Fot. Kazimierz Netka.
Pomorskie coraz bardziej się internacjonalizuje; staje się w większym stopniu międzynarodowe. Sprzyja temu nadmorskie położenie, ale też wydarzenia sprzed wielu lat
Ponad 47 tys. obcokrajowców było zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych w pomorskich placówkach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) na koniec marca tego roku. Do tej pory rekordowy był koniec września 2020 r., gdy było ich prawie 45 tysięcy – poinformował Krzysztof Cieszyński – Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS Województwa Pomorskiego.
Liczba obcokrajowców, którzy mają najkorzystniejszą z umów, czyli umowę o pracę, wzrosła w Pomorskiem do blisko 23,2 tys., podczas gdy na koniec ubiegłego roku było ich nieco ponad 21,9 tys., zaś na koniec września 2020 r. przeszło 21,3 tys. Przybyło również cudzoziemców prowadzących własną działalność gospodarczą. Ich liczba wzrosła z 1318 na koniec grudnia 2020 r. do 1345 na koniec marca tego roku. Pozostali zatrudnieni są na innego rodzaju oskładkowanych umowach, np. zleceniu.
Zgłoszeni do ubezpieczeń społecznych w oddziałach ZUS w Gdańsku i w Słupsku obcokrajowcy pochodzą ze 100. państw. Na koniec marca najwięcej było wśród nich obywateli Ukrainy – blisko 33,6 tys. To oznacza, że w pierwszym kwartale tego roku przybyło ich ponad 3 tysiące. Drugą grupę stanowiło blisko 3,2 tys. obywateli Białorusi, których od końca grudnia 2020 r. przybyło ponad trzystu. Pierwszą piątkę zamykali posiadacze paszportów: Rosji (959), Mołdawii (773) i Gruzji (707).
Pomorze wybierają także mieszkańcy odleglejszych państw. Ubezpieczonych w pomorskich oddziałach ZUS było po 3. obywateli Arabii Saudyjskiej, Boliwii, Ghany i Wybrzeża Kości Słoniowej.
Rzeczywista liczba obywateli obcych państw pracujących w naszym województwie może być wyższa, ponieważ część z nich nie ma ubezpieczenia w ZUS, czy to z powodu pracy w szarej strefie, czy też z uwagi na zatrudnienie na nieoskładkowanych umowach lub podleganiu ubezpieczeniom w KRUS.
Poza sytuacją, gdy wyklucza to umowa między Polską a krajem macierzystym pracownika, zatrudniony w Polsce przez polskiego pracodawcę cudzoziemiec podlega ubezpieczeniom społecznym w Polsce – wynika z informacji, które przekazał nam Krzysztof Cieszyński – Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS Województwa Pomorskiego.
Liczba zagranicznych pracowników w Pomorskiem wzrosła, mimo pandemii koronawirusa. Ukraińców przyciąga do Pomorskiego nie tylko możliwość zarobków, ale również powiązania rodzinne. Wielu Ukraińców zamieszkało w Pomorskiem zaraz po II wojnie światowej.
Po zmniejszeniu się zagrożenia kowidem, niewykluczone, że przyjedzie do Pomorza jeszcze więcej obcokrajowców. Liczba cudzoziemców będzie się w Pomorskiem zwiększała, także w ruchu turystycznym. Wpłynie na to m.in. oddanie do użytku nowego publicznego terminalu (dworca) promowego w Morskim Porcie Gdynia. Budowa tego obiektu jest bardzo zaawansowana.
Kazimierz Netka
Czytaj również na portalu: netka.gda.pl