Źródło ilustracji: Port Lotniczy Gdańsk.
Powstała baza dla prywatnych 20 samolotów oraz ich użytkowników
Być może w przyszłości zaroi się w powietrzu od sztucznych niewielkich stworzeń latających: ultralekkich statków powietrznych. Ten rodzaj komunikacji się rozwija i zwany bywa general aviation – lotnictwem ogólnym. Warto mu sprzyjać. Tak też czyni Port Lotniczy w Gdańsku, czego dowodem jest oddanie do użytku specjalnego obiektu.
– Został on wybudowany przez inwestora, Spółkę General Aviation Airbase Sp. z o.o. wraz z Portem Lotniczym Gdańsk – wynika z informacji, które przekazała nam Agnieszka Michajłow – rzecznik prasowy Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy:
W związku z rosnącymi potrzebami lotnictwa ogólnego i biznesowego oraz perspektywą dalszego rozwoju tych gałęzi lotnictwa w Polsce, zrealizowano odpowiednią infrastrukturę pod tego typu operacje i stworzono bazę dla 20 samolotów.
Źródło ilustracji: Port Lotniczy Gdańsk.
Nowy hangar ma powierzchnię 4000 metrów kwadratowych. W jego wyposażeniu zadbano o każdy najdrobniejszy szczegół, wliczając w to komfortowe miejsce do oczekiwania na lot dla pasażerów. Salonik wyposażony jest w panoramiczne okna pozwalające osobom oczekującym na lot oglądanie płyty lotniska i startujących samolotów. Jest także przestrzeń socjalna dla załóg umożliwiająca przygotowanie do lotu. Hangar wyposażono w nowoczesny sprzęt do holowania i obsługi statków powietrznych. Klienci mogą skorzystać z dedykowanej obsługi naziemnej, w tym transportu załóg i pasażerów komfortowym samochodem elektrycznym. Port Lotniczy Gdańsk wybudował płytę postojową, drogę kołowania oraz drogę techniczną dla samolotów. Wszystkie inwestycje zostały zrealizowane w standardzie wymagań dla infrastruktury użytkowanej w warunkach ILS kat. III B wraz z odpowiednią instalacją elektryczną i oświetleniem nawigacyjnym.
„Nowoczesna infrastruktura dla lotnictwa General Aviation to podążanie za trendami oraz oczekiwaniami właścicieli statków powietrznych, załóg i pasażerów. Gdańsk ma ogromny potencjał dla rozwoju lotnictwa biznesowego, a my zapewniamy temu odpowiednie zaplecze” – mówi Anna Fiedoruk członek zarządu General Aviation Airbase.
Źródło ilustracji: Port Lotniczy Gdańsk.
„Oddajemy właścicielom samolotów nowoczesny obiekt wraz z otoczeniem do ich użytku operacyjnego. To jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Polsce, który był bardzo oczekiwany przez naszych klientów. Uważamy, że po pandemii prywatne samoloty są uzupełnieniem oferty dla podróży biznesowych i turystycznych. Liczymy na rozwój ruchu general aviation na naszym lotnisku” – powiedział Tomasz Kloskowski prezes Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.
Źródło ilustracji: Port Lotniczy Gdańsk.
Budowa hangaru i infrastruktury znajdującej się w jego otoczeniu trwała 2 lata. Korzystanie z obiektu możliwe jest po wcześniejszym zgłoszeniu na adres mailowy GAA@airbase.aero lub telefonicznie pod numerem telefonu +48 885 398 855. Szczegółowe informacje można znaleźć także na www.airbase.aero – poinformowała Agnieszka Michajłow – rzecznik prasowy Portu Lotniczego Gdańsk.
Prywatne, małe samoloty, w tym śmigłowce, używane są w Pomorskiem od dawna. Na przykład, w Jastarni na Półwyspie Helskim, istnieje lotnisko trawiaste, na którym lądował swym samolotem biznesmen – właściciel obiektu turystycznego w Juracie.
Kazimierz Netka.
Czytaj również na portalu: netka.gda.pl