Apel o unijne wsparcie dla studentów i branży kreatywnej w celu złagodzenia skutków związanych z wprowadzeniem środków zaradczych przeciw COVID-19. Przewodnicząca Komisji ds. Kultury i Edukacji Sabine Verheyen w Parlamencie Europejskim, wzywa do udzielenia pomocy uczestnikom programu Erasmus + oraz wolontariuszom z Europejskiego Korpusu Solidarności

Na zdjęciu: Gmach Parlamentu Europejskiego w Brukseli. Fot. Kazimierz Netka

Sektor kreatywny został dotknięty przez kryzys w taki sam sposób, jak sektor usług gastronomicznych

Przewodnicząca komisji ds. Kultury i edukacji Sabine Verheyen (PPE, DE) powiedziała we wtorek: „Są to nadzwyczajne okoliczności dla ludzi w całej Europie. Wybuch epidemii COVID-19 zmusił państwa członkowskie UE do wprowadzenia drastycznych środków dystansowania społecznego i ograniczeń w podróżowaniu. Ważne jest, abyśmy wszyscy je przestrzegali. Środki te jednak mają wyraźny wpływ społeczny i gospodarczy na życie obywateli w całej Europie, w tym skutki bezpośrednie i pośrednie w dziedzinie edukacji i kultury.” – poinformowała Agnese KRIVADE – Press Officer in Belgium. Oto ciąg dalszy komunikatu i wypowiedzi pani przewodniczącej Sabine Verheyen:

„Dziesiątki tysięcy ludzi, a czasem nawet dzieci w wieku szkolnym, uczestniczą obecnie w programie wymiany Erasmus + lub biorą udział w projekcie wolontariatu Europejskiego Korpusu Solidarności. Wielu z nich jest daleko od swoich rodzin i bliskich. UE ma wobec nich obowiązek. Wzywam Komisję i państwa członkowskie, aby zrobiły wszystko, co w ich mocy, aby wspierać tych ludzi, chronić ich dobre samopoczucie i w miarę możliwości pomagać im w powrocie do domu. Wzywam również Komisję do współpracy z państwami członkowskimi w celu wspierania cyfrowych rozwiązań edukacyjnych dla milionów uczniów i studentów, którzy są zamknięci w swoich domach.”

„W sektorze kultury widzieliśmy, jak kina, małe sale koncertowe, teatry i muzea zamykają swoje drzwi. Pochwalam wyjątkową reakcję środowiska, które oferuje na przykład bezpłatną retransmisję programów online. Natomiast należy dostrzec, że wielu graczy tego sektora to indywidualni artyści i małe firmy, których istnienie jest zagrożone. Wzywam Komisję i państwa członkowskie żeby zapewnili środowisko, że zostanie zrobione wszystko co możliwe, w szczególności poprzez znaczne wsparcie finansowe w celu złagodzenia skutków kryzysu. Sektor kreatywny został dotknięty przez kryzys w taki sam sposób, jak sektor usług gastronomicznych i potrzebuje takiego samego poziomu wsparcia”.
„Komitet Kultury i Edukacji solidaryzuje się z sektorem edukacji i kultury oraz oczywiście ze wszystkimi osobami dotkniętymi tą epidemią” – podsumowała
przewodnicząca komisji ds. Kultury i edukacji Sabine Verheyen.

Więcej informacji znajduje się na następujących stronach internetowych:

Biuro Analiz PE: Co UE może zrobić, aby złagodzić wpływ kryzysu koronawirusowego? (16-03-2020)

Wynik wideokonferencji szefów państw i rządów UE w dniu 10 marca 2020 r

Sassoli: Pozytywne działania Komisji. Europa zjednoczyła się w obliczu wspólnego wyzwania COVID-19

Biuro Analiz PE: Skutki gospodarcze epidemii i pandemii

– zachęca Agnese KRIVADE – Press Officer in Belgium

(K.N.)

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *