Fot. Kazimierz Netka.
Piłkarze, szkoleniowcy, trenerzy zostaną ratownikami
Pojutrze kończy się rok szkolny. Dzieci, młodzież zaczną ponaddwumiesięczny wypoczynek. W pomorskich klubach piłkarskich i w jednostkach Państwowej Straży Pożarnej, być może przy udziale Ochotniczej Straży Pożarnej zaczną się szkolenia tych, którzy w razie potrzeby, będą ratować dorosłych i dzieci. Porozumienie w sprawie przeprowadzania kursów jak udzielać pierwszej pomocy, podpisano w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim.
O szczegółach mówili sygnatariusze porozumienia: Dariusz Drelich – wojewoda pomorski, starszy brygadier Piotr Socha – komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku i Radosław Michalski – prezes Pomorskiego Związku Piłki Nożnej. Chodzi zaś o realizację projektu pt.: „Szkolenie z pierwszej pomocy przedmedycznej dla klubów sportowych z województwa pomorskiego”.
Fot. Kazimierz Netka
To unikatowe na skalę kraju, przedsięwzięcie. Wiedzę na temat sposobów ocalania rannych, tonących, uzyskać ma 400 osób. Na początek. Niewykluczone bowiem, że to niezwykłe kształcenie ratowników będzie kontynuowane – jeśli zgłoszą się chętni do nauki.
Nawet najbardziej wysportowany człowiek, nawet wszechstronnie przebadany, może zasłabnąć, dostać zawału serca. Przykładem może być duński futbolista, który zemdlał na boisku w trakcie międzynarodowego meczu.
Takich zasłabnięć było więcej. Zdarzają się one również podczas akcji ratowniczych prowadzonych przez strażaków. Oczywiście, w razie takiego zdarzenia natychmiast pojawiają się lekarze, jednak dobrze, by jak najwięcej ludzi poznało zasady udzielania pierwszej pomocy – taki właśnie jest cel porozumienia, które w środę, 23 czerwca 2021 roku, podpisano w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim.
Dlaczego tak ważna jest błyskawiczna reakcja i jak najrychlejsza pomoc? Ponieważ w razie zasłabnięcia, zawału serca, zemdlenia, najważniejsze jest, by jak najszybciej przystąpić do ratowania. Liczą się minuty. Jeśli w pobliżu wypadku jest ktoś znający zasady udzielania pierwszej pomocy – szanse poszkodowanego na przeżycie są olbrzymie.
Kursy organizowane będą w siedzibach jednostek Państwowej Straży Pożarnej. W każdym powiecie na szkolenie w pierwszej turze zaplanowano przyjęcie po 20 osób. Najpierw przeszkoleni zostaną trenerzy, kierownicy drużyn, inne osoby funkcyjne. Nie mogą oni zastąpić osoby uprawnionej do sprawowania opieki medycznej podczas meczu, ale wiedza, którą zdobędą może kiedyś uratować czyjeś życie, zdrowie. W czasie treningów nie zawsze na boisku jest ratownik.
Pomorski Urząd Wojewódzki jest koordynatorem akcji. Nieodpłatnych szkoleń podjęli się strażacy z Państwowej Straży Pożarnej. Pomorski Związek Piłki Nożnej przeprowadzi zapisy i weryfikację chętnych. Szkolenie potrwa minimum 4 godziny i organizowane będzie w dni wolne od pracy – poinformował Marcin Tymiński z Biura Prasowego Wojewody Pomorskiego.
Współpraca Wojewody Pomorskiego m.in. z Policją, Strażą Pożarną i Pomorskim Związkiem Piłki Nożnej w zakresie poprawy sytuacji zdrowotnej obywateli województwa i gości, np. turystów, trwa od lat. Porozumienie, podpisane w środę, 23 czerwca, a dotyczące podwyższania zdolności Pomorzan do ratowania życia, jest kontynuacją tego współdziałania dla dobra ludzi.
Kazimierz Netka
Czytaj również na portalu: netka.gda.pl