Budowa Portu Zewnętrznego w Gdyni – kolejny kamień milowy w projekcie. Głębokowodny port zewnętrzny powstanie w oparciu o Nabrzeże Śląskie – na sztucznym lądzie, wychodzącym poza obecny falochron. Zwiększy powierzchnię portu o 151 ha oraz zdolności przeładunkowe o 2,5 mln kontenerów rocznie

Źródło ilustracji: Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A.

Następna morska szansa rozwojowa dla Gdyni

Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. otrzymał kompleksowy projekt badań geologicznych, który obejmuje zarówno obszar nowych falochronów osłonowych Portu Gdynia, jak też pirsu Portu Zewnętrznego. Autorem projektu jest firma Wuprohyd Sp. z o.o. Dalszy krokiem będzie zatwierdzenie tego projektu przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, a następnie realizacja prac, którą planujemy na wiosnę 2021 roku – wynika z informacji, które przekazał nam Marcin Wojciechowski – kierownik Działu Marketingu i Komunikacji Korporacyjnej, Pion Dyrektora Naczelnego Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. Oto ciąg dalszy komunikatu:

Oprócz powyższego Zarząd Portu otrzymał opracowanie pod tytułem „BADANIE OSADÓW DENNYCH W REJONIE PLANOWANEJ INWESTYCJI pn.: BUDOWA PORTU ZEWNĘTRZNEGO W GDYNI”.

Źródło ilustracji: Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A.

To niezwykle ważne opracowanie środowiskowe, które potwierdziło czystość osadów i brak przeciwskazań do realizacji inwestycji z tego punktu widzenia. Jest to również potwierdzenie tego, że działania podejmowane przez Zarząd Morskiego Portu Gdynia oraz Urząd Morski w zakresie ochrony środowiska są skuteczne. Badanie to jest elementem raportu oddziaływania na środowisko.

Film:

https://www.youtube.com/watch?v=cm3niiMmEDo

Źródło: Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A.

Oba opracowania są ważnym sygnałem dla potencjalnych inwestorów prywatnych, że inwestycja jest wykonalna pod względem środowiskowym. Opracowanie w postaci projektu badań geologicznych oraz same badania, które ruszą już w przyszłym roku stanowią natomiast konkretny wkład finansowy i organizacyjny Zarządu Portu w realizację projektu.

Stały wzrost przeładunków i dobre prognozy na kolejne lata stanowią mocny argument za rozwijaniem portu gdyńskiego. W ciągu ostatnich 3 lat inwestycje zrealizowane lub rozpoczęte w Porcie Gdynia opiewają na kwotę ponad 1 mld zł.

Źródło ilustracji: Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A.

Strategiczną inwestycją w fazie realizacji jest Port Zewnętrzny. Jako priorytetowe zadanie Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. uzyskał akceptację Rządu Rzeczypospolitej Polskiej i został umieszczony w rządowym projekcie Programu rozwoju polskich portów morskich do roku 2020 (z perspektywą do 2030 roku). Głębokowodny Port Zewnętrzny powstanie w oparciu o istniejące Nabrzeże Śląskie – na sztucznym lądzie, wychodzącym poza obecny falochron ochronny. Jego budowa stała się koniecznością w obliczu rosnącej konkurencji rynkowej oraz prognoz w zakresie popytu na przeładunki kontenerowe w polskich portach tzn. wzrost przeładunków do poziomu około 9,5 mln TEU w 2050 roku. Port Zewnętrzny, jako pirs będący zalądowionym obszarem morskim, zwiększy powierzchnię portu o 151 ha oraz zdolności przeładunkowe o 2,5 mln TEU – poinformował Marcin Wojciechowski – kierownik Działu Marketingu i Komunikacji Korporacyjnej, Pion Dyrektora Naczelnego Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A.

(K.N.)

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *