Wakacje tylko dla bogatych? Na Pomorzu wypoczywają nad Bałtykiem tłumy ludzi. Jednak, wielu Polaków nie stać na wyjazdowy wypoczynek trwający więcej niż kilka dni… To gorzej niż średnio w Unii Europejskiej.

Na zdjęciu: Plaża w Gdańsku Świbnie przed godziną 10 rano w niedzielę, 30 lipca. Fot. Kazimierz Netka.

Ponad 40 proc. Polaków nie stać na tygodniowe wakacje poza domem.

Ponad 40 proc. badanych Polaków deklaruje, że nie stać ich na tygodniowe wakacje poza domem; nasz kraj znalazł się na 17. miejscu w UE – wynika z poniedziałkowego zestawienia Eurostatu.

Unijny urząd statystyczny sprawdził, jak wyglądają deklaracje mieszkańców poszczególnych państw członkowskich jeśli chodzi o możliwość sfinansowania tygodniowego urlopu poza domem jeden raz w roku. „Dla wielu osób w UE lato oznacza wakacje i podróże. Jednak około 1/3 populacji UE (32,9 proc.) nie może sobie pozwolić na tygodniowy pobyt poza domem” – czytamy w raporcie.

Fot. PAP

Fot. PAP

Sytuacja jest nieco gorsza w przypadku gospodarstw domowych z dzieckiem (34,6 proc. z nich deklaruje, że nie stać ich na tygodniowy wyjazd) niż osób samotnych lub bezdzietnych (31,3 proc. deklaracji). Ciekawsze wnioski wynikają jednak z zestawienia tego, jaki odsetek populacji danego kraju deklaruje brak środków, by sfinansować 7-dniowy pobyt poza domem. Nie do końca pokrywa się ono z zamożnością krajów UE.

Na pierwszym miejscu w tabeli jest bogata Szwecja, gdzie 8,2 proc. ankietowanych twierdzi, że nie stać ich na tygodniowy wyjazd. Na drugim miejscu jest Luksemburg (13,1 proc. – najbogatsze państwo w UE), dalej Dania (13,7 proc.), Finlandia (14,2 proc.) i Austria (15,4 proc.).

Poniżej średniej unijnej znalazły się jednak takie kraje jak Estonia (ok. 30 proc. społeczeństwa nie stać na tygodniowy urlop), Czechy (28,9 proc.) i Słowenia (26,9 proc.).

Z kolei gorzej niż Polacy (41 proc.) swoją sytuację pod względem możliwości spędzania urlopów widzą Irlandczycy (42 proc.), Włosi (45,2), Portugalczycy (47,2), czy Grecy (53,7 proc.)

Na szarym końcu zestawienia znaleźli się Rumuni, Chorwaci i Bułgarzy.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP

mp/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *