Northvolt rozwija w Polsce na Pomorzu produkcję systemów magazynowania energii i baterii do pojazdów elektrycznych. W 2018 roku uruchomił w Gdańsku pierwszą fabrykę. Teraz ogłosił rozpoczęcie następnej inwestycji za 200 mln dolarów, też niedaleko gdańskiego portu morskiego, przy poparciu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

Źródło ilustracji: Transmisja z telekonferencji.

Polska zapewnia rozwój najnowocześniejszym światowym inwestorom przemysłowym

W 2018 roku otworzyli w Gdańsku przy ul. Elbląskiej (naprzeciwko Rafinerii) swą pierwszą w naszym kraju placówkę produkcyjną. Pisaliśmy wówczas (23 października 2018 roku): Człowiek, który rozwijał elektryczną Teslę, zakłada fabrykę baterii w Polsce, w Gdańsku.

Fot. Kazimierz Netka

Dzisiaj – uruchamiają nieopodal kolejny zakład, Tak działa szwedzka firma Northvolt. Na nową inwestycję wyda około 200 milinów dolarów.

Uroczyste ogłoszenie 19 lutego 2021 roku rozpoczęcia w Gdańsku nowej inwestycji międzynarodowej spółki Northvolt jest ważnym wydarzeniem, na skalę świata. Wypowiadało się na ten temat wiele osób. W zdalnej konferencji prasowej uczestniczyli m.in.: Mateusz Morawiecki – Prezes Rady Ministrów; Jarosław Gowin – Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Rozwoju, Pracy i Technologii; Michał Kurtyka – Minister Klimatu i Środowiska; Grzegorz Piechowiak – Wiceminister Rozwoju, Pracy i Technologii, Pełnomocnik Rządu do spraw Inwestycji Zagranicznych; Robert Chryc-Gawrychowski – Prezes Northvolt Poland; Grzegorz Słomkowski – Członek Zarządu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu; Przemysław Sztandera – Prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Konferencję prowadziła Katarzyna Jedlińska – Rzecznik Prasowy Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

Mieliśmy przyjemność uczestniczyć zdalnie w tym wydarzeniu. Szczegółowy komunikat przekazała nam Agata Karbowicz – Starszy Specjalista w Departamencie PR i Komunikacji Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu:

Northvolt stawia na dalszy rozwój w Polsce. Nakłady na realizację nowego projektu sięgną 200 mln USD

Nothvolt – europejski dostawca wysokiej jakości ogniw i systemów bateryjnych – ogłasza nową inwestycję na Pomorzu. W Gdańsku powstanie najnowocześniejszy i wysoce zautomatyzowany zakład produkcyjny oraz inżynierskie centrum badawczo-rozwojowe w zakresie modułów bateryjnych i systemów magazynowania energii. Nakłady inwestycyjne wyniosą blisko 200 mln USD (tj. prawie 750 mln zł). W ramach nowego projektu powstanie nawet 500 nowych miejsc pracy. Firma na nową inwestycję otrzymała decyzję o wsparciu w ramach Polskiej Strefy Inwestycji.

Northvolt został założony w 2016 roku w Szwecji przez Petera Carlssona i Paolo Cerrutiego – byłych wiceprezesów Tesli. Firma działa już Polsce. W 2018 roku ogłosiła inwestycję w zakład montażu modułów bateryjnych, składających się z ogniw akumulatorowych, elektronicznych układów sterowania i regulacji temperatury oraz specjalnych obudów, które następnie są wykorzystywane w systemach magazynowania energii czy przemysłowych maszynach górniczych.

Northvolt Poland specjalizuje się w produkcji takich modułów i systemów – a dzisiaj w Gdańsku zwiększa swoje zdolności operacyjne. Najnowocześniejszy zakład Northvolt Systems na Wybrzeżu jest częścią ogólnoeuropejskiego projektu łańcucha wartości, w ramach którego ogniwa produkowane w północnej Szwecji będą wysyłane do Gdańska, w celu dalszego montażu kompletnych systemów magazynów energii i dostarczane do klientów.

W związku z nowym projektem, Northvolt Poland podjął decyzję o zwiększeniu swoich zdolności produkcyjnych i badawczo-rozwojowych. To właśnie dlatego powstanie wysoce zautomatyzowany i nowoczesny zakład produkcyjny oraz inżynierskie centrum badawczo-rozwojowe modułów bateryjnych, systemów magazynowania energii oraz procesów i technologii produkcyjnych. Wytwarzane produkty będą kompleksowym rozwiązaniem do magazynowania energii oraz zastosowań przemysłowych, m.in. w specjalistycznych pojazdach i maszynach górniczych.

Produkcja ruszy w 2022 roku. Wraz z deklaracją inwestycji, Northvolt Poland otrzymał pozytywną decyzję Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (PSSE) w zakresie wsparcia inwestycji oraz grant rządowy. W ramach nowego projektu powstanie nawet 500 nowych miejsc pracy.

Mateusz Morawiecki, Prezes Rady Ministrów:

W tych trudnych czasach epidemii, przyciąganie nowych inwestycji jest szczególnie ważne. Dzięki temu możemy pozyskiwać nowe kompetencje i miejsca pracy. Tworzą się też nowe powiązania i relacje polskich firm z zagranicznymi. Staramy się połączyć ze sobą kilka czynników, które mają zachęcać inwestorów. Po pierwsze, to system dobrych regulacji, które są szybkie i w sposób przyjazny mają pomagać tworzyć biznes w Polsce. Po drugie, to system grantowy w ramach stref ekonomicznych. Po trzecie, chodzi o dostosowanie systemu kształcenia i doświadczenia młodych pracowników do szybko zmieniającego się rynku pracy. Przykładem jest sektor motoryzacyjny. W wielu dziedzinach związanych z motoryzacją odnosimy szereg sukcesów. Zachęcamy wszystkich inwestorów i wskazujemy na dotychczasowe greenfieldowe inwestycje zagraniczne w Polsce. Nasz kraj stał się np. potęgą w produkcji baterii litowo-jonowych w ciągu ostatnich paru lat. Za naszymi słowami idą też czyny. W Polsce tworzymy dobre warunki dla inwestowania. Nowa inwestycja Northvolt w Polsce jest szczególnie cenna, bo to kilkaset nowych miejsc pracy. Stanowi ona ważny element na mapie industrialnej regionu. Dzięki takim inwestycjom, kształtuje się środowisko nowoczesnego przemysłu – przemysłu rewolucji 4.0, który korzysta z zielonej rewolucji.”

Jarosław Gowin, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Rozwoju, Pracy i Technologii:

Decyzja firmy Northvolt o umieszczeniu nowej inwestycji w Polsce potwierdza, że nasz kraj to atrakcyjne miejsce do lokowania kapitału. Jesteśmy w stanie efektywnie spełnić najwyższe normy i oczekiwania inwestorów, a naszym atutem są dobrze wykształceni pracownicy i bliskość europejskiego rynku. To fundament do dalszej współpracy, rozwoju sektora i wzmacniania Polski jako ważnego producenta podzespołów samochodów elektrycznych. Ta inwestycja cieszy nas również ze względu na zakres działalności, jakim jest produkcja nowoczesnych systemów zasilania bateryjnego. Elektromobilność to światowy trend, a Polska stała się ważnym ogniwem w łańcuchu dostaw do samochodów elektrycznych. Polska stała się liderem w eksporcie baterii litowo-jonowych w Unii oraz hubem produkcji baterii elektrycznych. W połowie 2020 polski eksport baterii wyniósł 2,9 mld euro.”

Michał Kurtyka, Minister Klimatu i Środowiska:

Ogłoszona dziś inwestycja Northvolt potwierdza, że kierunek podjętych przez nas działań w zakresie stworzenia doskonałych warunków do inwestowania i rozwoju elektromobilności jest właściwy. Bez rozwoju elektromobilności, gdzie jednym z głównych elementów są inwestycje producentów baterii, nie uda się osiągnąć ambitnych celów, jakie przed nami stoją, w zakresie redukcji emisji pochodzących z transportu. Połączenie i koordynacja współpracy międzynarodowej, wsparcia ze strony administracji, świata nauki oraz określenie potencjału przemysłu mogą pomóc Polsce stać się ważnym uczestnikiem interdyscyplinarnego przemysłu bateryjnego w całym łańcuchu wartości na arenie międzynarodowej, pobudzić wzrost gospodarczy i utworzyć wiele miejsc pracy.”

Peter Carlsson, współzałożyciel i CEO Northvolt:

Zabezpieczenie zdolności produkcyjnych ogniw bateryjnych w Europie ma kluczowe znaczenie dla jej przyszłości przemysłowej, ale równie krytyczne są zdolności w zakresie integracji ogniw w rzeczywistych rozwiązaniach. Właśnie takie będzie dostarczał nowy zakład – wyrafinowane, zrównoważone środowiskowo systemy magazynowania energii wspierające transformację europejskich sieci elektroenergetycznych i jej przemysłu.”

Robert Chryc Gawrychowski, Prezes Northvolt Poland:

Polska spółka jest ważną częścią integracji wertykalnej budowanego łańcucha wartości Northvolt. Tworzone w Gdańsku systemy magazynowania energii, będą wspierać globalnych, europejskich i krajowych partnerów w zakresie transformacji ku niskoemisyjnej gospodarce i społeczeństwu. Warto także podkreślić innowacyjny i strategiczny charakter tej inwestycji dla Polski i bezprecedensowy w regionie Pomorza. Cieszę się z możliwości realizowania tego projektu.”

Grzegorz Słomkowski, Członek Zarządu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu:

Nowa inwestycja firmy Northvolt to kolejny etap w rozwoju e-mobilności w Polsce. Pojawienie się w naszym kraju inwestora o takim profilu idzie w parze z rosnącym trendem wykorzystywania w przemyśle bezpiecznych i ekologicznych rozwiązań w zakresie systemów zasilania. Nowa inwestycja umocni pozycję Polski jako lidera w sektorze elektromobilności. Wierzę, że dzięki niej – wkrótce w naszym kraju pojawią się kolejne projekty z tej branży. Atutem Polski są niewątpliwie walory logistyczne, a więc m.in. bliskość ekosystemu łańcucha dostaw czy europejskich odbiorców końcowych. Bardzo nas cieszy, że firma Northvolt chce rozwijać swoją działalność właśnie w Gdańsku. Jako Polska Agencja Inwestycji i Handlu, koordynowaliśmy inwestycję na szczeblu rządowym.”

Przemysław Sztandera, Prezes Pomorskiej Specjalnej strefy Ekonomicznej S.A (PSSE):

Zagraniczne przedsiębiorstwa mają duży wpływ na rozwój naszej gospodarki, tym bardziej przy wsparciu Polskiej Strefy Inwestycji, która za udzieloną pomoc oczekuje od firmy budowę stabilnych, dobrze płatnych miejsc pracy. Polska Strefa Inwestycji to niewątpliwie mocny magnes dla firm, który oferuje ulgi podatkowe oraz wsparcie na każdym etapie realizacji projektu. Należy jednak pamiętać, że o taką pomoc mogą ubiegać się nie tylko duże, światowe koncerny, ale także lokalne małe i średnie przedsiębiorstwa. Jestem przekonany, że firma Northvolt korzystając ze wsparcia Polskiej Strefy Inwestycji, przyczyni się do rozwoju gospodarczego Trójmiasta, które oprócz nowoczesnego zaplecza biznesowego, zagwarantuje firmie dostęp do świetnie wykwalifikowanej kadry.”

Firma Northvolt została założona przez Petera Carlssona – byłego dyrektora Tesla Motors. W latach 2011-2015 kierował on działem odpowiadającym za organizowanie zaopatrzenia i łańcucha dostaw do produkcji samochodów Tesli. Był też bliskim współpracownikiem Elona Muska. Budowa zakładu produkcji ogniw akumulatorowych w Skellefteå w północnej Szwecji została ogłoszona w 2017 roku. Obecnie jest w trakcie realizacji. Spółka otrzymała finansowanie na realizację inwestycji m.in. ze źródeł, takich jak: Vestas, Siemens, ABB, BMW, Scania jak również pożyczki z EIB czy inwestycję z Goldman Sachs o wartości powyżej 1 mld euro.

Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) jest instytucją doradczą wchodzącą w skład Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR). To pierwszy punkt kontaktu dla eksporterów i inwestorów. Działa zarówno w Polsce, jak i poprzez sieć biur na całym świecie. Wzmacnia rozpoznawalność polskich marek na międzynarodowych rynkach, promuje rodzime produkty i usługi oraz rozwiązania technologiczne made in Poland. Agencja pomaga przedsiębiorcom w wyborze optymalnej ścieżki ekspansji za granicą. Wspiera również napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Polski oraz realizację polskich inwestycji w kraju. PAIH współpracuje z sektorem publicznym i partnerami regionalnymi, oferując m.in.: szkolenia, audyt i promocję nieruchomości inwestycyjnych, współpracę przy organizacji misji biznesowych oraz wsparcie komunikacyjne przy realizacji wspólnych projektów.

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna jest częścią Polskiej Strefy Inwestycji, jednym z 14 podmiotów regionalnych, które odpowiedzialne są za kompleksową obsługę inwestorów zagranicznych i krajowych. Działa w województwie kujawsko-pomorskim i we wschodniej części woj. pomorskiego. Pełni rolę regionalnego centrum obsługi inwestorów i koordynatora udzielania pomocy publicznej. Służy przedsiębiorcom wsparciem na każdym etapie realizacji ich projektów, w tym pomocą o charakterze konsultacyjno-doradczym – poinformowała Agata Karbowicz – starszy specjalista w Departamencie PR i Komunikacji Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

Polska w roku 2021, przyjmując u siebie tak nowoczesne produkcje jak wytwarzanie wyposażenia do pojazdów elektrycznych, staje się krajem coraz bardziej liczącym się na świecie.

Niestety, nie zawsze informowaliśmy świat o naszych możliwościach. Warto przypomnieć wydarzenie sprzed niespełna 10 lat, gdy Polska obejmowała prezydencję w Unii Europejskiej. Wówczas Polska miała swe globalne pięć minut. Prawie cały świat patrzał bowiem – 1 lipca 2011 roku – na chwilę obejmowania przez Polskę przywództwa w Radzie Unii Europejskiej i mogliśmy pokazać wszystkim krajom jak bardzo jesteśmy nowocześni. Jednak, ówczesny premier, Donald Tusk, pokazał światu, że Polska potrafi produkować „słomiane jagody” – strawberries, czyli truskawki. Już wówczas mogliśmy się pochwalić łazikiem marsjańskim (studenci z Białegostoku zdobyli za łazika nagrodę w USA) albo elektrycznymi pojazdami marki Solaris, do transportu zbiorowego. Niestety, najprawdopodobniej ówczesny rząd doszedł do wniosku, że najlepszym, polskim przebojem eksportowym mogą być… malënë.

Teraz, zaczynamy zdobywać świat nowoczesnością. Mamy odpowiednie kadry, by takie przemysły rozwijać. Czego dowodem jest właśnie inwestowanie w Polsce przez zagraniczne firmy w rozwój np. produkcji najnowocześniejszych urządzeń doi wdrażania elektromobilności.

To bardzo ważne wydarzenie z punktu widzenia polskiej gospodarki – powiedział Grzegorz Piechowiak – Wiceminister Rozwoju, Pracy i Technologii, podsumowując ogłoszenie inwestycji Northvolt w Gdańsku:

– Cieszymy się, ze firma Northvolt wybrała właśnie Polskę, to bardzo duży gracz, na rynku baterii litowo – jonowych, dlatego tym bardziej jesteśmy szczęśliwi, że to właśnie Polska. Chcę powiedzieć, jako pełnomocnik rządu do spraw inwestycji zagranicznych, że tym bardziej się cieszę że to nie pierwsza firma, która puka do naszych drzwi. Dzisiaj, ta otwartość Polskiej Strefy Inwestycji – jak pan premier zaznaczył Polska jest jest jedną wielką strefą ekonomiczną – sprawia, że jesteśmy gotowi i przygotowani do tego, by gościć, przyjmować innych inwestorów zagranicznych. Mamy świadomość wyzwań, które stoją przed współczesnym światem. Staramy się dostosować naszą gospodarkę do realiów zmieniającej się rzeczywistości. Byliśmy zmuszeni do pogoni za innymi gospodarkami. Dzisiaj uważam, że mamy szansę i wielkie ambicje by stać się liderem na rynku europejskim między innymi w tej branży, o której dzisiaj rozmawiamy. W tych bardzo trudnych niepewnych czasach związanych z pandemią, potrzebujemy stabilizacji. Takim przykładem tej stabilizacji jest również firma Northvolt, która daje nam 500 miejsc pracy na rynku północnej Polski. Stabilna i rozwojowa nasza gospodarka to również poczucie bezpieczeństwa, dzięki któremu z optymizmem możemy patrzeć w przyszłość. Zapraszamy inne firmy szwedzkie, firmy z innych państw, do tego, żeby inwestowały w Polsce; jesteśmy otwarci, przygotowani, mamy stabilną gospodarkę w dobie pandemii, dlatego też z chęcią będziemy ze wszystkimi rozmawiać.

Źródło ilustracji: https://pci.investgda.pl/ .

Lokalizacja fabryki planowana jest na terenie Pomorskiego Centrum Inwestycyjnego – powiedział Robert Chryc-Gawrychowski – Prezes Northvolt Poland. – Bardzo blisko portu gdańskiego, bardzo blisko najgłębszego terminala kontenerowego na Bałtyku – terminala DCT. To jest lokalizacja, która została wybrana w procesie bardzo szerokiego przeglądu różnych lokalizacji nie tylko w Polsce.

Kazimierz Netka

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *