Fot. Z Archiwum Stacji Morskiej im. Prof. Krzysztofa Skóry Uniwersytetu Gdańskiego w Helu/ Klub Gaja.
Wężynka i lisica zapraszają…
Klub Gaja i Stacja Morska im. Profesora Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego zapraszają na Dzień Ryby w Helu, który odbędzie się 28 lipca (sobota) 2018 o godz. 11.00-17.00. W tym roku gatunkami przewodnimi wydarzenia będą ryby niezwykłe, nieczęsto spotykane i mało znane jak wężynka czy lisica. Wiedza o rybach, a także o morskich ssakach, które bez ryb żyć nie mogą, przekazywana będzie poprzez zabawę, gry, ekspozycję i konkursy. Tradycyjnie o godz. 16 odbędzie się happening Klubu Gaja pod hasłem „BAŁ TYK NA TAK”!
Dzień Ryby, który 14 lat temu zainicjowali prof. Krzysztof Skóra, twórca Stacji Morskiej i Jacek Bożek z Klubu Gaja, ma przypominać społeczeństwu o roli ryb w ekosystemie Bałtyku, zwracać uwagę na gatunki chronione, funkcję ryb w gospodarce i życiu człowieka, a także podkreślać, że nasze rzeki połączone są z Bałtykiem, tak jak mawiał prof. Skóra – „Jakie rzeki, takie morze”.
Źródło ilustracji: Klub Gaja
Bohaterami tegorocznego wydarzenia będą ryby niewykorzystywane komercyjnie, mało znane jak wężynka (Nerophis ophidion), iglicznia (Syngnathus typhle), lisica (Agonus cataphractus), minóg morski (Petromyzon marinus), tasza (Cyclopterus lumpus) i dennik (Liparis liparis). Na stoiskach edukacyjnych będzie można dowiedzieć się jak i gdzie żyją te unikatowe ryby, co im zagraża i jak należy je chronić. Mowa będzie również o fokach i morświnach, których podstawowym pożywieniem są ryby. Poza sprawami morskimi poruszone zostaną też problemy polskich rzek, które stanowią z Bałtykiem ekosystemową całość.
Jacek Bożek z Klubu Gaja, mówi: „Niezwykle miło już po raz czternasty uczestniczyć w wydarzeniu, które samemu się inicjowało. Nie przypuszczałem, że Dzień Ryby w Helu tak się rozwinie. Bałtyk jest skarbem, jego zasoby to skarby, a my, obywatele musimy dbać o nie i ochraniać je dla przyszłych pokoleń. Edukacja, która towarzyszy temu wydarzeniu, powinna nie tylko dostarczać wiedzy jak to robić, ale i budować relacje z naturą. Myślę, że na Helu właśnie to się udaje.”.
Źródło ilustracji: Stacja Morska im. Prof. Krzysztofa Skóry Uniwersytetu Gdańskiego w Helu/ Klub Gaja.
Na stoiskach Klubu Gaja, który od lat programem „Zaadoptuj rzekę” zachęca społeczności by poznawały nasze rzeki, jeziora i Bałtyk, będzie można przyłączyć się do budowy makiety rzeki od źródła aż do ujścia morza z klocków Lego. Dla łasuchów przygotowano dekorowanie ciasteczek w kształcie troci wędrownej, a na miłośników zagadek – „rybne” domino i grę planszową „rzeka idealna”. Natomiast uczestnicy gry terenowej będą mogli samodzielnie wykonać nadruk wężynki i igliczni na torbie na zakupy, którą wielokrotnie spożytkują w trosce o środowisko. Działania edukacyjne Klubu Gaja na Dniu Ryby realizowane są w ramach projektu „Dzień Ryby 2018 – jakie rzeki takie morze” dofinansowanego ze środków Wojewódzkiego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.
Na uczestników Dnia Ryby czekają także stoiska instytucji i organizacji pozarządowych m.in. MSC Polska (Marine Stewardship Council) czy WWF Polska. Wydarzenie jak co roku odbędzie się na pomostach Parku Wydmowego, Bulwarze Nadmorskim im. Prof. Kazimierza Demela, na terenie fokarium Stacji Morskiej im. Profesora Krzysztofa Skóry IOUG oraz w Domu Morświna. Tradycyjnie do wydarzenia dołączyły restauracje, bary i kawiarnie helskie.
PLAN IMPREZ DNIA RYBY 2018:
Na Bulwarze Nadmorskim im. Prof. Kazimierza Demela przy ulicy Morskiej: „Skamieniałości polskich plaż” oraz „Tajemnicze życie w morzach i oceanach” – Zakład Geologii Morza IO UG; „Podwodna łąka i jej mieszkańcy” – Nadmorski Park Krajobrazowy oraz Błękitna Szkoła we Władysławowie; ,,Zrównoważona turystyka wędkarska” – Federacja Zielonych Gaja; RATUJ BAŁTYK na stoisku FUNDACJI MARE: „Może zadbajmy o morze” – FROSTA; „Bawię się i wiem”, „Namaluj swój Bałtyk” – Stacja Morska im. Profesora Krzysztofa Skóry IO UG; Sklepik fokarium – bonusy przy zakupach – plakaty, ulotki, pamiątki, „Smaki Bałtyku”.
Na Placu przed wejściem do fokarium Stacji Morskiej im. Profesora Krzysztofa Skóry IO UG: ,,Na stół…RYBA!” , „LEGO – Rzeka idealna”, ,,Rybne domino”, „Dizajn RYBA”, ,,Rzeka idealna”- Klub Gaja; MSC Polska; „Poznaj ssaki morskie z Błękitnym Patrolem” oraz „Odpowiedzialna konsumpcja ryb i owoców morza” – WWF Polska.
Na Bulwarze Nadmorskim im. Prof. Kazimierza Demela przy Muzeum Rybołówstwa – imprezy na i w pobliżu sceny estradowej, Urząd Miasta Helu: Konkurs budowania ryb z piasku; Teatr Kulinarny; Bajeczna Fiesta; Pokaz iluzji; The Nierobbers – koncert muzyki spod znaku wiatru i wody; Koncert Papa D.
W Fokarium Stacji Morskiej im. Profesora Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego: Trening medyczny fok, gościnnie – prelekcje o rybach! (11.00, 12.30, 14.00, 16.30); Kiosk fokarium – bonusy przy zakupach – plakaty, ulotki, pamiątki, „Smaki Bałtyku”.
Na pomostach Parku Wydmowego przy ulicy Portowej: „Bez ryb nie będzie ryb”, ,,Bez ryb nie będzie fok”, ,,Bez ryb nie będzie morświnów” – Dlaczego? Wyjaśnią pracownicy Stacji Morskiej im. Profesora Krzysztofa Skóry IO UG; „Ptaki Bałtyku” – Stacja Morska im. Profesora Krzysztofa Skóry IO UG; „Morskie opowieści o rybach i rybakach” – Roman Boszke; ,,Poznaj pracę rybaka łodziowego” – po świeże ryby i na naukę filetowania zapraszają helscy rybacy do RYBACZÓWKI.
Przy ul. Portowej: Dom Morświna – wstęp bezpłatny; Kino Morświna – filmy przyrodnicze (repertuar dostępny na stoiskach); Gra terenowa (wydawanie kart do gry, odbiór nagród) – Stacja Morska IO UG; Promocja książki „Zaczęło się od Pucyfiku” – Dorota Kobierowska-Dębiec; „Poznaj Bałtyk z bliska – podwodny spacer w hełmie nurkowym” – Stowarzyszenie Miłośników Historii Nurkowania/HDS Poland (plaża przy Domu Morświna).
Godz. 16.00 ,,BAŁ TYK NA TAK” – happening Klubu Gaja.
Źródło informacji: Klub Gaja
(K.N.)