Na zdjęciu: Wicewojewoda pomorski, Mariusz Łuczyk, nagradza odznaczeniami zasłużonych pracowników turystyki – podczas uroczystości w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Fot. Kazimierz Netka.
Pomorskie jest na pierwszym miejscu wśród województw w kraju. pod względem liczby turystów, odwiedzających ten region W ciągu całego roku wypoczywa w Pomorskiem około 9 milionów gości. Możemy zaoferować atrakcje jeszcze większej liczbie osób; mamy duże rezerwy. Trzeba jednak uatrakcyjnić nasze województwo – podkreślali uczestnicy uroczystości w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim.
Przemysł czasu wolnego to potężna gałąź gospodarki; niedoceniana jeszcze, może niewykorzystana…
Turystyka jest bardzo ważną branżą. Podkreślił to w swym wystąpieniu, Mariusz Łuczyk – wicewojewoda pomorski. – Stanowi istotny element polskiej gospodarki. Jej obraz to: 80 mln osób odwiedzających nasz kraj, w tym 17 mln wizyt typowo turystycznych; 6 procent PKB; 6 procent eksportu, 1,5 procent importu.
Fot. Kazimierz Netka
Rozwój jej nie byłby możliwy, gdyby nie wysiłek was wszystkich – powiedział wicewojewoda pomorski Mariusz Łuczyk, zwracając się od uczestników regionalnych obchodów Światowego Dnia Turystyki 2017 w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. – Wysiłek samorządów wszystkich szczebli na czele z panem marszałkiem województwa, a także wszystkich ludzi zaangażowanych w rozwój turystyki. Posiadamy wspaniałą bazę turystyczną; jesteśmy krajem bezpiecznym – co jest zasługą naszego rządu – podkreślił wicewojewoda Mariusz Łuczyk. – Krajem atrakcyjnym – to dzięki wam, dzięki tym osobom wyróżnionym, ale także dzięki będącym na sali reprezentantom tysięcy ludzi zaangażowanych w rozwój turystyki jest to możliwe. Turystyka to potężna gałąź gospodarki; niedoceniana jeszcze, może niewykorzystana. W następnych latach będziemy jeszcze bardziej atrakcyjni i liczymy na państwa zaangażowanie, na to, że będziecie ambasadorami polskiej turystyki.
Jak podkreślił pan wicewojewoda, takie efekty nie biorą się z niczego. Są wynikiem ciężkiej pracy wielu osób. Podczas obchodów światowego Dnia Turystyki w Pomorskiem, najbardziej zasłużonym w działalności na rzecz rozwoju przemysłu czasu wolnego, wicewojewoda Mariusz Łuczyk wręczył odznaczenia państwowe.
Złoty Krzyż Zasługi otrzymali Jan Lewicki i Stanisław Strojny, Srebrny Krzyż Zasługi – Ryszard Betche i Jerzy Formella, Brązowy Krzyż Zasługi – Grzegorz Oskarbski i Krzysztof Strojny – pośmiertnie. Odznaki Honorowe „Za Zasługi dla Turystyki” nadawane przez Ministra Sportu i Turystyki otrzymali: Katarzyna Maciejewska, Hieronim Puakowski, Henryk Soja, Zbigniew Wójcicki, Jolanta Nitkowska-Węgla, Antoni Filipkowski, Włodzimierz Wolski, Bożena Murańska.
Fot. Kazimierz Netka
Pomorskie jest na pierwszym miejscu wśród województw w kraju. pod względem liczby turystów, odwiedzających ten region W ciągu całego roku wypoczywa w Pomorskiem około 9 milionów gości. Możemy zaoferować atrakcje z jeszcze większej liczbie osób; mamy duże rezerwy. Trzeba jednak uatrakcyjnić nasze województwo.
– Mam przyjemność spotkać się dzisiaj z gronem osób, którym bardzo zależy na rozwoju turystyki – powiedział Mieczysław Struk – marszałek województwa pomorskiego. – Witam reprezentantów samorządów, szefów Lokalnych Organizacji Turystycznych, ludzi, reprezentujących różne stowarzyszenia, przewodników, pilotów, pracowników nauki – tu witam serdecznie pana profesora Włodzimierza Gaworeckiego. Wszystkim nam zależy, aby ogromny potencjał województwa pomorskiego był jak najlepiej wykorzystany, a na ten potencjał składają się między innymi różnorodność kulturowa, znakomite walory przyrodnicze, krajobrazowe. liczne rozmaite produkty turystyczne. Warto podkreślić, że Pomorskie jest ciągle najchętniej odwiedzanym województwem spośród wszystkich regionów naszej Ojczyzny. Tutaj przyjeżdża rocznie około 9 milionów turystów.
Fot. Kazimierz Netka
– Warto dziś powiedzieć, że w niektórych miejscach turystyka otrzymała poważny cios – mówił marszałek Mieczysław Struk. Na pewne rzeczy nie mamy wpływu. Chodzi o nawałnicę, która zniszczyła gminy w powiatach chojnickim, kościerskim, bytowskim i w Borach Tucholskich. Tam branża turystyczna tak szybko się nie podniesie.
– Gratuluję waszego święta – powiedziała Aleksandra Dulkiewicz – wiceprezydent Gdańska. – A właściwie naszego, bo wszyscy pracujemy na to, jak postrzegany jest nasz region. W tym tygodniu byłam w Kijowie i tam poproszono przedstawiciela Gdańska by się podzielił doświadczeniami jak inwestycje wpływają na rozwój turystyki. Dla naszych braci z Ukrainy jesteśmy wzorem i oni mówią to bardzo wyraźnie.
– Temat zrównoważona turystyka jest dla nas bardzo ważny – powiedziała Katarzyna Gruszecka-Spychała – wiceprezydent Gdyni. Wszyscy stajmy przed dylematem jak to zrobić mądrze i żeby to się opłacało. Liczy się współpraca. W Gdyni sprawdziliśmy to w praktyce, dając przykład rozwijania wspólnej oferty dla turystów na całych północnych Kaszubach. Okazało się, że w miesiącach letnich Gdynię odwiedziło tylu turystów, ilu było u nas przez cały poprzedni rok.
– Gdańsk to miasto bardzo wysoko notowane, charyzmatyczne, magiczne – podkreślał Jan Korsak – przewodniczący Rady Polskiej Organizacji Turystycznej. – Tworzące wyjątkowo korzystną przestrzeń i ci, co tu przybywają, mogą coś przeżyć. Ja też, bo występuję na scenie Teatru Szekspirowskiego. Nie śniło mi się, że będę miał taką okazję. Jako pracujący w turystyce, mamy odpowiedzialne zajęcie i jest to ciężka praca. Właściwie jej istotą jest to, że my umożliwiamy spełnianie czyichś marzeń – to jest cel naszej pracy – mówił przewodniczący Rady POT Jan Korsak.
– Pomorski Światowy Dzień Turystyki odbywa się co roku w miejscach, których może pozazdrościć nam cała Europa kontynentalna – powiedział Stanisław Sikora – członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. – Dzisiaj spotkaliśmy się w Teatrze Szekspirowskim. Przedtem – na Zamku w Malborku. W Teatrze Szekspirowskim trzeba być, gdyż to obiekt niezwykły w skali europejskiej i światowej. Wielu ludzi dochodzi do wniosku, że trzeba tu, na Pomorze, przyjeżdżać.
Fot. Kazimierz Netka
Remigiusz Dróżdż – prezes samorządu gospodarczego: Polskiej Izby Turystyki Oddział Pomorski w Gdańsku powiedział m.in., że Polska na tle zawirowań geopolitycznych, jest postrzegana jako kraj bezpieczny. Nastąpił wzrost zainteresowań cudzoziemców Polską i naszym regionem. Powinniśmy skupić się na wydłużaniu sezonu turystycznego.
Niestety, wraz ze wzrostem liczby turystów, zauważa się brak podaży dobrze przygotowanej zawodowo kadry. Musieliśmy się posiłkować pracownikami z Ukrainy. We znaki daje się szara strefa, nieuczciwa konkurencja przejawiająca się między innymi działaniami właścicieli prywatnych apartamentów na tzw. wynajem krótkoterminowy. Tylko w Gdańsku, w bieżącym sezonie urlopowym, działało 1600 takich apartamentów. Łamane są cztery ustawy – o podatkach VAT i dochodowym, o ochronie danych osobowych i o usługach turystycznych.
– Bardzo dziękuję pani Marcie Chełkowskiej – dyrektor Departamentu Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, prezes Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. Dziękuję za bardzo dobrą współpracę – powiedział przewodniczący Remigiusz Dróżdż.
Ważną chwilą uroczystych obchodów Światowego Dnia Turystyki w Pomorskiem było uhonorowanie prof. Włodzimierza Gaworeckiego statuetką Gryfa Pomorskiego. Laudację na część uhonorowanego wygłosił Edmund Matowski – dziekan Wyższej Szkoły Turystyki i Hotelarstwa w Gdańsku, którą prof. Włodzimierz Gaworecki zorganizował, a także był też współtwórcą Sejmiku Turystycznego Województwa Pomorskiego.
Prof Włodzimierz Gaworecki, dziękując za uhonorowanie, pogratulował marszałkowi województwa pomorskiego sukcesów w rozwoju turystki, pierwszego miejsca wśród województw i przyciągnięcia około 9 milionów turystów rocznie.
Fot. Kazimierz Netka
– Turystyka to specyficzny rodzaj biznesu. Może się rozwijać, jeśli jest otwarta dla ludzi – podkreślił prof. Jerzy Limon – dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. W tym sensie również otwieranie dachu naszego teatru jest symbolem otwierania się kultury i otwartej kultury. W turystyce jest to bardzo ważne – otwieranie się na świat, przyjmowanie ludzi z zewnątrz, pokazywanie, czym możemy się pochwalić – powiedział prof. Jerzy Limon.
Fot. Kazimierz Netka
Otwarcie dachu Teatru Szekspirowskiego było zaskoczeniem i niezwykłym zdarzeniem podczas tegorocznego Światowego Dnia Turystyki.
A mamy co pokazać, właśnie na przykład Gdański Teatr Szekspirowski i Festiwal Szekspirowski, który rozsławia Gdańsk i Pomorskie w Europie i świecie. Dowodem na to jest zdobyta dla Festiwalu Szekspirowskiego prestiżowa nagroda EFFE Award, przyznawana przez Stowarzyszenie Festiwali Europejskich (EFA – European Festivals Association) we współpracy z Komisją Europejską i Parlamentem Europejskim.
Takiej wspaniałej turystyki i obchodów Światowego Dnia Turystyki by nie było, gdyby nie pracownicy Departamentu Turystyki – np. Bożena Murańska i Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, pod kierownictwem dyrektor Krystyny Hartenberger-Pater i zastępcy dyrektora – Łukasza Magriana – podkreśliła prezes Marta Chełkowska, wskazując na zasługi osób zatrudnionych w PROT i w Departamencie. Pani prezes zaprosiła też na przyszłoroczne obchody Światowego Dnia Turystyki, które odbędą się 4 października 2018 roku, w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Pani Prezes zaapelowała o pomoc podmiotom turystycznym i osobom znajdujących się w miejscach, gdzie w sierpniu była nawałnica. Pomagać można między innymi poprzez spędzanie urlopów na tych terenach.
Podsumowanie obchodów Światowego Dnia Turystyki w województwie pomorskim; nagrody, odznaczenia, wyróżnienia.
Fot. Kazimierz Netka
Nagroda Gryfa Pomorskiego – dla prof. Władysława Gaworeckiego byłego rektora i założyciela Wyższej Szkoły Turystyki i Hotelarstwa w Gdańsku.
Złoty Krzyż Zasługi otrzymali Jan Lewicki i Stanisław Strojny; Srebrny Krzyż Zasługi – Ryszard Betche i Jerzy Formella; Brązowy Krzyż Zasługi – Grzegorz Oskarbski i Krzysztof Strojny – pośmiertnie.
Odznaki Honorowe „Za Zasługi dla Turystyki” nadawane przez Ministra Sportu i Turystyki otrzymali: Katarzyna Maciejewska, Hieronim Puakowski, Henryk Soja, Zbigniew Wójcicki, Jolanta Nitkowska-Węgla, Antoni Filipkowski, Włodzimierz Wolski, Bożena Murańska
Nagrodami Marszałka Województwa Pomorskiego uhonorowano: Stowarzyszenie Północnokaszubska Lokalna Grupa Rybacka za multimedialną wystawę „Praca rybaka: jak, gdzie, czym?” w kategorii Oferta turystyczna; Michała Witkiewicza w kategorii Osobowość roku; Dolina Charlotty Resort&SPA Tourtrend sp. z o.o. za 10 edycję Festiwalu Legend Rocka – Dolina Charlotty w kategorii Wydarzenie roku; Fundację „Sławny Gród – nie zapomnieć o praojcach” za „Osadę Średniowieczną Sławutowo” w kategorii Inwestycja w turystyce; Centrum Hewelianum za Mobilne Planetarium „Stellaeburgum” w kategorii Innowacja w turystyce.
Fot. Kazimierz Netka
Wyróżnienia Marszałka Województwa Pomorskiego przyznano dla: Miasta Gdyni za „Odkrywamy gdyńskie stocznie” w kategorii Wydarzenie roku oraz za „Spacery trasami Gdyńskiego Szlaku Modernizmu” w kategorii Oferta turystyczna
Dyplomy Marszałka Województwa Pomorskiego z okazji jubileuszów otrzymali: Sofitel Grand Sopot z okazji 90-lecia; Muzeum Kaszubskie w Kartuzach z okazji 70-lecia; Słowiński Park Narodowy z okazji 50-lecia; Gminny Ośrodek Kultury w Somoninie, z okazji 50–lecia; Stowarzyszeniae Turystycznego Sopot z okazji 20-lecia; Wyższa Szkoła Turystyki i Hotelarstwa w Gdańsku, z okazji 20–lecia; Centrum Nauki Experyment w Gdyni z okazji 10-lecia; Muzeum Bursztynu w Gdańsku z okazji 10-lecia.
Fot. Kazimierz Netka
Nagrody Prezesa Honorowego PROT otrzymali: „Zagroda śledziowa” w kategorii Miejsce z klimatem; Restauracja „Czarny Kos” w kategorii Kulinarne odkrycie roku; Restauracja „Biały Królik” w kategorii Kulinarne odkrycie roku; Miasto Ustka i Lokalna Organizacja Turystyczna „Ustak a i Ziemia Słupska” w kategorii Turystyka w mediach; Miasto Krynica Morska i Lokalna Organizacja Turystyczna „Krynica Morska” w kategorii Turystyka w mediach
Wyróżnienie Prezesa Honorowego PROT otrzymała Karola Bober za domowe chleby z formy w kategorii Kulinarne odkrycie roku.
Medale PTTK za Pomoc i Współpracę otrzymali: Piekarnia Cukiernia „Pellowski”; Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada w Gdańsku; Żegluga Gdańska Sp. z o.o.; Firma Transportowa S.C. Salewski Edward Salewski Marek; Patryk Demski – Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin.
Dyplom Honorowy PTTK za Pomoc i Współpracę otrzymał Tomasz Sikora – zastępca burmistrza Miasta i Gminy Gniew.
Dyplomem Zarządu Głównego PTTK uhonorowano: Barbarę Makurat i Halinę Paykowską.
Honorową Odznakę Pomorskiej Drogi św. Jakuba otrzymał Marek Kamiński – polarnik, podróżnik i przedsiębiorca.
„Zrównoważona turystyka narzędziem dla rozwoju”– pod taki hasłem obchodzony jest tegoroczny Światowy Dzień Turystyki (przypada 27 września). Uroczystość regionalnych obchodów w Pomorskiem odbyła się 29 września 2017 r., w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Uroczystość tę patronatem honorowym objęli: Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turtystyki, Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej, Prezes Polskiej Izby Turystyki, Prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.
Fot. Kazimierz Netka
Nad całością pieczę sprawowała prezes Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej i dyrektor Departamentu Turystyki i Promocji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego – Marta Chełkowska, reprezentująca głównych organizatorów wydarzenia.
O artystyczną oprawę wydarzenia zadbali Zuzanna Klajman, Darek Lipski, soliści Akrobatycznego Teatru Tańca MIRA ART. Artyści występowali na prywatnej audiencji u szejka Dubaju, tańczyli przed papieżem Franciszkiem, przed prezydentami wielu państw Europy podczas obchodów rocznicy wolnych wyborów w Warszawie. Współpracują z wieloma teatrami w Polsce – ostatnio duży sukces odnieśli biorąc udział w spektaklu „Wiedźmin” w TM w Gdyni. Tegoroczne obchody ŚDT organizowane były przez samorząd województwa pomorskiego, Pomorską Regionalną Organizację Turystyczną oraz Gdański Teatr Szekspirowski – informuje Bartosz Kraszewski z Departamentu Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.
Specjalne przesłanie na tegoroczny ŚTD wystosował sekretarz generalnego UNWTO Taleb Rifai. W swym wystąpieniu Taleb Rifai akcentuje, że turystyka jest trzecim przemysłem świata. Podkreśla, że „w zeszłym [2016] roku 1,235 milionów podróżnych przekroczyło granice międzynarodowe. Do 2030 r. liczba ta wzrośnie do 1,8 miliarda rocznie. W trakcie obchodów Światowego Dnia Turystyki 2017 warto zadać sobie pytanie: W jaki sposób możemy umożliwić potężnym globalnym przekształcającym siłom, aby te 1,8 miliarda możliwości wniosły wkład w uczynienie świata lepszym miejscem i przyspieszyły zrównoważony rozwój w trzech filarach: gospodarczym, społecznym i ekologicznym. Obchodząc Światowy Dzień Turystyki, niezależnie od miejsca podróży pamiętajmy o poszanowaniu przyrody, szanowaniu kultury i szacunku dla swoich gospodarzy” – napisano na stronie internetowej https://msit.gov.pl – Ministerstwa Sportu i Turystyki w Warszawie.
Kazimierz Netka