Fot. Kazimierz Netka
Problemy i nadzieje ludzkości, wskazywane alfabetem. Najpierw Ameryka, brexit, a zaraz za nimi Chiny. Do końca pozostało jeszcze wiele liter…
Fot. Kazimierz Netka
EFNI, czyli co będzie jutro… Ufni, że jutro będzie lepiej. Chyba tylko Amerykanie są o tym przekonani, albo i nie i dlatego pocieszają strapionych: „Uśmiechnij się, jutro będzie lepszy dzień” (np. na filmie Kochaj albo rzuć” według scenariusza Andrzeja Mularczyka). Czy Europejczycy mogą być ufni takim przepowiedniom? Próba odpowiedzi na to pytanie została podjęta podczas EFNI – 9. Europejskiego Forum Nowych Idei, które 25 września 2019 roku, o godzinie 17.30, rozpoczęło się w Sopocie.
Fot. Kazimierz Netka
EFNI co roku przyciąga przedstawicieli międzynarodowego biznesu, administracji rządowej i organizacji pozarządowych. Główne tematy EFNI 2019 to: „Technologia i Praca”, „Rynek i Gospodarka” oraz „Społeczeństwo i Europa”
W tym roku podczas EFNI uwaga uczestników tego forum jest poświęcona jest m.in. następującym zagadnieniom: dezinformacja, zmiany klimatu,wpływ technologii na demokrację, kompetencje i mobilność przyszłości, etyczny wymiar sztucznej inteligencji, przyszłość Europy – brexit oraz Europa po Wyborach, wyzwania w obliczu rosnącej potęgi i ekspansywnej polityki Chin, rolnictwo przyszłości. Uczestnicy debat będą odpowiadać m.in. na następujące pytania: Jaką rolę Unia Europejska może odegrać w trudnych i niebezpiecznych czasach? Jakie są nasze mocne strony i jak możemy pokonać nasze słabości?
Fot. Kazimierz Netka
EFNI organizowane jest przez Konfederację Lewiatan we współpracy z BusinessEurope oraz miastem Sopot. Jest jednym z ważniejszych wydarzeń biznesowych na mapie Europy Środkowej. Partnerem gali otwarcia była firma Orange. Ceremonię uroczystej inauguracji EFNI 2019 prowadziła Grażyna Torbicka, dziennikarka, prezenterka, konferansjerka.
Oto szczegóły, które zwiera komunikat, nadesłany nam przez organizatrorów – Konfederację Lewiatan:
Gala otwarcia EFNI: #Cobędziejutro? Jaka demokracja, jaki rynek, jaka Europa?
Fot. Kazimierz Netka
– Cieszę się, że już po raz dziewiąty spotykamy się w Sopocie, aby dyskutować o najważniejszych wyzwaniach, które stoją przed Europą – powiedziała Henryka Bochniarz, przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan, w czasie gali otwierającej IX Europejskie Forum Nowych Idei.
Fot. Kazimierz Netka
W Sopocie spotkali się przedsiębiorcy, ekonomiści, politycy, ludzie nauki i kultury, z Polski i ze świata, aby rozmawiać o przyszłości Europy. Tematem przewodnim tegorocznej konferencji jest „#Cobędziejutro. Jaka demokracja, jaki rynek, jaka Europa?”.
Gości EFNI powitali Henryka Bochniarz i Jerzy Buzek, przewodniczący Rady Programowej EFNI.
– Chciałbym bardzo, aby za sześć lat, kiedy przypadnie kolejna polska prezydencja, nie trzeba było już rozmawiać o zamachu na rządy prawa, dyskutować o nowych programach socjalnych, za które płacą przedsiębiorcy – stwierdził Jerzy Buzek.
Fot. Kazimierz Netka
Markus Beyrer, dyrektor generalny BusinessEurope powiedział, że Europa znalazła się na rozdrożu. – Mimo to wierzę, że nowa Komisja Europejska, z silną kobietą na czele, poradzi sobie z wyzwaniami. Musimy zabiegać o dobre relacje z USA, ale wykazywać też stanowczość w stosunku do naszego sojusznika. Musimy zrobić wszystko, aby uniknąć brexitu bez umowy, ponieważ zaszkodzi europejskiej gospodarce. W relacjach z Chinami powinniśmy ściśle współpracować ze Stanami Zjednoczonymi, ale jednocześnie twardo bronić wolnego handlu i przestrzegania prawa – powiedział.
Fot. Kazimierz Netka
Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan podkreślał, że przedsiębiorcy są uwrażliwieni na temat ochrony klimatu i chcą włączać swoje firmy w zieloną gospodarkę. Innym wyzwaniem przed którym stoją jest cyfryzacja i to nie tylko w wymiarze gospodarczym. Dzisiaj żyjemy w świecie chaosu, brexitu, wojen handlowych – dodał.
Fot. Kazimierz Netka
Jean-Francois Fallacher, prezes zarządu Orange Polska mówił, że nowe technologie zmieniają sposób w jaki prowadzimy działalność gospodarczą. Szczególnie dobrze widać to w branży telekomunikacyjnej, gdzie wkracza 5G. Rozwija się internet rzeczy, pojawiają się innowacyjne rozwiązania w gospodarce usług. Moja firma stworzyła asystenta głosowego Max, który korzysta ze sztucznej inteligencji. To innowacyjny projekt, który wykorzystuje możliwości nowych technologii – zaznaczył.
W imieniu województwa pomorskiego gości EFNI powitali:
Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego:
Fot. Kazimierz Netka
oraz Jacek Karnowski, prezydent Sopotu:
Fot. Kazimierz Netka
Przyszłości Europy poświęciła swoje wystąpienie Shada Islam, dyrektor departamentu Europy i Geopolityki, Friends of Europe, gość specjalny EFNI.
Fot. Kazimierz Netka
– Żyjemy w świecie, gdzie nic nie można przewidzieć. USA myślą tylko o sobie. Nie wiadomo jakie będą skutki brexitu. Nie wiadomo jak urosną Chiny. Na pewno dalej będą się dynamicznie rozwijać, dlatego musimy być gotowi na coraz większą konkurencję – powiedziała.
Jej zdaniem zagrożona jest demokracja, także w Europie. Widzimy ataki na wiele instytucji demokratycznych. Pod presją są media, sądy, prawa kobiet, prawa mniejszości. Europa nie może pozwolić, żeby wróciły duchy przeszłości. Europa potrzebuje imigrantów. Bez różnorodności sobie nie poradzi, będzie tracić talenty. Dobrze o tym wie biznes.
Fot. Kazimierz Netka
Ameryka odwraca się od Europy. Tymczasem nasz kontynent to wspólnota wartości, których trzeba bronić. Nie można traktować Europy jak produktu na sprzedaż, obiekt transakcji handlowych. Wszyscy widzimy zagrożenia. Nie liczmy na polityków, liderów, Parlament Europejski. Weźmy sprawy w swoje ręce. Biznes powinien odgrywać ważniejszą rolę, mocniej wpływać na rzeczywistość – apelował gość specjalny EFNI, cytowany w komunikacie Konfederacji Lewiatan.
Fot. Kazimierz Netka
Oto „Alfabet”, który przedstawiła dyrektor Shada Islam: ABC… wyzwań przyszłości dla Europy to A jak America First, B jak brexit i C jak Chiny, D jak demokracja, E jak wybory (Elections), F jak obcokrajowcy (Foreigners) i G jak globalizacja:
Fot. Kazimierz Netka
IX EFNI – Europejskie Forum Nowych Idei – potrwa do piątku, 27 września, włącznie. Więcej wiadomości na ten temat można znaleźć na stronie: https://www.efni.pl/ .
Kazimierz Netka
Czytaj również na portalu: netka.gda.pl