Fot. Kazimierz Netka.
Eksportowy prolog dla zainteresowanych sprzedażą towarów i usług za Atlantykiem.
Województwo pomorskie stworzyło przedsiębiorcom bardzo dogodne warunki do zdobywania zagranicznych rynków zbytu. Nie tylko w Unii Europejskiej, w Europie, ale również w odległych krajach i egzotycznych rejonach świata. Poznanie tych obszarów umożliwia realizowany od kilku lat program o nazwie: Pomorski Broker Eksportowy. W ramach tego programu organizowane są m.in. spotkania, podczas których eksperci – brokerzy eksportowi – mówią o tym, jak wejść z towarami lub usługami na zagraniczne tereny. Ponadto, Pomorski Broker Eksportowy zapewnia znaczące dofinansowanie rozpoznawania zagranicy, np. udziały w targach, misjach, a także proponuje niezwykłą usługę o nazwie: broker zagraniczny.
Fot. Kazimierz Netka
Dotychczas uczestnicy bezpłatnych spotkań organizowanych w ramach programu Pomorski Broker Eksportowy, poznawali rynki zbytu m.in. w Chinach, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, w Norwegii. W czwartek, 14 marca 2019 roku, tematyka seminarium dotyczyła warunków eksportu za Ocean Atlantycki, do USA.
Wprowadzeniem do ekspansji zagranicznej, był wykład, który wygłosił Piotr Maksyś – broker eksportowy z Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza, która jako jedna z instytucji, które realizują program Pomorski Broker Eksportowy – zaprosiła na seminarium pt. ,,Własna działalność w Stanach Zjednoczonych? Wszystkie kwestie prawne, o których musisz wiedzieć. Seminarium Eksportowy Prolog’’. Piotr Maksyś zwrócił uwagę m.in. na najnowszą ofertę o nazwie „broker zagraniczny”.
Fot. Kazimierz Netka
Zadaniem brokera zagranicznego jest m.in. dostarczanie firmom specjalistycznych informacji o interesujących je rynkach zagranicznych, pomoc w nawiązaniu kontaktów biznesowych, a także organizacja spotkań z potencjalnymi kontrahentami za granicą. Ogłoszono konkurs dla firm chcących otrzymać wsparcie w postaci bezpłatnej usługi Brokera zagranicznego. Termin składania dokumentów konkursowych upływa 22 marca 2019 r.
Fot. Kazimierz Netka
W działalności eksportowej firmy dobre rozpoznanie interesującego ją rynku zagranicznego oraz nawiązanie tam pierwszych kontaktów biznesowych zajmuje dużo czasu i pochłania spore koszty. Jest to poważna bariera w rozwoju firmy w tym obszarze. Pomoc w pokonaniu tego pierwszego i najtrudniejszego kroku może otworzyć nowy rozdział w historii firmy, która ma ambicję rozwijania ekspansji na rynki zagraniczne. Tę pomoc oferuje projekt Pomorski Broker Eksportowy dzięki nowej usłudze: Brokera zagranicznego. Więcej wiadomości znajduje się na stronie brokereksportowy.pl .
Stany Zjednoczone to rynek bardzo zróżnicowany, obszerny, ale też stabilny. To także naturalne miejsce dla rozwoju innowacji. Na rynku USA skupia się większość światowych zasobów. Działalność na rynku Stanów Zjednoczonych zwiększa wiarygodność przedsiębiorców przed jego przyszłymi partnerami. Na naszym seminarium dowiesz się, jak w odpowiedni sposób zacząć działalność na rynku tak, by od samego początku zyskiwać, a nie tracić – zachęcała zainteresowanych Karolina Musielewicz – kierownik projektów w Regionalnej Izbie Gospodarczej Pomorza, zapraszając na to seminarium.
Fot. Kazimierz Netka
O warunkach prowadzenia działalności gospodarczej w USA, o możliwościach i barierach eksportu towarów i usług z Polski do USA, mówił urodzony w Gdańsku Michał Baumert – licencjonowany prawnik ze stanie Illinois, specjalizujący się w prawie korporacyjnym i ochrony własności intelektualnej. Michał Baumert ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Georga Waszyngtona w Waszyngtonie oraz studia informatyczne na Uniwersytecie Roosevelta w Chicago. Pracuje na co dzień w 600-osobowej Amerykańskiej kancelarii prawniczej Barnes & Thornburg, która udziela porad prawnych i reprezentuje klientów Amerykańskich i międzynarodowych na terenie Stanów Zjednoczonych.
Fot. Kazimierz Netka
Wykład mecenasa Michała Baumerta podzielony był na kilka części. Mówiąc o przepisach prawa korporacyjnego oraz o formach prowadzenia działalności gospodarczej w USA, wykładowca zwrócił uwagą na różnice jakie są w prawach poszczególnych stanów i w prawie federalnym. USA to bowiem 50 niezależnych państw z własnymi sejmami, sądami, gubernatorami, tworzącymi własne prawa. Nad nimi jest prawo federalne ustanawiane w Waszyngtonie,. W gospodarce zaczyna ono obowiązywać, np. wówczas, gdy produkt, usługa, powstałe w jakimś stanie przechodzi do innego stanu. Produkt importowany musi przejść przez taryfy celne USA.
Fot. Kazimierz Netka
Rozpoczynając działalność eksportową na teren USA wskazane jest założenie tam spółki akcyjnej. Spółkę można założyć tam bardzo łatwo, przez internet, nawet w ciągu godziny.
Źródło ilustracji: Prezentacja, którą przedstawił Michał Baumert
Wydaje się wszystko bardzo łatwe. Ale tu zaczynają się problemy – na co zwrócił uwagę jeden z eksporterów, obecny na sali. Otóż, w USA problemem nie jest założenie spółki. Bardzo trudno sprzedać tam cokolwiek, bo można zderzyć się z konkurentami z całego świata. Jeśli nie umiesz się wyróżnić, to nie konkuruj – radził biznesmen. Dodał, że napis: Made in Poland na produktach, może być mile widziany w świecie. Tak jest na przykład w Australii, gdzie na bardzo wielu produktach widnieje: Made in China. Nabywcy szukają więc towarów pochodzących od innych dostawców.
Źródło ilustracji: Prezentacja, którą przedstawił Michał Baumert
Michał Baumert mówił też o prawie imigracyjnym. W USA coraz bardziej ogranicza się liczbę cudzoziemców, także tych przebywających w Stanach Zjednoczonych legalnie. To utrudnia dostęp do pracy w USA na przykład europejskim inżynierom, w tym z Polski.
Źródło ilustracji: Prezentacja, którą przedstawił Michał Baumert
Nasz nadzieja jest zapowiedź zniesienia wiz dla Polaków, Dotyczyć to może wiz turystycznych. Oprócz tego są wizy biznesowe, a łącznie w USA jest ponad 30 rodzajów wiz. Mając wizę turystyczną nie można w USA podejmować pracy.
Źródło ilustracji: Prezentacja, którą przedstawił Michał Baumert
Mówiąc o cłach, taryfach i barierach gospodarczych w międzynarodowej wymianie dóbr oraz usług Michał Baumert wspomniał o wstrzymaniu przez prezydenta Donalda Trumpa prac nad TTIP – Transatlantic Trade and Investment Partnership, czyli po polsku: Transatlantyckie Partnerstwo w dziedzinie Handlu i Inwestycji, którego treść jest negocjowana między Komisją Europejska i USA – Stanami Zjednoczonymi Ameryki Północnej.
Źródło ilustracji: Prezentacja, którą przedstawił Michał Baumert
W lipcu 2018 roku rozmowy na temat TTIP zostały wznowione. Bardzo prawdopodobnym jest że za około 1 roku, to porozumienie zostanie podpisane. Jest to bowiem forma konkurencji USA i Unii Europejskiej z Chinami, czyli połączenie rynków USA i UE
Źródło ilustracji: Prezentacja, którą przedstawił Michał Baumert
W kontaktach międzynarodowych istotna jest ochrona własności intelektualnej / intellectual property: trademarks, partners, trade secrets, copyrights – mówił Michał Baumert. W tym zakresie obowiązuje jedna ustawa na terenie całych USA. Patenty to nie uprawnienie do produkcji czegoś, to prawo zakazu produkcji przez konkurencję. Dla eksportujących towary do USA bardzo ważne jest sprawdzenie czystości patentowej, a więc trzeba sprawdzać,m czy technologia produkcji nie została tam opatentowana.
Źródło ilustracji: Prezentacja, którą przedstawił Michał Baumert
Jeśli tak jest, to trzeba własną technologie nieco zmodyfikować. Trzeba pamiętać o ochronie praw autorskich i o ochronie znaków towarowych, czyli trade mark. Proces szukania TM jest taki sam jak szukania patentów.
Fot. Kazimierz Netka
POMORSKI BROKER EKSPORTOWY jest projektem partnerskim realizowanym przez Agencję Rozwoju Pomorza – PARTNERA WIODĄCEGO, Regionalną Izbę Gospodarczą Pomorza, Stowarzyszenie Wolna Przedsiębiorczość/O. terenowy Gdańsk, Inkubator STARTER, INVESTGDA i Pomorski Park Naukowo-Technologiczny – napisano na stronie internetowej http://www.brokereksportowy.pl/pl/projekt/73-partnerzy.html
Kazimierz Netka
Czytaj również na portalu: netka.gda.pl