Inauguracja Roku Mikołaja Kopernika w Gdańsku, w obecności szefów trzech województw: kujawsko – pomorskiego, pomorskiego, warmińsko – mazurskiego. Miejsce tej inauguracji jest niezwykłe. Wszak w Gdańsku skonstruowano najdokładniejszy zegar świata – Pulsar Time, czyli zegar pulsarowy. Niestety, brakuje możliwości prowadzenia dalszych badań nad tym urządzeniem

Fot. Kazimierz Netka.

Już raz dał Ziemi przyśpieszenie, a właściwie odkrył, że ona się porusza. Czy teraz Mikołaj Kopernik podpowie, co Polska powinna zrobić by więcej znaczyła w świecie?

Ten astronom, żyjący na przełomie XV i XVI wieku, po swej śmierci zapewne trafił do nieba – które bardzo gruntownie za życia badał. W XXI wieku chyba zszedł na ziemię, więc Mikołaj Kopernik znowu jest wśród nas. Widziany jest (np. na obrazach, w filmach) m.in. w Tczewie, w Toruniu, w Olsztynie, w Elblągu, a 1 marca 2023 roku – w Gdańsku, Sztumie, Kwidzynie, Malborku. Te zdarzenia postanowiono zjednoczyć i wspólnie przypominać o jednym z najsłynniejszych naukowców Wszechświata. W Gdańsku, 1 marca 2023 roku zainaugurowano obchody Roku Mikołaja Kopernika w województwie pomorskim.

Fot. Kazimierz Netka.

Najpierw, na Majdanie Góry Gradowej – Centrum Nauki Hevelianum otwarto wystawę poświęconą Mikołajowi Kopernikowi. Potem, w sali Haxo Wozowni Artyleryjskiej została podpisana Deklaracja Porozumienia o Współpracy w zakresie rozwoju Szlaku Kopernikowskiego w województwie pomorskim. Uroczystość prowadziła Marta Chełkowska – dyrektor Departamentu Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, prezes Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej:

Fot. Kazimierz Netka.

Szlak Kopernikowski może być silnym wsparciem biznesu w północnej Polsce, a turystyka jest właśnie rodzajem działalności gospodarczej i jednocześnie nośnikiem kultury, edukacji. Niebagatelne znaczenie ma też krzewienie wiedzy, prowadzenie badań naukowych. O tych zagadnieniach mówiono właśnie podczas konferencji w Hevelianum w Gdańsku.

– Turystyka służy spełnianiu marzeń – mówiła prezes Marta Chełkowska. Turystyka nie tylko urzeczywistnia nasze pragnienia; może rozsławić nas w świecie.

Fot. Kazimierz Netka.

Powstał Szlak Kopernikowski. Zaproponujmy więc za granicą poznawanie atrakcji istniejących na tym szlaku. Rzecz w tym, że trzeba przeprowadzić kampanie promujące, informujące o tym co nowego Polska ma do zaoferowania. Być może Mikołaj Kopernik okaże się tą poszukiwaną dźwignią dla gospodarki, w tym turystyki. A na pewno przysporzy sławy polskiej nauce, kulturze – pod warunkiem, że cudzoziemcy zostaną tak zachęceni przez nas, że zechcą przyjeżdżać na urlopy właśnie do Polski, zamiast np. do Afryki, na Hawaje do Dubaju itp.

Fot. Kazimierz Netka.

Stworzenie Szlaku Kopernikańskiego w 2023 roku i otwarcie wystawy nie jest czymś nowym. W Tczewie, ekspozycję pt. „Ze Skultetem i Kopernikiem przez XVI wiek”, otwarto w Fabryce Sztuk już w 2020 roku. Wyprzedza więc ona obecne działania o kilka lat. Jej kuratorem, pomysłodawcą, twórcą koncepcji jest red. Józef Ziółkowski, pisarz, dziennikarz – obecny na otwarciu wystawy i podpisaniu deklaracji dotyczącej porozumienia i współpracy w zakresie rozwoju Szlaku Kopernikowskiego.

Fot. Kazimierz Netka.

O złożenie podpisów pod deklaracją zostali poproszeni: Mieczysław Struk – marszałek i Wiesław Byczkowski – wicemarszałek województwa pomorskiego, Gustaw Marek Brzezin – marszałek województwa warmińsko-mazurskiego, Aneta Jędrzejewska – członkini Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Monika Chabior – wiceprezydentka Gdańska, burmistrzowie Malborka – Marek Charzewski, Sztumu – Leszek Tabor, Kwidzyna – Andrzej Krzysztofiak, dyrektorzy instytucji kultury i nauki: Hevelianum w Gdańsku – Paweł Golak, Centrum Nauki Experyment w Gdyni – Alicja Harackiewicz, Muzeum Zamkowego w Malborku – zastępca dyrektora Agnieszka Kowalska.

Fot. Kazimierz Netka.

Zwieńczeniem uroczystości był bardzo interesujący, bogato ilustrowany wykład naukowy pt. „Niebo AstroCamery okiem Kopernika”, wygłoszony przez Sebastiana Soberskiego – kierownika Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika w Grudziądzu:

Fot. Kazimierz Netka.

Uczestnicy uroczystości poznali dokonania Mikołaja Kopernika. Był on nie tylko astronomem, osobą duchowną ale również, współcześnie okazałby się samorządowcem. Był też lekarzem. Badał nie tylko ludzi. Analizował bowiem to, co dzieje się w gospodarce, w systemie monetarnym. Był konstruktorem, wynalazcą.

Konferencja w Gdańsku i podpisanie deklaracji w sprawie współpracy przy tworzeniu Szlaku Kopernikańskiego w północnej Polsce zorganizowano w 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika i 480 rocznicę wydania jego dzieła: De revolutionibus orbium coelestium – powiedział podczas swego wykładu Sebastian Soberski. Pan wykładowca nawiązał do współczesnych dokonań Polaków w astronomii. Po pierwsze, profesor Aleksander Wolszczan odkrył pierwszą poza Układem Słonecznym planetę we Wszechświecie. Natomiast Pomorzanie skonstruowali w 2011 roku zegar pulsarowy – najdokładniejszy zegar na świecie. Urządzenie to znajduje się w Gdańsku, w Kościele Św. Katarzyny – powiedział wykładowca.

Fot. Kazimierz Netka.

Z naszego rozeznania wynika, że obecnie nie ma warunków do prowadzenia dalszych badań nad tym zegarem, funkcjonującym na podstawie sygnałów z gwiazd pulsarów. Konstruktorom zabrakło pieniędzy na kontynuowanie swego dzieła. Gdyby żył Jan III Sobieski, to może by ich wspomógł, tak, jak wsparł Jana Heweliusza, też słynnego astronoma, z Gdańska – stolicy Żuław, żyjącego w latach 1611 – 1687. Mikołaj Kopernik urodził się w Toruniu w 1473 roku, a zmarł we Fromborku – w 1543 roku. Obydwu astronomów łączy m.in. to, że urodzili się i pracowali Nad doliną dolnej Wisły, która można nazwać Doliną Mądrości, gdyż nad nią działało wielu innych uczonych i mądrych ludzi, jak wspomniany już Aleksander Skultet z Tczewa, czy Daniel Gabriel Fahrenheit z Gdańska – wynalazca termometru.

Kazimierz Netka

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *