Źródło ilustracji: WFOŚiGW w Gdańsku.
Moja Woda przedłużona do końca września
Mieszkańcy Pomorza w ciągu 2,5 miesiąca wyczerpali pulę środków przeznaczonych na przydomową retencję. W odpowiedzi na ogromne zainteresowanie Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku będzie przyjmował wnioski jeszcze do końca września 2020 roku – poinformowała Urszula Pakulska – starszy specjalista w Dziale Rozwoju i Marketingu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Oto ciąg dalszy komunikatu:
Rządowy program „Moja Woda” ruszył 1 lipca. To odpowiedź na pogłębiające się problemy z suszą oraz zmiany klimatyczne, które wymuszają na wszystkich zmianę podejścia do gospodarki wodą. Na tak suchym lecie ucierpieli nie tylko rolnicy, ale i właściciele przydomowych ogródków oraz sadów. W programie „Moja Woda” właściciele i współwłaściciele domów jednorodzinnych mogli ubiegać się o dofinansowanie w kwocie nawet 5000 zł na zakup i montaż instalacji zbierających wody opadowo-roztopowe.
Ponad 6,1 mln zł przeznaczone na ten cel w województwie pomorskim wykorzystano w zaledwie 73 dni.
– Od momentu zawieszenia programu, czyli 11 września, dostajemy mnóstwo pytań o to, czy osoby, które zebrały potrzebną dokumentację i zainstalowały przy swoich domach systemy retencyjne, mają szansę jeszcze wnioskować o dofinansowanie. Podobne zapytania dostaje większość Wojewódzkich Funduszy, dlatego wspólnie z Ministerstwem Klimatu i Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska zdecydowaliśmy o przedłużeniu naboru do końca września – wyjaśnia Marcin Osowski, prezes WFOŚiGW w Gdańsku.
Wnioski należy składać w wymaganej formie, tzn. muszą wpłynąć przez Portal Beneficjenta na stronie WFOŚiGW i jednocześnie w wersji papierowej lub przez e-Puap. Dofinansowaniem mogą zostać objęte koszty poniesione od 1 czerwca 2020 r. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej WFOŚiGW: https://wfos.gdansk.pl/konkursy/moja-woda .
Do tej pory na Pomorzu program cieszył się największym zainteresowaniem w gminach: miejsko-wiejskiej Żukowo (75 wniosków), gminie miejskiej Gdańsk (54), gminie wiejskiej Chojnice (37) oraz gminie miejskiej Kościerzyna (37) – wynika z informacji, które przekazała nam Urszula Pakulska – starszy specjalista w Dziale Rozwoju i Marketingu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.
(K.N.)
Czytaj również na portalu: netka.gda.pl