Urząd Miejski w Gdańsku tworzy szkołę szkutników. O podstawach  budowy statków i okrętów młodzi ludzie będą się dowiadywać nie tylko dzięki inicjatywie szkół zawodowych czy stoczni. Przy okazji lepiej poznają języki angielski oraz norweski

Fot. Kazimierz Netka.

Ruszył projekt Szkutnia – 11-miesięczny program przygotowania młodzieży do zawodu szkutnika

40 uczestników projektu weźmie udział w pilotażowym programie kształcenia, poza edukacją formalną, do zawodu szkutnika. Projekt Szkutnia to również dwie łodzie typu GIG zbudowane przez uczniów pod kierunkiem zawodowych szkutników, żeglarzy oraz edukatorów.

Fot. Kazimierz Netka

O istocie projektu Szkutnia mówili we wtorek, 18 sierpnia 2020 roku, m.in.: Piotr Borawski – Zastępca Prezydenta Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu, Jacek Bendykowski – Prezes Fundacji Gdańskiej, Aleksandra Kulig – przedstawicielka Urzędu Miejskiego z Wydziału Rozwoju Społecznego, Agata Biały i Dobrawa Morzyńska – przedstawicielki Fundacji Gdańskiej.

Na zdjęciu: Szkutnik z Indonezji. Ekspozycja w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku. Fot. Kazimierz Netka

Konferencja odbyła się w Ośrodku Kultury Morskiej Narodowego Muzeum Morskiego, w sali ekspozycyjnej „Łodzie ludów świata”. Szczegóły poznaliśmy też z komunikatu, który przekazała nam Milena Mieczkowska z Fundacji Gdańskiej. Oto jego treść:

Dołącz do Projektu Szkutnia i podejmij wyzwanie!

Masz pomiędzy 16 a 20 lat i uczysz się w Gdańsku? Chcesz przeżyć morską przygodę? Weź udział w rekrutacji do Projektu Szkutnia, w którym 40 uczestników w wieku od 16 do 20 lat weźmie udział w pilotażowym, 11-miesięcznym programie przygotowującym do zawodu szkutnika.

Fot. Kazimierz Netka

Uczestnicy zbudują dwie łodzie typu GIG pod kierunkiem zawodowych szkutników, żeglarzy oraz edukatorów. Projekt ma na celu wypracowanie innowacyjnej metody kształcenia młodzieży w zakresie tradycyjnych zawodów portowo-stoczniowych.

– Otwieramy ciekawą przygodę dla 40 uczennic i uczniów w naszym mieście – zdobycie cennego i ciekawego zawodu, nieco innego od tego co w tej chwili jest proponowane na różnych uczelniach i kursach. Jest to istotne z punktu widzenia edukacji i kultury w naszym mieście. Gdzie jak nie w Gdańsku musimy się otwierać na morze i tego typu zawody, by młodzi ludzie poprzez wykonywaną pracę stawali się promotorami edukacji morskiej i marynistycznej – mówi Piotr Borawski, Zastępca Prezydenta Gdańsk ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu.

11 miesięcy zajęć

W ramach zajęć uczniowie nie tylko poznają techniczne elementy zawodu budowy łodzi, ale także posiądą umiejętność żeglowania – na łódkach współczesnych, ale także tradycyjnych, typu gig, zostaną wprowadzeni w świat wielkich i małych statków żaglowych poprzez zajęcia na lądzie (m.in. historia żeglarstwa) oraz na wodzie (kursy żeglarskie).

W ramach zajęć teoretycznych uczestnicy projektu zaznajomią się z zasadami BHP szkutni, materiałoznawstwem, budową silnika i innych zajęć niezbędnych do pracy. Wiedza teoretyczna zostanie utrwalona poprzez zajęcia praktyczne w szkutni, gdzie uczniowie pod okiem doświadczonych szkutników stworzą od podstaw dwie łódki, na których będą prowadzone zajęcia żeglarskie – w małych grupach, co zapewni każdemu uczestnikowi maksymalną uwagę opiekuna oraz nauczy współpracy, polubownego rozwiązywania problemów, odpowiedzialności, dając jednocześnie poczucie celu i wspólnoty. Połączenie elementów wspólnej pracy i zespołowej rywalizacji sportowej zwiększy zainteresowanie młodzieży szkutnictwem, wypromuje zawód i przełoży się na liczbę chętnych do nauki tego zawodu w szkole zawodowej lub w ramach kwalifikacyjnych kursów zawodowych.

W ramach projektu powstanie również 20 konspektów zawierających teoretyczną i praktyczną wiedzę przygotowującą do zawodu szkutnika wraz z ich tłumaczeniem na język norweski i angielski, które zostaną udostępnione w otwartych zasobach.

Rekrutacja

W rekrutacji mogą wziąć udział uczennice i uczniowie gdańskich szkół w wieku od 16 do 20 lat poprzez wypełnienie formularza na stronie: https://projektszkutnia.pl/.

Uczestnikom projektu zapewniamy:

– niepowtarzalną przygodę własnoręcznego budowania historycznej łodzi wraz z nauką pływania łodzią oraz uczestnictwem w obozie żeglarskim z możliwością na patent żeglarza jachtowego

– trwające 11 miesięcy zajęcia teoretyczne i praktyczne pod okiem pasjonatów i fachowców w temacie konstrukcji łodzi historycznych i prac szkutniczych;

Fot. Kazimierz Netka

– wizytę studyjną w Norwegii, nawiązanie nowych kontaktów międzynarodowych, rozwój fachowego słownictwa w języku obcym;

– zdobycie umiejętności, zawodowych, dających możliwość atrakcyjnej pracy;

– pełne pokrycie kosztów uczestnictwa w projekcie;

– ubezpieczenie NNW na czas trwania projektu.

Dofinansowanie

Projekt „Szkutnia” korzysta z dofinansowania o wartości ok. 147 000 EUR otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG – Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Fundusze EOG reprezentują wkład Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w tworzenie Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej. Istnieją dwa cele ogólne: ograniczenie nierówności ekonomicznych i społecznych w Europie i wzmocnienie relacji dwustronnych pomiędzy państwami-darczyńcami, a 15 krajami UE z Europy Środkowej i Południowej i obszaru Morza Bałtyckiego.

Szczegóły dotyczące projektu, rekrutacji wraz z regulaminem uczestnictwa znajdują się na stronie: projektszkutnia.pl – poinformowała Milena Mieczkowska z Fundacji Gdańskiej.

(K.N.)

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *