Program „Ciepłe Mieszkanie”. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku przekazał pierwszym gminom „pod choinkę” pieniądze na przytulność i czystość powietrza. Na razie wsparcie otrzymało 9 samorządów. Liderami są gmina Ryjewo i miasto Tczew

Fot. Kazimierz Netka.

Powstawanie dwutlenku węgla zostanie zmniejszone o ponad 8000 ton rocznie

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku wpiera samorządy, osoby fizyczne oraz inne podmioty podejmujące działania m.in. na rzecz poprawy jakości atmosfery. Chodzi w tym przede wszystkim o nasze zdrowie – byśmy jak najmniej wdychali szkodliwych pyłów, a także o ochronę Ziemi przed nadmiernym ociepleniem. Dodatkowo, te przedsięwzięcia mogą przyczynić się do tego, że w naszych portfelach może pozostać więcej pieniędzy. Dużą popularność zyskał program „Czyste Powietrze”, przeznaczony głównie do poprawy sytuacji w budynkach jednorodzinnych. Teraz nadeszła pora na wsparcie mieszkańców innych obiektów.

Fot. Kazimierz Netka.

– Poprzedni program, o nazwie „Czyste Powietrze”, dotyczył poprawy efektywności energetycznej w domach jednorodzinnych. Teraz nadeszła pora na wsparcie osób, żyjących w wielorodzinnych lokalach mieszkalnych i właśnie te budynki są tutaj bardzo ważne, w nowym programie „Ciepłe Mieszkanie” – poinformowała Urszula Pakulska – główny specjalista w Dziale Promocji i Ochrony Przyrody Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) w Gdańsku.

Osoby, które mieszkają w domach wielorodzinnych wreszcie też się doczekały wsparcia. Program Ciepłe Mieszkanie jest odpowiedzią na te potrzeby. Program ruszył w lipcu tego roku. Inauguracja przekazywania pieniędzy gminom oraz podpisanie pierwszych umów miało miejsce w siedzibie WFOŚiGW w Gdańsku, 7 grudnia 2022 roku.

Fot. Kazimierz Netka.

– Dzień Dobry, witam serdecznie, jest mi niezmiernie miło powitać państwa – powiedział Szymon Gajda – prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. – Jesteście państwo elitarną grupą samorządów w naszym województwie. Dziewięć pierwszych umów, które podpisujecie, dając swoim mieszkańcom, którzy są beneficjentami końcowymi tych programów, możliwość nie tylko poprawy efektywności finansowej bardzo często, ale również dbania o środowisko w szczególny sposób, poprzez zmniejszanie emisji nie tylko gazów cieplarnianych, ale również wszelkich szkodliwych substancji. Nie ukrywajmy, że cały czas jeszcze w Polsce mamy problem z opalaniem węglem naszych mieszkań, domów i z tym problemem musimy sobie radzić. Myślę, że to jest doskonały krok w kierunku lepszej, czystej przyszłości naszego kraju i zachowania środowiska naturalnego w nienaruszonym stanie dla nas i dla przyszłych pokoleń. Dziękuję za dzisiejszą obecność. Gratuluję, mimo że jeszcze nie podpisaliśmy umów – powiedział prezes Szymon Gajda.

– Środowisko jest dla nas najważniejsze, w tym programie. Dzisiaj podpiszemy umowy o dofinansowanie z pomorskimi gminami – powiedziała, prowadząca uroczystość, Urszula Pakulska. Najwięcej kopciuchów w lokalach mieszkalnych w budynkach wielorodzinnych zlikwidowanych zostanie w gminie Ryjewo i gminę Ryjewo proszę o podpisanie pierwszej umowy. Zapraszam pana wójta Sławomira Słupczyńskiego i skarbnik panią Małgorzatę Zdunek:

Fot. Kazimierz Netka.

– Mieszkam na wysoczyźnie i patrząc z okna na piękną panoramę Gniewu, widzę właśnie mój problem, że wszystkie budynki położone niżej, no niestety emitują mnóstwo tego smogu – powiedział wójt Sławomir Słupczyński. – Ten program wypełnia luki, które były pomiędzy Czystym Powietrzem a małymi wspólnotami. I dzięki temu „Ciepłemu Mieszkaniu” małe wspólnoty, 4 – 6 – mieszkaniowe, w mojej przynajmniej gminie, będą miały szansę wymienienia pieców kopciuchów na nowoczesne.

Podpisania umowy w imieniu gminy Dębnica Kaszubska dokonała skarbnik Renata Protasewicz:

Fot. Kazimierz Netka.

– Myślę, że jak każdy samorząd, program Czyste Powietrze pokazał tutaj bardzo duży oddźwięk ze strony mieszkańców i wiele zapytań co do lokali wielomieszkaniowych – mówiła Renata Protasewicz – skarbnik gminy Dębnica Kaszubska. – Bardzo się cieszymy z tej możliwości, z tego, że taka szansa dla nas otworzyła wolną drogę i dotarcie do mieszkańców będzie mogło być realizowane.

W imieniu gminy Kępice umowę podpisali burmistrz Magdalena Majewska i skarbnik Grzegorz Ożóg:

Fot. Kazimierz Netka.

– W gminie Kępice sporo mieszkańców pali drewnem, jednak w ostatnim czasie przeprowadzono badania jakości dymu z kominów i jesteśmy zaskoczeni, że jeszcze tyle osób pali węglem, nie tylko węglem ale też śmieciami – powiedziała burmistrz Magdalena Majewska. – Cieszymy się ogromnie, tak jak wspominali wójtowie, burmistrzowie i prezydent, przede wszystkim ze względu na to, że bez smogu będziemy mogli żyć dzięki programowi Ciepłe Mieszkanie. Wspólnoty cały czas dopytywały się, kiedy dla nich będzie jakiś program. A na każdym spotkaniu mówiłam, że potrzebny jest program. I to jest ta odpowiedź, na którą czekaliśmy i się ogromnie cieszymy, tym bardziej, że w domach jednorodzinnych sporo osób nie kwalifikowało się do pomocy ze względu na za wysokie dochody. A tutaj, we wspólnotach, jest więcej rodzin, które będą się kwalifikowały by tę pomoc otrzymać.

Gminę Nowa Wieś Lęborska reprezentował wójt Zdzisław Chojnacki:

Fot. Kazimierz Netka.

– Jesteśmy dużą gminą, liczącą 270 kilometrów kwadratowych – mówił wójt Zdzisław Chojnacki. To jedna z największych gmin w województwie pomorskim, stąd może jest problem z gazyfikacją naszej gminy, a jak nie ma gazu, to więcej mamy mieszkań ogrzewanych w sposób tradycyjny. Zwracam jednak uwagę, żeby jednak śmieci nie spalać, ale wiemy że jest to problem ogólnopolski, dlatego też bardzo się cieszymy, że będziemy mogli skorzystać jako gmina z tych środków, które dzisiaj państwo przyznali nam i zapisane są w umowach. Myślę, że zainteresowanie będzie duże. Wcześniej zbieraliśmy deklaracje. Mamy spółdzielnie mieszkaniowe, które przekształciły się we wspólnoty lokalowe, dlatego też na pewno ze strony tych mieszkańców będzie bardzo dużo zainteresowanych. Na dzień dzisiejszy jest to około 50 beneficjentów.

Gmina Człuchów reprezentowana była przez wójta Pawła Gibczyńskiego:

Fot. Kazimierz Netka.

– Program cieszy się dużym zainteresowaniem – stwierdził wójt Paweł Gibczyński po podpisaniu umowy. – Na razie jest to 13 wspólnot, ale myślę, że jest to szczęśliwa trzynastka. Ja występuję w zespole „Szczęśliwa Trzynastka” więc na pewno to będzie dobry początek. Mieszkańcy przekonają się do tego, że również wspólnoty mogą takie dofinansowanie uzyskać. Bardzo dobrze układa nam się program Czyste Powietrze – jest to prawie 200 beneficjentów. Mam nadzieję, że to dopiero początek i wniosków, deklaracji będzie znacznie więcej. Dziękuję za to, że gmina Człuchów może w tej pierwszej edycji uczestniczyć.

W imieniu miasta Tczew umowę podpisał Adam Burczyk – zastępca prezydenta Tczewa:

Fot. Kazimierz Netka.

– Mieliśmy pytania dlaczego domy, dlaczego indywidualni, otrzymują wsparcie a dlaczego nie ci, którzy w wielorodzinnych budynkach mieszkają – mówił Adam Burczyk – zastępca prezydenta Tczewa. Ciepłe Mieszkanie to jest program, który odpowiada na konkretne pytania, na konkretne zapotrzebowania mieszkańców i chwała za to.

Fot. Kazimierz Netka.

– Szanowni państwo dzisiaj podpisujemy 9 umów o dofinansowanie w programie „Ciepłe Mieszkanie”, ale z przyczyn losowych trzy gminy nie mogły do nas przyjechać: gmina Debrzno, gmina Borzytuchom i gmina Ustka. Umowy do tych gmin zostały wysłane – wyjaśniła Urszula Pakulska. – Inwestycje które zostaną przeprowadzone w tych 9 gminach, to jest dofinansowanie rzędu 6 milionów złotych, a emisja dwutlenku węgla do atmosfery zmniejszy się o 8 tysięcy ton w wyniku tych inwestycji przeprowadzonych w 9 gminach, a prace te zostaną zrealizowane aż w 300 lokalach mieszkalnych w budynkach wielorodzinnych. 9 pomorskich gmin to dopiero początek. Dlatego, że już kolejne gminy pytają, składają u nas wnioski, które są weryfikowane i będziemy podpisywać kolejne umowy. Zainteresowanie programem jest bardzo duże.

Fot. Kazimierz Netka.

Czy to cieszy, że gminy składają wnioski w programie Ciepłe Mieszkanie? – padło pytanie podczas uroczystości podpisania umów.

Fot. Kazimierz Netka.

– Nie tylko cieszy ale też buduje – powiedział zebranym Szymon Gajda – prezes WFOŚiGW w Gdańsku. – Państwo wykazujecie się niezwykłą odpowiedzialnością, troszcząc się nie tylko o swoich obywateli, ale też o środowisko naturalne. Zdecydowanie po stronie Funduszu możecie państwo liczyć na współpracę, pomoc w tym dziele, które codziennie z trudem, mozołem realizujecie.

Fot. Kazimierz Netka.

– Mamy podobne problemy we wszystkich gminach: palenie nie tym, czym powinniśmy, kopciuchy, smog, ukształtowanie terenu. Myślę, ze program „Ciepłe Mieszkanie” jest dobrą odpowiedzią na te wszystkie problemy. Dla nas, jako Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku – co pan prezes podkreślał – najważniejsze jest środowisko, więc bardo się cieszymy, że ten program wypełnia lukę i że dzięki niemu poprawi się jakość powietrza w regionie oraz że zmniejszy się emisja szkodliwych pyłów do atmosfery – podsumowała Urszula Pakulska – główny specjalista w Dziale Promocji i Ochrony Przyrody Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, przekazując nam dodatkowe, szczegółowe wiadomości:

Pierwsze umowy w programie Ciepłe Mieszkanie podpisane!

9 pomorskich gmin podpisało umowy o dofinansowanie w ramach programu Ciepłe Mieszkanie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Łącznie trafi do nich około 6 mln zł. Środki finansowe przeznaczone zostaną na wymianę tzw. kopciuchów i poprawę efektywności energetycznej w budynkach wielorodzinnych. Emisja dwutlenku węgla zmniejszy się o 8 000 ton rocznie.

Umowy podpisały gminy Ryjewo, Dębnica Kaszubska, Nowa Wieś Lęborska, Kępice, Borzytuchom, Debrzno, Człuchów, Ustka, a także miasto Tczew. Nieefektywne źródła ciepła wymienione zostaną w sumie w 297 lokalach mieszkalnych w budynkach wielorodzinnych.

Fot. Kazimierz Netka.

– Zainteresowanie programem Ciepłe Mieszkanie w województwie pomorskim jest bardzo duże. Mieszkańcy budynków wielorodzinnych posiadający indywidualne źródła ciepła na paliwo stałe od dawna na niego czekali. Podpisaliśmy umowy z pierwszymi dziewięcioma pomorskimi gminami, a wnioski kolejnych samorządów są w trakcie oceny przez naszych pracowników. Pod względem liczby wniosków, które do nas wpłynęły jesteśmy na drugim miejscu w Polsce, po województwie dolnośląskim. To bardzo cieszy. Inwestycje bowiem z pewnością przyczynią się do poprawy jakości powietrza w naszym regionie – tłumaczy Szymon Gajda – prezes WFOŚiGW w Gdańsku.

Najwięcej kopciuchów zlikwidowanych zostanie w gminie Ryjewo. Prace przeprowadzone zostaną w 63 lokalach mieszkalnych. Na drugim miejscu jest miasto Tczew.

– Nasza gmina przystąpiła do programu Ciepłe Mieszkanie, gdyż mieszkańcy sygnalizowali problemy z finansowaniem wymiany źródeł ciepła. Wiem, że większość osób mieszkających w budynkach wielorodzinnych skorzysta z programu. Ukształtowanie terenu naszej gminy sprzyja gromadzeniu się smogu. Jestem przekonany, że wspólnie zrobimy wszystko, aby pomóc jak największej liczbie mieszkańców, co wpłynie na jakość powietrza – mówi Sławomir Słupczyński, wójt gminy Ryjewo.

– W Tczewie zarejestrowanych jest około półtora tysiąca tzw. kopciuchów. To dużo jak na 55 – tysięczne miasto o dość zwartej zabudowie. Od wielu lat podejmujemy działania, aby tę liczbę zmniejszyć. Przy wsparciu WFOŚiGW w Gdańsku, realizowaliśmy programy, których celem była wymiana źródeł ciepła. Działa u nas punkt konsultacyjno-informacyjny programu Czyste Powietrze, w którym mieszkańcy złożyli ponad 200 wniosków na kwotę blisko 1 mln zł. Ciepłe Mieszkanie jest doskonałym uzupełnieniem tych działań. Program adresujemy przede wszystkim do mieszkańców Starego Miasta, gdzie ciasna zabudowa, sędziwy wiek kamienic i największa liczba działających pieców kaflowych, są dla nas sporym wyzwaniem. Zależy nam, aby historyczne centrum Tczewa oddychało zdrowym powietrzem. Będziemy promować program i zachęcać mieszkańców do sięgania po dofinansowanie pomagając im we wszelkich formalnościach – zapewnia Mirosław Pobłocki – prezydent Tczewa.

Fot. Kazimierz Netka.

Dzięki realizacji programu Ciepłe Mieszkanie w 9 pomorskich gminach o ponad 8 000 ton rocznie zmniejszy się emisja dwutlenku węgla. Mniejsza będzie także emisja pyłów do atmosfery i benzo(a)pirenu.

– Dobra i sprawna współpraca pomiędzy Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku a jednostkami samorządu terytorialnego zaowocowała dużą liczbą wniosków, w porównaniu do innych regionów kraju. Zapraszamy kolejne gminy do składania dokumentów – zachęca Michał Leszczyński – koordynator programu Ciepłe Mieszkanie w WFOŚiGW w Gdańsku.

Ciepłe Mieszkanie

Budżet programu dla województwa pomorskiego to 79 mln zł. Środki pochodzą z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Celem Ciepłego Mieszkania jest poprawa jakości powietrza i zmniejszenie pyłów i gazów cieplarnianych poprzez likwidację nieefektywnych źródeł ciepła na paliwa stałe oraz poprawę efektywności energetycznej w budynkach wielorodzinnych.

Program wspiera zastosowanie: kotła gazowego kondensacyjnego, kotła na pellet drzewny o podwyższonym standardzie, ogrzewania elektrycznego, pompy ciepła, a także podłączenie lokalu do wspólnego efektywnego źródła ciepła. Dodatkowo, przy okazji likwidacji źródła ciepła na paliwo stałe, możliwe jest wykonanie instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, wymiana okien i drzwi, wykonanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Kosztem kwalifikowanym w programie jest także przygotowanie dokumentacji projektowej przedsięwzięcia.

Wysokość dotacji przypadająca na jeden lokal mieszkalny zależy od dochodów beneficjenta i wynosi od 15 000 do 37 500 zł.

Dystrybutorem środków w programie są gminy. To urzędnicy gminni najlepiej znają potrzeby swoich mieszkańców.

Program Ciepłe Mieszkanie realizowany będzie do 2026 roku. Obecny nabór trwa do końca bieżącego roku.

O tym, jakie są dotychczasowe te oraz inne dokonania WFOŚiGW w Gdańsku w 2022 roku – będzie mowa w najbliższy piątek. Wówczas zostanie zorganizowane spotkanie podsumowujące. Miejsce: niskoemisyjny (to znaczy wytwarzający mało gazów cieplarnianych, np. dwutlenku węgla), wykorzystujący odnawialne źródła energii, budynek – siedziba WFOŚiGW, przy ul. Rybaki Górne 8, w Gdańsku.

Kazimierz Netka

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *