Unia Europejska. Z propozycji przedstawionych pod koniec maja przez Komisję Europejską wynika, że budżet UE na lata 2021-2027 ma wynosić 1,1 biliona euro; dodatkowo państwa członkowskie powinny mieć do dyspozycji 750 mld euro w grantach i pożyczkach. Europejski Zielony Ład będzie „kompasem” przy odbudowie europejskiej gospodarki po kryzysie

Na zdjęciu: autobus elektryczny w Strasburgu © European Union 2020 – Source: EP.

Komitet Regionów zapowiedział powołanie grupy roboczej ds. Europejskiego Zielonego Ładu

Komitet Regionów Unii Europejskiej zapowiedział powołanie grupy roboczej ds. Europejskiego Zielonego Ładu. Ma to zagwarantować, że odbudowa gospodarcza w UE będzie miała charakter lokalny i będzie dostosowana do każdego europejskiego terytorium.
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oznajmiła, że Europejski Zielony Ład będzie „kompasem” przy odbudowie europejskiej gospodarki po kryzysie wywołanym przez epidemię koronawirusa. Zielony Ład jako rdzeń strategii „pocovidowego ożywienia” jest również priorytetem dla Europejskiego Komitetu Regionów.

Szef Komitetu Regionów Grek Apostolos Cicikostas podkreślił podczas wideokonferencji, że plan Komisji Europejskiej jest krokiem naprzód, ale o ile władze lokalne i regionalne nie będą zaangażowane w jego projektowanie, wdrażanie i ocenę, nie zakończy się sukcesem.

„Jedynym wyjściem jest teraz połączenie sił. Pandemia nie powinna zdestabilizować Europejskiego Zielonego Ładu, ani naszego zaangażowania w neutralną dla klimatu UE. Wręcz przeciwnie: musimy przyspieszyć zielone inwestycje i wspierać zrównoważony rozwój we wszystkich regionach i miastach” – zaznaczył Cicikostas.

Wtórował mu przewodniczący Komisji Środowiska, Zmiany Klimatu i Energii (ENVE) Komitetu Regionów, burmistrz Sewilli (Hiszpania) Juan Espadas. Jak zaznaczył Hiszpan, Europejski Zielony Ład jest „mapą drogową” odbudowy gospodarczej i społecznej, która musi być również „zieloną odbudową”.

Szef ENVE zapewnił, że unijne instytucje mogą liczyć na to, że aktywną rolę w tym procesie odegrają regiony i miasta. „Aby wyjść z kryzysu, musimy skoncentrować nasze wysiłki na wspólnym budowaniu świata przyszłości, na wszystkich poziomach” – podkreślił Espadas.

Z kolei unijny komisarz ds. środowiska, oceanów i rybołówstwa Virginijus Sinkeviczius zaznaczył, że sposób, w jaki dziś planujemy naszą odbudowę gospodarczą, określi naszą przyszłość na wiele dziesięcioleci. Przekonywał też, że nie powinniśmy pozwolić, aby dzisiejszy kryzys zagroził zielonej transformacji; mówił o +zielonym Planie Marshalla+.

„Gospodarka o obiegu zamkniętym, zerowe zanieczyszczenie, różnorodność biologiczna i +zrównoważona żywność+ to obszary szczególnie istotne dla +zieleniej odbudowy+. (…) Tylko dzięki współpracy z władzami regionalnymi i lokalnymi sprawimy, że ta transformacja zakończy się sukcesem” – ocenił komisarz.

Z kolei prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski w kontekście aspiracji, aby do 2050 r. Europa stała się neutralna dla klimatu, powiedział, że miasta w całej UE powinny otrzymać bezpośrednie finansowanie ze środków unijnych.

„Miasta w całej UE, takie jak Warszawa, powinny otrzymać bezpośrednie finansowanie ze środków unijnych, ponieważ to one wiedzą, gdzie i jak skutecznie inwestować, by obywatele dostrzegli to w swym codziennym życiu” – wskazywał Trzaskowski.

Z propozycji przedstawionych pod koniec maja przez Komisję Europejską wynika, że budżet UE na lata 2021-2027 ma wynosić 1,1 biliona euro; dodatkowo państwa członkowskie powinny mieć do dyspozycji 750 mld euro w grantach i pożyczkach w ramach instrumentu ożywienia gospodarczego. Plan odbudowy gospodarczej ma wzmacniać inicjatywy UE takie: Europejski Zielony Ład oraz Fundusz Sprawiedliwej Transformacji. Pierwsza z nich jest unijnym planem działania na rzecz neutralności klimatycznej, druga – dotyczy transformacji energetycznej regionów górniczych.

kic/

Źródło: http://kurier.pap.pl/

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *