Na zdjęciu: Uczestnicy debaty wieńczącej spotkanie SelectUSA w Gdańsku. Fot. Kazimierz Netka
USA to największy rynek zbytu na świecie pod względem siły nabywczej konsumentów – zachęcał Neil Pickett – attaché handlowy Ambasady Stanów Zjednoczonych
Jeszcze kilkanaście miesięcy temu marzyliśmy o ułatwieniach w turystycznym podróżowaniu do USA; o złagodzeniu obowiązku wizowego. Te oczekiwania już zostały spełnione. Teraz, niespodzianka jest dla eksporterów, a ważnym dniem w tym zakresie był 2 lutego 2020 roku, gdy do Gdańska przyjechali Amerykanie, by podpowiedzieć przedsiębiorcom jak mogą starać się o eksportowanie swych wyrobów i usług do Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, jak zakładać tam firmy, jak i gdzie najlepiej inwestować. Ułatwianiem biznesmenom dotarcia do USA zajmuje się specjalny program amerykański o nazwie: SelectUSA, czyli wybierz USA. W poniedziałek, 2 lutego 2020 roku, w ramach działań Pomorskiego Brokera Eksportowego, odbyła się pierwsza w historii Gdańska konferencja pt. „SelectUSA Poland 2020”. Temat tego spotkania brzmiał: „Czynniki decydujące o powodzeniu biznesu na rynku amerykańskim”, a było ono elementem przygotowań do Szczytu Inwestycyjnego organizowanego w Waszyngtonie D.C., w dniach 1 – 3 czerwca 2020 roku.
Informując o tym, Neil Pickett – attaché handlowy Ambasady USA w Warszawie, powiedział m.in. że organizatorzy spotkania nie planują nauczyć uczestników konferencji wszystkiego o procesie inwestycyjnym w USA. Postarają się jednak pomóc obecnym zrozumieć podstawowe mechanizmy inwestowania.
Jak doszło do tego historycznego wydarzenia?
Na SelectUSA Poland zaproszenia wystosowali: Pomorski Broker Eksportowy w Gdańsku oraz Amerykańska Ambasada w Warszawie. Dzięki temu, po raz pierwszy w Gdańsku zagościł federalny program promowania wymiany handlowej ze Stanami Zjednoczonymi.
Charles R. Ranado – radca handlowy Ambasady Amerykańskiej w Warszawie, napisał:
Chcielibyśmy zaprosić Państwa do udziału w konferencji SelectUSA Poland dedykowanej polskim przedsiębiorcom zainteresowanym inwestowaniem i prowadzeniem działalności biznesowej w USA. Konferencja planowana jest w pięciu edycjach: Gdańsk, Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań, w okresie od 2 do 6 marca 2020 roku. Wiele polskich firm jest poważnie zainteresowanych działalnością biznesową w USA. Dlatego po raz kolejny organizujemy SelectUSA Poland nawiązując do Szczytu Inwestycyjnego organizowanego w Waszyngtonie D.C. 1 – 3 czerwca 2020 https://www.selectusasummit.us/ . Aby przybliżyć Państwu zasady oraz przepisy prawne, odpowiedzieć na pytania dotyczące bankowości, podatków, ceł i wiz, zaprosiliśmy ekspertów z tych dziedzin. Przekazane przez nich informacje pomogą Państwu w działalności na rynku amerykańskim. Prelegentami będą również przedstawiciele organizacji stanowych pomagających inwestorom informował Charles R. Ranado.
Dzięki uczestnictwu w wydarzeniu przedsiębiorcy zyskają wiedzę na temat: sprzedaży własnych produktów i usług w USA; prowadzenia biznesu w Stanach Zjednoczonych; inwestowania; przepisów prawnych oraz podatków w Stanach Zjednoczonych – zachęcał Marek Kruszewski – broker eksportowy.
SelectUSA to program rządowy prowadzony przez Amerykański Departament Handlu. Skierowany jest do wszystkich firm, bez względu na ich wielkość i oferuje informacje pomocne przy podejmowaniu decyzji, nawiązaniu pomocnych/odpowiednich kontaktów na różnych szczeblach administracji oraz pomaga w dostosowaniu się do wymaganych regulacji prawnych. Eksperci oraz przedstawiciele siedmiu amerykańskich stanów, przedstawią pomorskim przedsiębiorcom zasady prawne, podatkowe i celne związane z prowadzeniem działalności biznesowej i inwestowaniem w USA – informował Piotr Maksyś – broker eksportowy.
Na konferencję przybyło kilkadziesiąt osób.
– Chciałbym państwa bardzo serdecznie powitać na tym dzisiejszym wydarzeniu w Gdańsku, organizowanym wspólnie przez Departament Handlu Ambasady Stanów Zjednoczonych w Warszawie i Regionalną Izbę Gospodarcza Pomorza – mówił Sławomir Halbryt – prezes zarządu Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza. – SelectUSA trafił do Gdańska po raz pierwszy i wierzymy, że nie po raz ostatni. Wykorzystajmy tę okazję aby móc z naszymi amerykańskimi przyjaciółmi wspólnie rozmawiać o biznesie. W polskich sercach Amerykanie zawsze mają swoje ważne miejsce. Pamiętamy okres lat 80., kiedy Ronald Reagan prezydent Stanów Zjednoczonych wspierał Solidarność; wspierał nas tutaj w Gdańsku i w Polsce i tym bardziej dziś za to jesteśmy bardzo wdzięczni. Tym bardziej dziś możemy rozmawiać o naszej przyszłości. Gdańsk jest miastem tradycyjnie biznesowym, jest miastem tradycyjnie zbudowanym na handlu. Kilka wieków temu Gdańsk był jednym z głównych ośrodków Unii Hanzeatyckiej czyli takiego prekursora Unii Europejskiej, która miała swoje zasady handlowe dysponowała swoim wojskiem. Stworzyła gigantyczny organizm gospodarczy. Dzisiaj w Gdańsku myślimy o tym, aby właśnie powrócić do tych wspaniałych tradycji i właśnie dlatego powołaliśmy wspólnie z partnerami projekt Pomorski Broker Eksportowy, a więc taki projekt, który ma wspierać naszych przedsiębiorców w dążeniu do rozwoju międzynarodowego, do eksportu swoich towarów i dziś również jest taka okazja. Pan Neil Pickett podziękował Markowi Kruszewskiemu. Ja też chciałem panu Markowi bardzo mocno podziękować za organizację tego wydarzenia. Śledziliśmy postęp prac na tym i wiemy ile już wysiłku i pracy włożył w to nie tylko n, ale i zespół Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza. Jednocześnie chciałbym też podziękować panu Michałowi Baumertowi, który wspierał przygotowania tego wydarzenia. Szczególnie podziękowania kieruję też do Departamentu Handlu do Pani Barbary Grabowskiej oraz do pana Neila Pickettta, za to, że przyjął nasze zaproszenie do do wspólnego zorganizowania tego dzisiejszego wydarzenia. Proszę Państwa, chciałbym żebyście dzisiaj wyszli stąd zainspirowani i z wielkimi wizjami, perspektywami współpracy z biznesem amerykańskim. Życzę Wam, aby ten dzień przyniósł istotną zmianę w waszym biznesowym życiu – powiedział prezes Sławomir Halbryt.
– Odwiedzam Gdańsk nie po raz pierwszy. Byłem tu wcześniej w roku 2006, gdy przyjechałem do Polski po raz pierwszy – mówił Neil Pickett. Odwiedzałem Polskę 15-krotnie pomiędzy rokiem 2006 i 2015. W tym czasie odwiedziłem większość dużych miast i teraz mieszkam w Warszawie od lipca ubiegłego roku.
Zauważyłem ogromne zmiany rynkowe, zmiany w rozwoju kraju. A Select USA jest to program, który ma promować inwestycje biznesowe w Stanach Zjednoczonych. Oczekujemy, że będą państwo budowali u nas zakłady produkcyjne było to oczywiście miłe, ale oczywiście na samym początku muszą państwo często myśleć o Stanach Zjednoczonych jako potencjalnym rynku docelowym, dlatego że Stany Zjednoczone to największy rynek konsumencki na świecie i nie w kategorii liczby osób, ale jeśli chodzi o dochód rozporządzalny, więc są tam osoby, które mogą zapłacić za państwa usługi i produkty. Select USA jest to wielofunkcyjny program agencyjny, program, który ułatwia działalność związaną z inwestycjami w Stanach Zjednoczonych. Jestem z Departamentu Handlu, współpracujemy z Departamentem Stanu, z Departamentu Rolnictwa również ze stowarzyszeniami producentów żywności, a więc jeżeli potrzebują państwo wsparcia z programu to możemy państwu udzielić takiego wsparcia. Ułatwiamy prowadzenie działalności gospodarczej. Moje biuro mieści się w Warszawie – zachęcał Neil Pickett, przedstawiając swą prezentację dotyczącą zakresu pomocy zagranicznym inwestorom w USA.
Zagadnienie „Legal Aspects of Expanding to the United States” przedstawiła dr hab. Justyna Regan, reprezentująca firmę Miller Canfield:
„Banking Services for Companies Expanding to the U.S.” omówił Wojciech Petryszyn, Citi Handlowy:
“Selected tax, customs and excise aspects of business transactions in the U.S. from the Polish perspective” zaprrezentowali Agnieszka Kisielewska, Łukasz Kupień, MDDP:
“State Economic Development Offices presentations” – prezentacji stanowych biur rozwoju gospodarczego dokonali:
Georgia – Sergio Domingues:
Kentucky – Evelyn Simmler:
Pennsylvania – Karolina Kaptur:
North Carolina – Paweł Brzezicki:
Tennessee – Steffen Bayer:
„American Investor Club at AmCham” – przedstawiła Ewa Mróz, American Chamber of Commerce:
„Investor Visa USA” – przypomniała Karolina Orton – wicekonsul USA:
Dlaczego rząd USA chce, by Polacy inwestowali w Stanach Zjednoczonych?
Zdaniem profesora Marka Grzybowskiego, prezesa zarządu Bałtyckiego Klastra Morskiego i Kosmicznego, Amerykanie zauważyli Polskę bo Polska poprawia swoją kondycję gospodarczą. Zauważyli też, że jest potencjał inwestycyjny ze strony polskiej. Dostrzegają nasz potencjał intelektualny. otwartość i gotowość do działania w Stanach Zjednoczonych na na poziomie organizacyjnym i biznesowym czyli przechodzimy z poziomu wykonawczego na poziom działalności biznesowej i tu dostrzega się elastyczność i otwartość Polaków, którą zdobyliśmy wiele miejsc pracy w Europie Zachodniej, w Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii.
Prawdopodobnie zablokowanie inwestycji chińskich i i utrudniona kooperacja z firmami brytyjskimi to też powody poszukiwania współpracy z innymi krajami i niewątpliwie Ameryka chce uniezależnić się od produktów lub półproduktów w chińskich. Amerykanie widzą szanse na powiązanie się gospodarcze z Polską i innymi krajami Europy Środkowej i wschodniej, w których produkuje się towary na całkiem przyzwoitym jakościowo poziomie, ponieważ tutaj zainwestowali inwestorzy z Europy Zachodniej, ulokowali tu swoją produkcję skomplikowanych urządzeń, taką choćby jak produkcja takiej firmy jak Flex. To jest firma z korzeniami amerykańskimi ale z różnymi powiązaniami w Europie. W Polsce funkcjonuje już od 10 i więcej lat. To zaczyna się przekładać na eksport do Stanów Zjednoczonych i prawdopodobnie przeniesienie inwestycji też do Stanów Zjednoczonych i kooperacja z firmami amerykańskimi o wysokim poziomie technologicznym – powiedział prof. Marek Grzybowski.
Prezentacji Projektu Pomorski Broker Eksportowy dokonał Marek Kruszewski, RIGP, broker eksportowy:
Prezentacji Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej dokonał Igor Nagraba – kierownik w PSSE – Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej:
Trendy w handlu międzynarodowym i ich wpływ na wymianę handlową oraz złożone relacje z europejskimi partnerami scharakteryzował Michał Baumert, Barnes & Thornburg LPP:
Spotkanie zakończyło się panelem eksperckim zorganizowanym w ramach Pomorskiego Brokera Eksportowego. Temat wypowiedzi brzmiał: „Czynniki decydujące o powodzeniu biznesu na rynku amerykańskim” – „What makes Pomeranian companies successful on the American market?”.
Moderatorem był Michał Baumert z Barnes & Thornburg LPP. Paneliści: Adam Krzemiński – Futureaniques; Janusz Borowiec – Majesty Skis; Dawid Dziewulski – Mayones Guitars & Basses; Dariusz Kociecki – Neoteric. Uczestnicy panelu reprezentowali firmy eksportowe, które za granicą, w tym w USA, odnoszą duże sukcesy.
Tekst i zdjęcia: Kazimierz Netka
Czytaj również na portalu: netka.gda.pl