WFOŚiGW w Gdańsku pomaga w rozbudowie stacji uzdatniania wody. W Jabłowie, gmina Starogard Gdański, powstaną dwa zbiorniki retencyjne oraz studnia głębinowa. Zapewniona zostanie ciągłość dostaw wody pitnej

Fot. z Archiwum WFOŚiGW w Gdańsku.

Warto pamiętać, że ważna jest oszczędność wody

Ponad 3 mln zł pożyczki na rozbudowę stacji uzdatniania wody w Jabłowie, gminie Starogard Gdański. Podpisana została umowa o dofinansowanie pomiędzy Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku a gminą Starogard Gdański. Dzięki inwestycji mieszkańcy będą mieli zapewnioną ciągłość dostaw wody pitnej – poinformowała Urszula Pakulska – Rzecznik Prasowy, Dział Promocji i Ochrony Przyrody Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) w Gdańsku:

Rozbudowa obiektu umożliwi też podłączenia kolejnych budynków w gminie do sieci wodociągowej.

W ramach przedsięwzięcia zaplanowano montaż nowego systemu uzdatniania wody, budowę dwóch zbiorników retencyjnych oraz studni głębinowej, rozbudowę zbiornika osadowego. Wydajność stacji uzdatniania wody zwiększy się o ponad 50%.

Fot. z Archiwum WFOŚiGW w Gdańsku.

– To bardzo istotna dla nas inwestycja, a jednocześnie największa w tym roku – mówi wójt Starogardu Gdańskiego Magdalena Forc-Cherek. – Stacja obsługuje pięć miejscowości na stałe i dodatkowe cztery awaryjnie. To ponad 5 tysięcy mieszkańców w niespełna 17 – tysięcznej gminie. Obecnie, w okresie letniego nasilenia odbioru wody, występują przerwy w jej dostawie, co powoduje wiele utrudnień. Wybicie dodatkowej studni oraz zmodernizowanie ujęcia wody pozwoli znacznie zniwelować to ryzyko i tym samym poprawić jakość usług. Bez środków z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku inwestycja byłaby trudna do zrealizowania i musielibyśmy znacznie odsunąć ją w czasie. Tym bardziej jesteśmy szczęśliwi, że mamy możliwość realizować to przedsięwzięcie, które pozwoli lepiej zaspokajać potrzeby mieszkańców – dodaje wójt.

– Ta inwestycja to same korzyści dla mieszkańców i regionu. Nastąpi wyrównanie deficytów wody. Zapewniona zostanie ciągłość dostaw wody pitnej. Poza tym, rozbudowa obiektu umożliwi dalsze przyłączanie budynków w gminie do systemu wodociągowego – tłumaczy Rafał Węglarek – manager projektu w WFOŚiGW w Gdańsku.

Koszt zadania to 4,6 mln zł. Ponad 3 mln to pożyczka z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

– Starogard Gdański to prężnie rozwijająca się gmina. Stale rośnie liczba jej mieszkańców. Bardzo ważne jest to, aby zapewniona była dostawa dobrej jakości wody, bez żadnych utrudnień. Warto też przy okazji wspomnieć jak ważna jest oszczędność wody. Susza to problem, o którym coraz częściej mówi się w naszym kraju. Brak wody w kranach to realna perspektywa. Każde, nawet najmniejsze działanie przynosi efekty. Warto o tym pamiętać odkręcając kran – wyjaśnia Teresa Jakubowska – zastępca prezesa WFOŚiGW w Gdańsku.

Inwestycja zakończy się w grudniu 2023 roku – poinformowała Urszula Pakulska – Rzecznik Prasowy, Dział Promocji i Ochrony Przyrody Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

(K.N.)

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *