Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Rachmistrzowie odwiedzają  tych, którzy jeszcze nie zostali spisani. Główny Urząd Statystyczny i Komenda Wojewódzka Policji w Gdańsku ostrzegają przed fałszywymi rachmistrzami

Źródło ilustracji: Urząd Statystyczny w Gdańsku.

Udział w spisie powszechnym jest obowiązkowy

Dzisiaj, 23 czerwca br. rachmistrzowie pracujący w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 rozpoczęli realizację wywiadów bezpośrednich w terenie. Rachmistrzowie skontaktują się z osobami, które nie spisały się przez Internet, nie spisały się na infolinii (22 279 99 99) ani nie zadzwonił do nich rachmistrz spisowy.

Przypominamy, że zgodnie z art. 17a ust. 1-3 ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. (Dz. U. z 2019 r. poz. 1775), nie można odmówić przekazania danych rachmistrzowi kontaktującemu się z osobami fizycznymi objętymi spisem. Obowiązek udziału w spisie powszechnym zapisano w art. 6 ust. 3 i art. 9 ust. 1 ustawy o statystyce publicznej (Dz. U z 2021 r. poz. 955).

Ze względu na sytuację epidemiczną, jeżeli respondent jest objęty kwarantanną lub izolacją domową, wywiad może odbyć się telefonicznie, pod warunkiem przekazania rachmistrzowi numeru telefonu kontaktowego.

Wywiady bezpośrednie prowadzone są przez rachmistrzów spisowych z zachowaniem wszelkich procedur sanitarnych i dystansu społecznego – wynika z informacji, które przekazała nam Agnieszka Sągolewska – Specjalista w Pomorskim Ośrodku Badań Regionalnych Urzędu Statystycznego w Gdańsku.

Każdy rachmistrz spisowy posiada identyfikator zawierający: imię i nazwisko wraz ze zdjęciem; numer identyfikatora oraz hologram; nazwę i logo wojewódzkiego biura spisowego; podpis osoby upoważnionej do wystawienia identyfikatora; okres, na jaki identyfikator został wystawiony.

W razie wątpliwości tożsamość rachmistrza można sprawdzić na kilka sposobów: poprzez specjalnie przygotowaną aplikację dostępną na stronie https://rachmistrz.stat.gov.pl/ ; poprzez kontakt z infolinią spisową numerem 22 279 99 99 , wybierz 1 – Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań,  a następnie 2 – weryfikacja tożsamości rachmistrza; w przypadku wątpliwości o pomoc w weryfikacji można także poprosić policję.

Spis metodą wywiadu bezpośredniego w terenie prowadzony jest przez rachmistrzów spisowych z zachowaniem  standardowych zaleceń sanitarnych, zgodnie z aktualnymi przepisami prawa i zaleceniami. W trakcie przeprowadzenia wywiadów bezpośrednich rachmistrz spisowy powinien bezwzględnie dbać o zachowanie dystansu społecznego, a także realizować obowiązek zakrywania ust i nosa. Jeżeli respondent jest objęty kwarantanną lub izolacją domową, wywiad może odbyć się telefonicznie pod warunkiem przekazania rachmistrzowi numeru telefonu kontaktowego.

Zachęcamy wszystkich, którzy jeszcze nie spełnili z obowiązku przekazania danych przez internet, aby uczynili to, nie czekając na telefon bądź wizytę rachmistrza. Spisać można się logując na stronie https://spis.gov.pl lub dzwoniąc na numer infolinii spisowej: 22 279 99 99.

Wszystkie osoby, które samodzielnie spiszą się przez Internet, mogą wziąć udział w loterii. Tę możliwość mają tylko i wyłącznie osoby, które dokonały samospisu internetowego – informuje główny Urząd Statystyczny.

Uważajmy na fałszywych rachmistrzów! – ostrzega Komenda Wojewódzka Policji w Gdańsku. Spis metodą bezpośrednią skierowany jest głównie do osób starszych, które na co dzień nie korzystają z Internetu. To z kolei może spowodować pojawienie się osób, które podszywając się pod rachmistrza, będą chciały okraść seniorów z oszczędności ich życia.

Policjanci apelują i przypominają:

– Apelujemy do wszystkich, którzy w swoim najbliższym otoczeniu mają osoby starsze, aby pomogły im w samospisie internetowym lub telefonicznym- to wykluczy osobistą wizytę rachmistrza w domu. Rachmistrz nie żąda wejścia do mieszkania. Rachmistrz nie żąda dowodu osobistego i nie pyta o jego numer. Rachmistrz wyposażony jest w urządzenie mobilne oraz identyfikator (poniżej wzór legitymacji rachmistrza):


Źródło ilustracji: KWP w Gdańsku

Tożsamość rachmistrza można potwierdzić na infolinii spisowej pod numerem 22 27 999 99. W spisie nie ma pytań dotyczących zarobków, dochodów, zgromadzonych oszczędności czy nazwy banku, w którym przechowujemy pieniądze. Rachmistrz może zadzwonić z numeru telefonu 22 828 88 88 lub 22 279 99 99. W razie podejrzeń co do osoby rachmistrza powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z oficerem dyżurnym Policji, dzwoniąc na numer alarmowy 112 – informuje Komenda Wojewódzka Policji w Gdańsku.

Kazimierz Netka

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *