Westerplatte było prezentem dla II Rzeczypospolitej – c.d. Prochy darczyńcy: Mieczysława Jałowieckiego i jego Małżonki sprowadzone do Ojczyzny, do Polski. Za tydzień – uroczysty pogrzeb Kresowianina, który miał pomysł i pieniądze na utworzenie Wojskowej Składnicy Tranzytowej

Na zdjęciu: Uroczystości pogrzebowe Bohaterskich Obrońców Westerplatte, 4 listopada 2022 roku. Fot. Kazimierz Netka.

Nikt z ówczesnego województwa pomorskiego i z Wolnego Miasta Gdańska nie mógł wówczas pomóc?

Odkrywane są kolejne fakty dotyczące Pola Bitwy Westerplatte. Wiadomo już, że znaczący obszar tej ziemi został wkrótce po zakończeniu I wojny światowej wykupiony od Niemców przez Polaka z Litwy.

Pisaliśmy o tym w 2021 roku (oto link do artykułu: https://pulsarowy.pl/westerplatte-bylo-prezentem-dla-ii-rzeczypospolitej-kresowianin-mieczyslaw-jalowiecki/ ), dokładnie 27 września 2021 roku, godz. 20:41. Poprosiliśmy potem o stanowisko Muzeum II Wojny Światowej w tej sprawie. Następnego dnia, 28 września 2021 roku, o godzinie 7.58 wysłaliśmy następującą serdeczną prośbę o informację dla dziennikarzy w sprawie podarowania działek na Westerplatte Rządowi II Rzeczypospolitej:

Dzień Dobry,
wczoraj, podczas spotkania dotyczącego wznowienia działalności punktu Europe Direct w Gdańsku dwie panie poinformowały o tym, że po I wojnie światowej działki na Westerplatte zostały podarowane II Rzeczypospolitej. Darczyńcą był Mieczysław Jałowiecki – szlachcic z Litwy, delegat Rządu Polskiego II Rzeczypospolitej w Gdańsku. Pragniemy szerzej opisać ten fakt. Dlatego zwracamy się do Muzeum II Wojny Światowej z wielką prośbą o wiadomości dotyczące daru.
– Czy rzeczywiście działki na Westerplatte zostały przekazane Państwu Polskiemu przez osobę prywatną?
– Jaka była ich wielkość; gdzie się znajdują?
– Czy fakt podarowania działek Polsce przed II wojną światową jest uwzględniany w sporze z Miastem Gdańsk o prawo do nieruchomości na Półwyspie Westerplatte?

Prosimy również o wszelkie inne wiadomości dotyczące tego wydarzenia, warte – zdaniem Muzeum II Wojny Światowej – przekazania społeczeństwu.

Uzyskane informacje zamierzamy wykorzystać w publikacjach dziennikarskich.

Bardzo serdecznie dziękujemy!
Jednocześnie informujemy, że nasze redakcje nie prowadzą działalności zarobkowej. Nie przyjmujemy ogłoszeń. Działamy non profit.

Z poważaniem,
Kazimierz Netka
dziennikarz
Redakcja „Pulsarowy.pl” – gazeta internetowa
Redakcja „netka.gda.pl” – gazeta internetowa
tel. 504-626-642
mail: redaktor@netka.gda.pl

Odpowiedzi nie otrzymaliśmy. Czyżby wcześniej Muzeum II Wojny Światowej nic na temat Mieczysława Jałowieckiego nie wiedziało? Tym bardziej mamy prawo tak sądzić, gdyż dopiero po kilkunastu miesiącach – takie można odnieść wrażenie – po naszej publikacji, Muzeum podejmuje konkretne działania: sprowadza do Polski prochy Mieczysława Jałowieckiego i urządza pogrzeb.

Teraz, sprawa ma swój finał. O szczegółach poinformowała 25 listopada 2022 roku dr Zuzanna Szwedek-Kwiecińska – Rzecznik Prasowy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku:

Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku – dr hab. Grzegorz Berendt ma zaszczyt zaprosić na uroczystości pogrzebowe Mieczysława Jałowieckiego oraz Zofii Anieli z Romockich Jałowieckiej, które odbędą się 5 grudnia 2022 r. na Cmentarzu Centralnym Srebrzysko przy ul. Srebrniki 2 w Gdańsku Wrzeszczu.

Mieczysław Jałowiecki przyszedł na świat 2 grudnia 1876 w Syłgudyszkach, zmarł 10 marca 1962 w Beckenham pod Londynem, gdzie został pochowany. Arystokrata, agronom, dyplomata. Pierwszy delegat Rządu Polskiego w Gdańsku. Po zakończeniu I wojny światowej koordynował działania aprowizacyjne w Gdańsku oraz pozyskiwanie dla Polski licznych terenów i nieruchomości. Dzięki jego staraniom na Westerplatte wykupiono kluczowe nieruchomości, które weszły później w skład Wojskowej Składnicy Tranzytowej. W 1939 r. wyjechał do Wielkiej Brytanii.

Sprowadzenie do kraju szczątków Mieczysława Jałowieckiego odbywa się z inicjatywy rodziny. Projekt uzyskał wsparcie finansowe ze strony Premiera Mateusza Morawieckiego i realizowany jest od kilku miesięcy przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Fundację Polscy Patrioci. W uroczystościach pogrzebowych weźmie udział prawnuk i ostatni z rodu – Andrzej Jałowiecki – poinformowała dr Zuzanna Szwedek-Kwiecińska – Rzecznik Prasowy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Jeśli nasz artykuł z 27 września 2021 roku i przekazana następnego dnia Muzeum II Wojny Światowej informacja o dokonaniach Mieczysława Jałowieckiego były w czymś pomocne, to bardzo się cieszymy. W każdym razie teraz następuje bardzo ważny moment.

Naszym zdaniem, warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną istotną rzecz. Otóż, takiego wsparcia przy zakładaniu Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte, nie udzielił II Rzeczypospolitej nikt z Polaków mieszkających w przedwojennym województwie pomorskim czy w Wolnym Mieście Gdańsku. Pomógł Mieczysław Jałowiecki – człowiek z bardzo daleka, bo aż spod Wilna.

Czyżby to była symboliczna zapowiedź tego, co się stanie po II wojnie światowej? Znowu najważniejszą, największą rolę np. w odbudowie Gdańska, w tworzeniu w tym mieście kultury, nauki, medycyny, przemysłu odegrali nie miejscowi: Pomorzanie, ale dokonali tego Kresowianie wschodni – ekspatrianci.

Dlatego, warto i trzeba bardzo uczcić i upamiętnić Mieczysława Jałowieckiego. Przypominamy: uroczystości pogrzebowe Zofii Anieli i Mieczysława Jałowieckich odbędą się 5 grudnia, w poniedziałek, na cmentarzu Srebrzysko w Gdańsku. Msza św. rozpocznie się o godz. 9 w Bazylice Św. Brygidy, w Gdańsku.

Szczegółowy program uroczystości znajduje się na stronie www Organizatora: Uroczystości pogrzebowe Mieczysława Jałowieckiego oraz Zofii Anieli z Romockich Jałowieckiej | Muzeum II Wojny Światowej (muzeum1939.pl)

Dr Zuzanna Szwedek-Kwiecińska – Rzecznik Prasowy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zachęca także do lektury artykułu poświęconego działaniom Mieczysława Jałowieckiego na rzecz kraju, szczególnie w kontekście pozyskania przez niego nieruchomości na Westerplatte, jakie weszły w skład Wojskowej Składnicy Tranzytowej:

Mieczysław Jałowiecki – człowiek, który wykupił dla Polski Westerplatte | Muzeum II Wojny Światowej (muzeum1939.pl)

Sprawa wykupu działek na Westerplatte przez szlachcica z Litwy i przekazania tych nieruchomości II Rzeczypospolitej, to w znacznym zakresie bardzo nowa wiadomość dotycząca dziejów Polski – o tym, co wydarzyło się wkrótce po odzyskaniu przez nasz kraj niepodległości w 1918 roku. Warto mieć świadomość, że na Pomorze ta wolność dotarła dopiero w lutym 1920 roku.

Uroczystości pogrzebowe Zofii Anieli i Mieczysława Jałowieckich, jest kolejnym wielkim i ważnym patriotycznym aktem, związanym z Polem Bitwy Westerplatte. Nie tak dawno, bo 4 listopada 2022 roku, odbyły się uroczystości pogrzebowe Bohaterskich Obrońców Westerplatte. Tego dnia, na nowym Cmentarzu Żołnierzy Wojska Polskiego na Westerplatte – obok dowódcy, majora Henryka Sucharskiego – spoczęły szczątki Westerplatczyków, odnalezione podczas prac archeologicznych prowadzonych w ciągu ostatnich kilku lat na terenie półwyspu Westerplatte. W ceremonii pogrzebowej uczestniczyli m.in. Prezydent RP Zwierzchnik Polskich Sił Zbrojnych Andrzej Duda oraz Wicepremier Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak.

Więcej wiadomości na ten temat znajduje się pod adresem: https://pulsarowy.pl/otwarcie-cmentarza-bohaterow-na-westerplatte-na-jednym-z-najwazniejszych-miejsc-w-europie-pochowano-pierwszych-zolnierzy-ii-wojny-swiatowej/ .

Kazimierz Netka

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *