Hotele i ośrodki wczasowe bez gości na święta i podczas długiego majowego weekendu? W 2019 roku były zatłoczone, bardziej niż w 2018. O ile więcej zarejestrowano nocowań? Przedstawia to Główny Urząd Statystyczny, ujmując stan za cały zeszły rok, a zwłaszcza w wakacje

Źródło ilustracji: Główny Urząd Statystyczny

Wspomnienia z zeszłorocznej, turystycznej świetności

Od Szczecina po Elbląg ciągnie się turystyczny pas atrakcji, w województwach posiadających najwięcej miejsc noclegowych. Wskutek pandemii COVID, te obiekty nie są wykorzystywane. Zostały zamknięte na kilka tygodni przed pierwszymi tegorocznymi turystycznymi „żniwami” – przed Wielkanocą i długim weekendem majowym, podczas którego w poprzednich latach hotele, ośrodki w pasie nadmorskim były prawie zapełnione. W bieżącym roku nie ma widoków na to, by znowu zaczęły tętnić życiem w najbliższych tygodniach.

Rok 2019 to ostatni, świetny dla turystyki. Jaki on był – właśnie pod względem wykorzystania obiektów noclegowych – przedstawiają wynik badań Głównego Urzędu Statystycznego. Informacje na ten temat przekazała nam Małgorzata Miryn – Specjalista w Pomorskim Ośrodku Badań Regionalnych Urzędu Statystycznego w Gdańsku.

Oto trochę informacji w skrócie:

W lipcu 2019 r. w Polsce funkcjonowało 11,3 tys. turystycznych obiektów noclegowych. Prawie 2/3 turystów korzystających z bazy noclegowej zatrzymało się w hotelach. Najwięcej noclegów udzielono w województwach: zachodniopomorskim (16,1 mln) oraz małopolskim (14,9 mln). Najwyższy stopień wykorzystania miejsc noclegowych odnotowano w zakładach uzdrowiskowych – 79,6%.

W 2019 r. turystom zagranicznym udzielono udzielono 18,7 mln noclegów.

Oto szczegółowe dane GUS:

Źródło: Główny Urząd Statystyczny

(K.N.)

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *