Źródło ilustracji: BART.
Trzy dni oryginalnej, improwizowanej muzyki
Miasto Sopot oraz Bałtycka Agencja Artystyczna BART zapraszają na Sopot Jazz Festival – wielkie święto muzyki jazzowej, które odbędzie się w dniach 7 – 9 października 2022 roku. Za wybór artystów wykonawców odpowiada znakomity pianista, kompozytor i jeden z najbardziej kreatywnych muzyków jazzowych, Marcin Wasilewski – poinformowała Monika Ostrowska – rzecznik prasowy Bałtyckiej Agencji Artystycznej BART. Oto ciąg dalszy:
Sopot Jazz Festival to jeden z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych festiwali jazzowych w Polsce. Jego historia sięga roku 1956. W nadchodzącym wydarzeniu o charakterze międzynarodowym odbędzie się sześć koncertów, z udziałem kilkudziesięciu muzyków. Za dobór artystów odpowiada wybitny pianista, kompozytor i jeden z najbardziej kreatywnych polskich muzyków jazzowych Marcin Wasilewski, który pełni funkcję kuratora festiwalu. Projektując wydarzenie, poszukuje on, i zaprasza do udziału wyjątkowe osobowości sceniczne, które okazjonalnie pojawiają się na koncertach w Polsce gwarantując wysoki poziom muzycznych doznań.
– Dobór muzyków oraz ich poziom artystyczny jest najistotniejszym dla mnie kryterium wyboru. Ważnym jest również, aby koncerty po sobie następujące dobrze ze sobą konweniowały. Na scenie ujrzymy zatem uznanych artystów średniego i młodego pokolenia z Polski i zagranicy – mówi Marcin Wasilewski, kurator Sopot Jazz Festivalu. I dodaje:
– Wysłuchamy muzyki od tej pochodzącej z gorącego Izraela, w której wybrzmiewa nuta żydowskiej melodyki i echo śródziemnomorskiego błękitu, poprzez artystów z chłodnej Norwegii, którzy swoją pozorną powściągliwością przywołują krajobrazy pięknych i tajemniczych fiordów, po artystów z Polski, inspirujących się hinduskim konnakolem czy poezją w ich autorskiej interpretacji jazzu współczesnego.
Trzy dni festiwalu na dwóch scenach w Sopocie
Sopot Jazz Festival 2022 to trzy dni oryginalnej, improwizowanej muzyki oraz intrygujących artystów wielu narodowości.
– Ideą tegorocznej edycji jest zaprezentowanie publiczności tego co ciekawe, nowe, aktualne a przede wszystkim piękne w muzyce jazzowej – informuje Marcin Wasilewski.
Muzycy, m.in. Artur Dutkiewicz Quartet z projektem „Tribute To Tomasz Szukalski” oraz Shai Maestro Quartet, pianista z Izraela z nowym albumem pt. „Human” oraz zespół norweskiego trębacza Mathis Eick Quartet z projektem „When We Leave” zagrają na dwóch scenach partnerów wydarzenia, czyli
w Radisson Blu Hotel w Sopocie oraz na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże, przy sopockim Monciaku.
W 2022 roku przypada 10. rocznica śmierci Tomasza Szukalskiego, w związku z tym kurator festiwalu Marcin Wasilewski przygotował niespodziankę upamiętniającą tego wybitnego artystę. Zaprosił Kwartet Artura Dutkiewicza, w którym wystąpi trzech członków oryginalnego składu Kwartetu Mistrza.
– Wysłuchamy artystów zainspirowanych wybitnym saksofonistą, Tomaszem Szukalskim, z którym grali przez wiele lat, a którego 10. rocznicę odejścia będziemy godnie i w skupieniu celebrować – dodaje Wasilewski.
Podczas festiwalu nie zabraknie wyrazistych prezentacji polskich, obiecujących młodych muzyków. Tym razem na scenie wystąpi Septet Agi Derlak – utalentowanej pianistki oraz kompozytorki, która zaprezentuje autorski program, wypełniony pięknymi kompozycjami, niezwykle ciekawie zinstrumentowanymi.
Na scenie zobaczymy również Michała Barańskiego, uznanego wirtuoza kontrabasu i gitary basowej, który od lat pracuje z czołówką polskich muzyków jazzowych. Podczas nadchodzącego festiwalu muzyk zaprezentuje autorski projekt łączący elementy folkloru polskiego i indyjskiego. Projekt jest wynikiem zamiłowania do polskiej muzyki ludowej oraz głębokiej analizy indyjskich struktur rytmicznych. Jest udaną próbą fuzji rytmów mazurkowych z matematycznymi koncepcjami indyjskiej muzyki karnatyckiej. Nie bez znaczenia jest również skład zespołu występującego na płycie. Na skrzypcach zagra Kacper Malisz, znany z mistrzowskich interpretacji polskich tańców w zespole Kapela Maliszów. Obok niego wystąpi Shachar Elnatan, izraelski gitarzysta, stanowiący pomost pomiędzy polską a bliskowschodnią kulturą muzyczną. Skład osobowy umożliwił połączenie różnych elementów, które historycznie stanowiły część polskiej kultury. Warto zaznaczyć, iż kultura żydowska wywarła ogromny wpływ na muzykę polską na przestrzeni wieków.
Adam Pierończyk i Anthony Joseph
Druga część sobotniego wieczoru będzie należała do Adama Pierończyka i Anthony’ego Josepha, którzy zaprezentują wyjątkowe połączenie świata poezji i nowoczesnego jazzu. „Migratory Poets” to międzynarodowy projekt czołowego polskiego saksofonisty jazzowego Adama Pierończyka, w którym artysta manifestuje swą fascynację połączeniem słowa i muzyki improwizowanej. Gościem specjalnym będzie pochodzący z Trynidadu Anthony Joseph, wybitny, oryginalny poeta i performer, na stałe mieszkający w Londynie. Kwintet dopełnią wspaniali muzycy z Brazylii, Polski i USA.
Warto przypomnieć również, że Adam Pierończyk w przeszłości pełnił funkcję dyrektora festiwalu, jednak nigdy nie prezentował swojej muzyki, a zatem tegoroczne wydarzenie będzie okazją do wysłuchania jednego z wielu projektów saksofonisty w jednej z jego międzynarodowych kolaboracji.
Sopot Jazz Festival 2022 będzie interesującą podróżą po świecie jazzu, ucztą dla zmysłów dlatego już dziś warto zarezerwować sobie czas, aby spędzić jesienne wieczory razem.
– Będziemy mieli przywilej uczestniczyć w szczególnym jazzowym święcie i podziwiać wyjątkowych artystów w pięknym i przyjaznym sztuce Sopocie – mówi Marcin Wasilewski, kurator festiwalu.
Program Sopot Jazz Festival 2022
7.10|20:00 Scena Kameralna Teatru Wybrzeże w Sopocie
Michał Barański Quartet
Shai Maestro Quartet
8.10|20:00 Grand Pavilion w Radisson Blu Hotel, Sopot
Artur Dutkiewicz Quartet z projektem „Tribute To Tomasz Szukalski”
Adam Pierończyk/Migratory Poets feat. Anthony Joseph
9.10|18:00 Grand Pavilion w Radisson Blu Hotel, Sopot
Aga Derlak Septet
Mathias Eick Quintet
Bilety dostępne są w Kasie Opery Leśnej, przy ul. Moniuszki 12 w Sopocie oraz on-line.
Dzień 1
Przedsprzedaż – pierwsza limitowana pula biletów – 70 zł
Regularna sprzedaż – 90 zł
Link: https://bart.interticket.pl/program/sopot-jazz-festival-2022-dzien-i-7526
Dzień 2
Przedsprzedaż – pierwsza limitowana pula biletów w rzędach od 1 do 10 – 100 zł
Regularna sprzedaż – 120 zł
Przedsprzedaż – pierwsza limitowana pula biletów w rzędach od 11 do 23 – 80 zł
Regularna sprzedaż – 100 zł
Link: https://bart.interticket.pl/program/sopot-jazz-festival-2022-dzien-ii-7527
Dzień 3
Przedsprzedaż – pierwsza limitowana pula biletów w rzędach od 1 do 10– 100 zł
Regularna sprzedaż – 120 zł
Przedsprzedaż – pierwsza limitowana pula 30 biletów w rzędach od 11 do 23 – 80 zł
Regularna sprzedaż – 100 zł
Link: https://bart.interticket.pl/program/sopot-jazz-festival-2022-dzien-iii-7528
Organizator: Miasto Sopot, Bałtycka Agencja Artystyczna BART
Partner: Teatr Wybrzeże, Radisson Blu Hotel Sopot
Patron Medialny: Jazz Forum, Jazz Press, Jazz Soul, WP.PL, Gazeta Wyborcza Trójmiasto, trojmiasto.pl, TVP KULTURA
Wydarzenie organizowane jest przy pomocy finansowej Miasta Sopotu – poinformowała Monika Ostrowska – rzecznik prasowy Bałtyckiej Agencji Artystycznej BART.
(K.N.)
Czytaj również na portalu: netka.gda.pl