Fot. Kazimierz Netka.
Ludzie do zadań specjalnych
Kobiet jest mniej niż mężczyzn na tych stanowiskach, za pełnienie których dobrze płacą. Inaczej bywa w wolontariacie, gdzie pracuje się za darmo. Wolontariuszki tutaj mają wyraźną przewagę. Widać to było także w Dzień Chłopaka, w sobotę, 30 września 2023 roku na III Pomorskim Forum Wolontariatu, które zorganizowano w Centrum Dolna Brama w Gdańsku. Mężczyźni dominowali jedynie wśród osób oficjalnie zaproszonych. Na widowni panie miały niewątpliwą przewagę.
– Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku zaprasza na III POMORSKIE FORUM WOLONTARIATU – napisano w zawiadomieniu o tym wydarzeniu. Postanowiliśmy uczestniczyć w części tego interesującego i niezwykłego wydarzenia. Spotkanie prowadziła Natalia Meszko – koordynatorka Pomorskiego Forum Wolontariatu:
Fot. Kazimierz Netka.
Witam na III Pomorskim Forum Wolontariatu w sposób szczególny wszystkie wolontariuszki i wolontariusze z województwa pomorskiego – powiedziała pani Natalia Meszko. – Pozwolą państwo, że przywitam również znamienitych gości, którzy zaszczycili nas w dniu dzisiejszym swoją obecnością. Są z nami pan Wojciech Kaczmarczyk – dyrektor Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego i Sekretarz Komitetu ds. Pożytku Publicznego;
Fot. Kazimierz Netka.
pan Piotr Adamowicz – poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej;
Fot. Kazimierz Netka.
Pan Andrzej Kowalczys – pełnomocnik marszałka województwa pomorskiego;
Fot. Kazimierz Netka.
pan Michał Zorena – kierownik Referatu Referat Współpracy Lokalnej i Innowacji Społecznych Wydziału Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku, Centrum Dolna Brama 8:
Fot. Kazimierz Netka.
pani Anna Jastrzębska – wiceprezes Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku:
Fot. Kazimierz Netka.
Idea Forum zrodziła się z potrzeby stworzenia w skali regionalnej przestrzeni, która umożliwiałaby wymianę doświadczeń i praktyk, a także innowacjami w zakresie wolontariatu – poinformowała Natalia Meszko – koordynatorka Pomorskiego Forum Wolontariatu. Intencją Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku inicjatora i pomysłodawcy tej inicjatywy było stworzenie platformy dla wymiany myśli, refleksji nad dorobkiem i aktualnym stanem wolontariatu, profesjonalizację różnych modeli i organizacji w zarządzaniu wolontariatem oraz wytyczanie kierunków rozwoju tej gałęzi sektora obywatelskiego w skali lokalnej i regionalnej.
Fot. Kazimierz Netka.
Dlatego też cieszymy się, że już po raz trzeci możemy spotkać się w gronie wolontariuszy i organizatorów wolontariatu, by po raz kolejny wspólnie pochylić się nad rolą, jaką odgrywa wolontariat w kształtowaniu się tkanki społecznej, wzmacniania kapitału obywatelskiego oraz by wspólnie dzięki łączeniu i wymianie zasobów poszukiwać rozwiązań, które pozwolą optymalizować warunki i narzędzia wspierające wolontariat w różnorodnych formach zaangażowania o charakterze wolontariatu.
A wydarzenie to mogło być zorganizowane także dzięki wsparciu Województwa Pomorskiego oraz Narodowego Instytutu Wolności, za co serdecznie dziękujemy.
Szanowni państwo, ostatnie lata w sposób szczególny pokazują nam jak ważna jest otwartość serc, a także wola czynienia dobra. Pokazują także jak wspaniali potrafią być ludzie i jak ważny jest wolontariat.
Mówię o tym nieprzypadkowo w miejscu, które jest szczególnym świadkiem, potwierdzeniem tych słów, ponieważ tegoroczne Forum organizowane jest w wyjątkowej przestrzeni na mapie Gdańska. To miejsce jest ważne i wyjątkowe dla wolontariatu nie tylko gdańskiego Znajdujemy się bowiem w budynku, który w 2022 roku stał się centrum wsparcia dla obywatelek i obywateli Ukrainy, którzy w Gdańsku i w województwie pomorskim poszukiwali schronienia po wybuchu wojny.
Fot. Kazimierz Netka.
Kilka tygodni temu to miejsce nabrało także nowych funkcji.
Podczas III Pomorskiego Forum Wolontariatu mówiono też o wartości pracy wolontariuszy. Precyzyjnie nakreślił to Wojciech Kaczmarczyk – dyrektor Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego i Sekretarz Komitetu ds. Pożytku Publicznego, powołując się na dane GUS – Głównego Urzędu Statystycznego. Kilkanaście lat temu GUS ustalił, że wartość działań wolontariuszy to 3 procent produktu krajowego brutto (PKB). W tamtych czasach było to około 40 miliardów złotych rocznie.
Polska zamierza odgrywać coraz większą rolę w kształtowaniu i rozbudowywaniu europejskiego wolontariatu. Dlatego, podczas swej kolejnej prezydencji w UE, w 2025 roku, planowane jest zorganizowanie w naszym kraju dużej konferencji wolontariackiej – poinformował dyrektor Wojciech Kaczmarczyk. Zagadnienie to będzie poruszane w przyszłym tygodniu podczas Kongresu Europejskiego Wolontariatu.
Oceniając wolontariuszki i wolontariuszy, Andrzej Kowalczys – pełnomocnik marszałka województwa pomorskiego do spraw współpracy z organizacjami pozarządowymi, powiedział:
– Jesteście do zadań specjalnych!
Po wystąpieniach gości nadeszła pora na zasadniczą część Forum.
– Postanowiliśmy pochylić się wspólnie nad pytaniami o to, co wiemy o potencjale kompetencyjnym, o budowaniu i rozwijaniu poprzez wolontariat, a także o to, jak można czerpać z wolontariatu w sposób wartościowy, by była to dla nas wszystkich relacja „win – win” – mówiła Natalia Meszko – koordynatorka Pomorskiego Forum Wolontariatu. – Za wprowadzenie do rozważań w tym temacie posłuży debata „Potencjał kompetencyjny budowany i rozwijany poprzez wolontariat”. Zapytamy między innymi jak wolontariat może pomóc w rozwijaniu własnych zasobów kompetencji, a także jak zrównoważyć rozwój osobisty i chęć pomagania innym. Poszukamy także odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób można czerpać z wolontariatu w sposób wartościowy.
Fot. Kazimierz Netka.
W debacie gośćmi byli oraz wypowiadali się m.in.: Justyna Szewczak-Subielska – wolontariuszka w programie Pary Językowe przy Fundacji Nowa; Alicja Zajączkowska – działaczka społeczna m.in. w zarządzie Fundacji METAPOMOC, w Polskim Towarzystwie Ewaluacyjnym w Fundacji Forum Mentorów, w Gdańskiej Radzie Organizacji Pozarządowych; Anna Jastrzębska – wiceprezes Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku; Wojciech Kaczmarczyk – dyrektor Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego i Sekretarz Komitetu ds. Pożytku Publicznego; Ireneusz Osiński – pełnomocnik Zarządu ds. Relacji Biznesowych Pracodawców Pomorza; Michał Zorena – kierownik Referatu Referat Współpracy Lokalnej i Innowacji Społecznych Wydziału Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
Fot. Kazimierz Netka.
Debatę poprowadził Piotr Stec – prezes fundacji M.A.P.A. Obywatelska, animator społeczny i działacz kulturalno-społeczny, członek Ogólnopolskiego Konwentu RDPP, Pomorskiej RDPP oraz Pomorskiej Rady Organizacji Pozarządowych.
Warto pamiętać, że w 2022 roku Gdańsk pełnił zaszczytną funkcję Europejskiej Stolicy Wolontariatu – przypomnieli organizatorzy III Pomorskiego Forum Wolontariatu. Był to bardzo trudny okres, gdyż w lutym 2022 roku Rosja napadła na Ukrainę i wolontariusze musieli zmienić swe plany, by zaopiekować się uchodźcami z Ukrainy. Miejscem pomocy było m.in. Centrum Dolna Brama 8 w Gdańsku.
Kazimierz Netka
Proszę, czytaj również na portalu: netka.gda.pl