Energetyczna Kariera z PGE Energia Ciepła. Nowe pokolenie energetyków w elektrociepłowniach w Gdańsku i Gdyni

Na zdjęciu: Nowi pracownicy Oddziału Wybrzeże wraz z Kierownikiem Wydziału Koordynacji i Wsparcia Ruchu w EC Gdynia. Fot. Mirosław Tusiewicz.

PGE Energia Ciepła współpracuje z 10 szkołami w Krakowie, Gdańsku, Toruniu (2), Wrocławiu, Bydgoszczy, Rzeszowie, Zielonej Górze, Gorzowie Wielkopolskim i Lublinie

PGE Energia Ciepła, należąca do Grupy PGE, zachęca młodzież do wyboru zawodu energetyka i edukacji w branżowych szkołach średnich. Jako największy wytwórca ciepła i energii elektrycznej na Pomorzu, pokazuje młodym ludziom, że to zawód przyszłości, a proponowana ścieżka kariery w jej elektrociepłowniach jest atrakcyjna – poinformowała Katarzyna Dudzin – główny specjalista ds. komunikacji, Departament Komunikacji Korporacyjnej PGE Energia Ciepła S.A.

Od 1 września 2020 r. kolejnych sześciu absolwentów Zespołu Szkół Energetycznych w Gdańsku znalazło zatrudnienie w Oddziale Wybrzeże spółki PGE Energia Ciepła. Niektórzy z nich mieli już okazję w trakcie nauki zawodu – podczas praktyk – poznać specyfikę pracy w gdańskiej i gdyńskiej elektrociepłowni. W ciągu czterech lat współpracy z ZSE zatrudnienie w trójmiejskich elektrociepłowniach znalazło dwudziestu jeden absolwentów i kolejni będą niezbędni, aby zastąpić pracowników odchodzących na emeryturę.

– Najbliższe miesiące i lata to czas nowych inwestycji w elektrociepłowniach PGE Energia Ciepła w Gdańsku i Gdyni. Nowa infrastruktura dalej pracować będzie w technologii kogeneracji, jednak stopniowo będziemy wprowadzać paliwo niskoemisyjne. Młodzi energetycy będą zatem mieli szansę uczestniczyć w transformacji technologicznej. Ta praca z pewnością pozwoli im na dalszy rozwój. – powiedziała Elżbieta Kowalewska, dyrektor Oddziału Wybrzeże PGE Energia Ciepła.

– Dla młodego pokolenia ważne jest, by korzystali oni z doświadczenia długoletnich pracowników. Model uczeń-mistrz to w energetyce najlepszy sposób na naukę zawodu, przygotowujący także do działania w sytuacjach awaryjnych. – dodała Elżbieta Kowalewska.

Analiza zmian zachodzących w strukturze zatrudnienia w zakładach produkcyjnych PGE Energia Ciepła, skłoniła firmę do realizacji projektu pod nazwą „Energetyczna Kariera z PGE Energia Ciepła”, we współpracy ze szkołami średnimi o profilu technicznym. W Gdańsku jest on realizowany z Zespołem Szkół Energetycznych. W ramach współpracy, w Trójmie­ście co roku uczniowie klas I oraz II biorą udział w pokazowej lekcji energetyki na terenie zakładu w Gdańsku. Uczniowie klas III odbywa­ją praktyki, dostępny jest także płatny staż dla absolwentów – dla najlepszych zakończony ofertą pod­jęcia pracy w Elektrociepłowni w Gdańsku i Gdyni.

Obecnie PGE Energia Ciepła współpracuje w ramach ”Energetycznej Kariery” z 10 szkołami, znajdującymi się w: Krakowie, Gdańsku, Toruniu (2), Wrocławiu, Bydgoszczy, Rzeszowie, Zielonej Górze, Gorzowie Wielkopolskim i Lublinie. W ramach projektu ponad 600 uczniów uczestniczyło w lekcjach na terenie różnych elektrociepłowni spółki, ponad 120 uczniów odbyło praktyki zawodowe, a 41 absolwentów już pracuje w zawodzie energetyka w różnych lokalizacjach.

PGE Energia Ciepła, spółka Grupy Kapitałowej PGE, jest największym w Polsce producentem energii elektrycznej i ciepła, wytwarzanych w procesie wysokosprawnej kogeneracji. Posiada ok. 25 proc. udziału w rynku ciepła z kogeneracji, 14 elektrociepłowni (o mocy cieplnej 6,5 GWt mocy elektrycznej 2,3 GWe) i sieci ciepłownicze o długości ok. 609 km. PGE Energia Ciepła produkuje ciepło dla mieszkańców Krakowa, Gdańska, Gdyni, Wrocławia (w tym wrocławskie Zawidawie), Rzeszowa, Lublina, Bydgoszczy, Kielc i Zgierza, a w Toruniu, Zielonej Górze, Gorzowie Wielkopolskim i Siechnicach jest również dystrybutorem ciepła do klientów końcowych – poinformowała Agnieszka Dietrich, Biuro Prasowe PGE Energia Ciepła.

(K.N.)

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *