokazy ratownictwa technicznego, turniej piłki nożnej, a dla dzieci spektakl „Opowieści z morza” oraz gry i zabawy z animatorami. O 20.00 rozpocznie się potupaja, czyli zabawa taneczna, która potrwa do 3.00 rano.

Organizatorzy Dnia Otwartego Wyspy Sobieszewskiej: Miasto Gdańsk, Grupa Badawcza Ptaków Wodnych KULING, Ochotnicza Straż Pożarna w Świbnie, Stacja Biologiczna Uniwersytetu Gdańskiego, Stowarzyszenie Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej, Związek Harcerstwa Polskiego.

Partnerzy: Stacja Ornitologiczna MiIZ PAN, Nadleśnictwo Gdańsk, „Wyspa Skarbów” Gdańskiego Archipelagu Kultury, Gdańskie Autobusy i Tramwaje, Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku, Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna, Polski Klub Ekologiczny, Stowarzyszenie Ochrony Sów.

Program Rozwoju Wyspy Sobieszewskiej jest częścią projektu dotyczącego kandydatury ZHP i Miasta Gdańska do Światowego Jamboree Skautowego 2023, które jest najważniejszym wydarzeniem Światowej Organizacji Ruchu Skautowego (WOSM) skierowanym do młodych ludzi w wieku od 14 do 17 lat, którzy są członkami narodowych organizacji skautowych. WOSM to najliczniejsza członkowska organizacja pozarządowa na świecie, zrzeszająca kilkadziesiąt milionów ludzi.

16 sierpnia br., najprawdopodobniej około godziny 16 dowiemy się, czy Polska czy Korea Południowa otrzyma prawo organizacji Światowego Jamboree Skautowego. Głosowanie delegacji skautowych ze 160 krajów świata odbędzie się podczas Konferencji Światowej Organizacji Ruchu Skautowego w Baku (Azerbejdżan).

Więcej informacji o Wyspie Sobieszewskiej: http://gdanskwyspasobieszewska.pl/ oraz program Dnia Otwartego: https://www.facebook.com/TerazWyspaSobieszewska/ .

Rozkład jazdy bezpłatnych autobusów dostępny na: http://www.gait.pl/aktualnosci/bezplatne-autobusy-gait-na-dzien-otwarty-wyspy-sobieszewskiej/ .

Na Wyspę Sobieszewską można też dotrzeć płatnymi autobusami: nr 186 – do Gdańska Górek Wschodnich i Ptasiego Raju; nr 112 – do Świbna i do Przegaliny – gdzie znajdują się śluzy; jedna zabytkowa, druga czynna – łącząca Martwą Wisłę z Wisłą Przekop.

 

Fot. Kazimierz Netka

Warto wiedzieć, że 07 czerwca 2017 roku doszło do utworzenia Partnerstwa na Rzecz Wyspy Sobieszewskiej „Wspólnymi siłami i w pełnym porozumieniu”. Więcej wiadomości na ten temat znajduje się pod adresem: http://pulsarowy.pl/przygotowania-do-swiatowego-zlotu-skautow-jamboree-2023-w-polsce-21-podmiotow-bedzie-wspierac-rozwoj-wyspy-sobieszewskiej-w-gdansku-zobowiazali-sie-do-tego-w-srode-7-czerwca-2017-roku-podpisujac-l/ .

Kazimierz Netka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *