Fot. Kazimierz Netka.
Brakujący odcinek sieci ciepłowniczej o długości 380 metrów zbudowało przedsiębiorstwo „Koksik”
Elektrociepłownia Gdyńska, należąca do PGE Energia Ciepła, z Grupy PGE, jest jedynym producentem ciepła w wysokosprawnej kogeneracji, zapewniającym bezpieczeństwo energetyczne mieszkańcom i instytucjom podłączonym do miejskiej sieci ciepłowniczej OPEC w Gdyni, Rumi i Kosakowie. Od 16 lutego 2023 roku z tego ciepła korzystają także mieszkańcy Redy, podłączeni do sieci ciepłowniczej Miejskiego Przedsiębiorstwa Ciepłowniczo-Komunalnego „Koksik” – poinformowała Katarzyna Dudzin – główny specjalista ds. komunikacji, Departament Komunikacji Korporacyjnej w PGE Energia Ciepła S.A.
Do tej pory ciepło do 6,5 tys. mieszkań w Redzie dostarczała prawie 40-letnia miejska ciepłownia o mocy zainstalowanej 34 MW, zużywająca rocznie około 11 tys. ton węgla. Brakujący odcinek sieci ciepłowniczej o długości 380 metrów został zbudowany przez „Koksik”. Na realizację projektu pn. „Połączenie systemu ciepłowniczego MPCK „Koksik” z gdyńską siecią ciepłowniczą zasilaną z elektrociepłowni PGE EC w Gdyni” pożyczki w wysokości 2,3 mln zł udzielił Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.
Ciepłownia w Redzie wyłączona zostanie z ciągłej eksploatacji, natomiast pozostanie jako dodatkowe źródło dostaw ciepła do redzkiego i gdyńskiego systemu ciepłowniczego.
– Nie kryjemy zadowolenia z faktu, iż coraz więcej Klientów wybiera ciepło z Elektrociepłowni Gdyńskiej, wytwarzane w wysokosprawnej kogeneracji, to znaczy w łącznym procesie wytwarzania ciepła z energią elektryczną, i docenia jego ekologiczne i ekonomiczne przewagi – mówi Elżbieta Kowalewska, dyrektor Oddziału Wybrzeże PGE Energia Ciepła w Gdańsku.
– Na Pomorzu ciepło połączyło nie tylko miasta: Gdynię, Rumię, Redę oraz Gminę Kosakowo, ale podniosło poziom partnerstwa pomiędzy władzami samorządowymi, producentami ciepła i jego dostawcami do mieszkańców. Tylko wspólne działanie doprowadzi nas do maksymalnego wykorzystania jeszcze dużego potencjału ciepła sieciowego na Pomorzu – dodała Elżbieta Kowalewska.
– Z tym faktem wzrasta również nasza odpowiedzialność za realizację transformacji polskiego ciepłownictwa zgodnie z wyzwaniami klimatycznymi. W strategii PGE Energia Ciepła zadeklarowaliśmy, iż do 2030 roku 70 proc. produkcji ciepła i energii elektrycznej będzie pochodziło ze źródeł niskoemisyjnych – dotyczy to zarówno Elektrociepłowni Gdyńskiej jak i Gdańskiej. Jest to zadanie ambitne i wymaga dużej determinacji ze względu na jego ogromną kapitałochłonność i realizację w okresie tak zmieniającego się otoczenia zewnętrznego – dodała Elżbieta Kowalewska.
Ciepło sieciowe produkowane w kogeneracji czyli w skojarzeniu z produkcją energii elektrycznej to aktualnie optymalny sposób ogrzewania budynków wielorodzinnych w miastach: przyjazny dla środowiska, bezobsługowy, niezawodny, bezpieczny i konkurencyjny cenowo.
PGE Energia Ciepła Oddział Wybrzeże posiada dwie elektrociepłownie: w Gdańsku i Gdyni, które są największym producentem ciepła i energii elektrycznej na Pomorzu. Z roczną produkcją 13.190 TJ ciepła i 1.413 GWh energii elektrycznej zaspokaja ponad połowę potrzeb grzewczych w Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Rumi i Gminie Kosakowo.
PGE Energia Ciepła z Grupy PGE, jest największym w Polsce producentem energii elektrycznej i ciepła, wytwarzanych w procesie wysokosprawnej kogeneracji. Posiada ok. 25 proc. udziału w rynku ciepła z kogeneracji, 16 elektrociepłowni (o mocy cieplnej 6,9 GWt mocy elektrycznej 2,6 GWe) i sieci ciepłownicze o długości 700 km. PGE Energia Ciepła produkuje i dostarcza ciepło dla dużych polskich miast, wśród których znajdują się: Kraków, Gdańsk, Gdynia, Wrocław, Rzeszów, Lublin, Bydgoszcz, Kielce i Szczecin. Spółka jest obecna także w Toruniu, Zielonej Górze, Gorzowie Wielkopolskim, Zgierzu, Siechnicach i Gryfinie, gdzie jest również dystrybutorem ciepła do klientów końcowych – poinformowała Agnieszka Dietrich z Biura Prasowego PGE Energia Ciepła.
(K.N.)
Czytaj również na portalu: netka.gda.pl