22. Międzynarodowe Targi Morskie i Konferencje Baltexpo oraz Salon Balt Military Expo – po raz pierwszy organizowane przez Międzynarodowe Targi Gdańskie. Około 200 wystawców, ponad 4600 zarejestrowanych odwiedzających. Złote Kotwice dla najbardziej zasłużonych w rozwoju polskiej gospodarki morskiej

Fot. Kazimierz Netka.

Morza i oceany powinny być pełne polskich fachowców, polskich firm, a także statków i okrętów pod biało-czerwoną banderą

Fot. Kazimierz Netka.

Ludzkość od dawna wykorzystuje morski wiatr. Kto by pomyślał, że teraz te podmuchy będą decydowały o rozwoju całkiem nowego przemysłu, zwanego offshore, czyli poza brzegiem, a konkretnie: budowy farm morskich elektrowni wiatrowych. Offshore to zalewie jeden z wątków rozpoczętych 10 października 2023 roku w Gdańsku, ale bardzo ważny bo przyszłościowy.

Fot. Kazimierz Netka.

Zapowiada to stoisko na którym reklamowane są przyszłoroczne EduOffshoreWind – targi wiedzy na temat budowy na morzu, między innymi stawiania wiatraków nie tylko na Bałtyku i tworzenia farm morskich elektrowni wiatrowych. Offshore to nowy rynek pracy, zbytu, usług, zaopatrzenia. Nic więc dziwnego, że na Międzynarodowe Targi Baltexpo przybyło wielu cudzoziemców, w tym dyplomatów, naukowców, przedstawicieli międzynarodowych koncernów.

Fot. Kazimierz Netka.

Nie zabrakło też polskich firm, z zakresu tzw. local content czyli lokalnych, regionalnych, krajowych polskich zasobów fachowców.

Fot. Kazimierz Netka.

Targi Baltexpo odbywają się co dwa lata (szkoda, że nie co roku). Do tej pory organizował je Zarząd Targów Warszawskich. Było to nieco dziwne, że firma spoza wybrzeża przygotowuje takie wydarzenie, ale Baltexpo było uważne za jedną z najlepszych wydarzeń targowych nad Bałtykiem.

Teraz, Baltexpo organizowane jest przez Międzynarodowe Targi Gdańskie, mające swą siedzibę zaledwie parę kilometrów od morza, portu, stoczni, na styku Żuław i lądowej części Mierzei Wiślanej – w Gdańsku Letnicy, przy ul. Żaglowej 11.

Na temat nowych Międzynarodowych Targów Baltexpo 2023 rozmawialiśmy na godzinę przed ich inauguracja. O wydarzeniu mówili m.in. Andrzej Bojanowski – prezes zarządu Międzynarodowych Targów Gdańskich, Paweł Orłowski – wiceprezes Międzynarodowych Targów Gdańskich, Joanna Jankowska-Fąs – koordynator Dni Kariery, Grzegorz Borowski – koordynator ds. startupów, współzałożyciel i prezes Infoshare. Spotkanie prowadziła Aneta Drozd – rzecznik prasowy BALTEXPO 2023.

Fot. Kazimierz Netka.

Na podziwianie Baltexpo zarejestrowało się ponad 4600 osób, ale organizatorzy spodziewają się, że odwiedzających może być nawet 5000. Nowością tegorocznych Baltexpo jest tzw. strefa startupów. Chodzi o „odczarowanie” branży, żeby gospodarka morska nie była pokazywana w wersji „człowieka z żelaza”.

Organizatorzy zachęcają do zmiany poglądów na możliwość robienia kariery w polskiej gospodarce morskiej. Można tam znaleźć miejsce dla siebie i być kreatywnym. Odbędzie się Startup Zone Powered by Infoshare. Ogłoszono konkurs dla startupów. Zgłosiło się 40, z kilkunastu krajów, ale najwięcej z europejskich. Do rywalizacji wybrano 18 najlepiej spełniających kryteria – są innowacyjni i mogą dostarczyć wartość dla wystawców. Chodzi o to, by zorganizować jak najwięcej spotkań z wystawcami Udało się umówić prawie 100 takich spotkań Jak na debiut tego pomysłu to wynik jest dobry. 11 października pomysły startupów będą prezentowane na scenie.

Fot. Kazimierz Netka.

Blue economy – ona charakterystyczna jest dla tegorocznych Targów Baltexpo. Blue economy bardzo silnie rozwija się za granicą. Polska branża morska oczekuje też by pokazać jej znaczenie na Bałtyku, w świecie, bo dotychczas była widziana wycinkowo przez pryzmat pojedynczych, silnych firm, a nie całości.

Fot. Kazimierz Netka.

Przykładem tej jedności mogą być porty polskie, które na Baltexpo występują razem: Gdańsk, Gdynia, Szczecin i Świnoujście. Polska branża morska pokazuje, że może się zjednoczyć, tworząc kastry. Na przykład energetyczne, ale też Klaster Morski Pomorza Zachodniego czy Bałtycki Klaster Morski i Kosmiczny w Gdyni.

Fot. Kazimierz Netka.

Najbardziej wąskim gardłem dla nowej gospodarki morskiej jest dostęp fachowców. Dlatego na Baltexpo zainicjowano Dni kariery. Potrzebni są bowiem nie tylko specjaliści pracujący w „twardej” infrastrukturze, ale też informatycy, prawnicy. Jednak, musimy się posiłkować zagranicą. Problem demograficzny jest faktem.

Tymczasem, Bałtyk wypełnia się gigawatami – mówił Andrzej Bojanowski – prezes zarządu Międzynarodowych Targów Gdańskich.

Targi Baltexpo mają inicjować rozwój współpracy – mówił Paweł Orłowski – wiceprezes Międzynarodowych Targów Gdańskich. Na targi „wchodzi” offshore, jeszcze nie tak, jakby organizatorzy tego sobie życzyli, ale w przyszłości może być lepiej.

Karierze będzie poświęcony ostatni dzień Baltexpo. Zorganizowana została strefa job work z około 200 ogłoszeniami dotyczącymi zatrudnienia nie tylko z zakresu np., monterów, spawaczy, ale też IT oraz cyberbezpieczeństwa. Wystąpią firmy z ofertami zatrudnienia. Na Dzień Kariery, 12 października 2023 r. zarejestrowało się około 2000 osób z całego Pomorza. Dla pełnoletnich uczniów szkół średnich i studentów wstęp na Dzień Kariery jest za darmo. Trzeba zarejestrować się online i przyjść z legitymacją szkolną lub studencką. Młodsi uczniowie mogą brać udział w Dniu Kariery w ramach wcześniej zaplanowanych odwiedzin szkolnych. Dla uczniów oraz ich opiekunów wstęp na Dzień Kariery jest również bezpłatny.

Fot. Kazimierz Netka.

Ceremonia otwarcia Targów Baltexpo zgromadziła liczne i ważne osoby, z kraju i z zagranicy. List od wiceministra infrastruktury Marka Gróbarczyka odczytał kpt. ż. w. dr inż. Wiesław Piotrzkowski – dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni:

Fot. Kazimierz Netka.

Głos zabierali także m.in. Bogdan Borusewicz – wicemarszałek Senatu RP; Leszek Bonna – wicemarszałek województwa pomorskiego, Piotr Borawski- wiceprezydent Gdańska, Andrzej Bojanowski – prezes zarządu Międzynarodowych Targów Gdańskich.

Bardzo ważnym wydarzeniem było ogłoszenie wyników konkursu „Złote Kotwice”.

Fot. Kazimierz Netka.

W kategorii „Przemysł Okrętowy” wyróżnienie przyznano Stoczni Szczecińskiej Wulkan – za utworzenie ośrodka do montażu i przeładunku komponentów dla morskich farm wiatrowych. Nagrodę główną zdobyła Stoczni Crist, za zbudowanie jednostki do instalacji tunelu podwodnego pomiędzy Niemcami a Danią.

W kategorii „Offshore” wyróżniono firmę Energetyka Morska za stworzenie Centrum Badawczo-Rozwojowego w Szczecinie. Nagrodą główną uhonorowano Uniwersytet Morskiemu w Gdyni – za „edukację i badania morskiej energetyki wiatrowej.

W kategorii „Infrastruktura” nagrodzono Urząd Morski w Gdyni – za modernizację układu falochronów osłonowych w Porcie Północnym w Gdańsku oraz Urząd Morski w Szczecinie – za modernizację toru wodnego Świnoujście – Szczecin i pogłębienie do 12,5 metra.

Złotą Kotwic w kategorii „Militaria” zdobyła stocznia „Remontowa Shipbuilding” – za ORP Albatros i ORP Mewa.

W kategorii „Innowacja” główną nagrodę odebrała firma Mapalu Paweł Łuniewski z Redy – za obwodowy ster strumieniowy.

Laur dla Osobowości Gospodarki Morskiej otrzymał Adam Ruszkowski – prezes zarządu Remontowa Holding S.A.

Potem była chwila na zwiedzanie ekspozycji. Oglądaliśmy to, co pokazywały m.in.: Wojsko Polskie, Straż Graniczna, Straż Pożarna. Interesujące jest stoisko Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa z Gdyni, która nie tylko ratuje ludzi, ale również ratuje… morze, ruszając do akcji np. w razie zagrożenia skażeniem wody, albo gdy zachodzi niebezpieczeństwo wycieku substancji ropopochodnych:

Fot. Kazimierz Netka.

O szczegółach poinformowała nas także Anna Drozd – Rzecznik Prasowy BALTEXPO 2023:

Wystartowały Targi BALTEXPO 2023!

Prawie 200 wystawców z 15 krajów zarówno z Polski i Europy w jednym miejscu! Wystartowały Targi BALTEXPO 2023. Wydarzenie potrwa do 12 października w AmberExpo w Gdańsku.

Na powierzchni 12.000 m2 na odwiedzających czeka wiele ciekawych stref tematycznych; w tym specjalna strefa dla startupów, gdzie zaprezentują swoje innowacyjne projekty z wielu branż, strefa wsparcia biznesu, dedykowany salon branży militarnej Balt Military Expo, na którym znajdziemy szeroką gamę uzbrojenia i sprzętu.

Fot. Kazimierz Netka.

Oficjalne rozpoczęcie targów BALTEXPO 2023 odbyło się z udziałem przedstawicieli władz miasta, województwa i regionu Pomorza, przedstawicieli administracji morskiej, zarządów portów morskich, stoczni, przedstawicieli przemysłu okrętowego, stoczniowego, branży offshore, jak również zaproszonych gości.

W liście skierowanym do uczestników Targów BALTEXPO 2023, od wiceministra infrastruktury Marek Gróbarczyk – wiceminister infrastruktury wyraził głębokie przekonanie, że targi i towarzysząca im konferencja na długo zostaną w pamięci stanowiąc platformę do przedstawienia aktualnej oferty branży morskiej, jak również teoretycznych refleksji poświęconych najważniejszym czynnikom kształtującym realia polskiej gospodarki morskiej. Podkreślił wagę wydarzeń o tematyce morskiej, które pomagają w budowaniu przestrzeni do dyskusji dla środowiska związanego z gospodarką morską, jak również aktualną tematykę konferencji, która w obecnych czasach jeszcze bardziej zyskuje na znaczeniu.

Fot. Kazimierz Netka.

Wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz wyraził zadowolenie z faktu kolejnej edycji targów, z wieloletnią tradycją, jak również docenił organizację wydarzenia życząc wystawcom dobrych kontraktów i wielu zwiedzających. Obecny podczas oficjalnego otwarcia targów Leszek Bonna wicemarszałek Województwa Pomorskiego podkreślił fakt, że gospodarka morska to jedna z kluczowych branż województwa pomorskiego, do której zaliczamy porty morskie, innowacyjne stocznie, energetykę odnawialną i zyskującą na znaczeniu logistykę. Piotr Borawski wiceprezydent Gdańska, podczas uroczystego otwarcia powitał uczestników i gości targów w Gdańsku, mieście największego portu na Bałtyku i w stolicy gospodarki morskiej. Wyraził zadowolenie, że po wielu latach tytuł BALTEXPO powraca do Gdańska, a samo wydarzenie stanowi platformę, która integruje wszystkich wystawców i uczestników gospodarki morskiej zarówno w części portowej, logistycznej, militarnej i mocno rozwijającej się branży offshore, która w przyszłości będzie kołem zamachowych nie tylko pomorskiej, ale i polskiej gospodarki. Podkreślił też rolę młodych talentów w rozwoju branży morskiej i konieczności zasilenia kadr pracowniczych ze względu na rozwój nowych technologii.

Oficjalne otwarcie targów podsumował organizator wydarzenia, Andrzej Bojanowski – prezes Międzynarodowych Targów Gdańskich:

Fot. Kazimierz Netka.

– To jest wasze święto. To prawie 200 wystawców, którzy nam uwierzyli, kilkunastu sponsorów, którzy pomogli nam zorganizować to wydarzenie, to ponad 4600 osób zarejestrowanych na targi. Chciałbym niezmiernie podziękować Radzie Programowej BALTEXPO za ich ogromną pracę i wysiłek, bo dzięki tej wspólnej pracy udało nam się zrealizować ten projekt. Wierzymy, że wspólnie jesteśmy w stanie zrobić jeszcze więcej. Budowanie przestrzeni do dialogu pomiędzy podmiotami z szeroko rozumianej branży morskiej jest niezbędne, by firmy mogły dynamicznie się rozwijać i planować perspektywę inwestycyjną na kolejne lata. Nie zapominajmy również o startupach, tych, którzy mają jeszcze nie do końca okiełznane idee, ale chcą o nich rozmawiać i inspirować się. Tegoroczna edycja targów, to dobry początek do tego, by w kolejnych latach jeszcze lepiej odpowiadać na oczekiwania branży – powiedział Andrzej Bojanowski – prezes Międzynarodowych Targów Gdańskich S.A.

Fot. Kazimierz Netka.

W ramach targów odbywają się wydarzenia towarzyszące takie jak: Dzień kariery, zaplanowany na ostatni dzień targów, podczas którego zainteresowane osoby będą mogły bliżej zapoznać się z ofertą stażu i pracy w branży morskiej i wziąć udział w rozmowie z rekruterami, jak również wieczorna gala Salmon Evening, wyjątkowe wydarzenie networkingowe integrujące branżę morską, 10 października, w godzinach wieczornych.

Fot. Kazimierz Netka.

W ramach nowej odsłony targów przygotowano również specjalny dedykowany salon z udziałem firm z branży militarnej i obronnej BALT-MILITARY-EXPO. Na stoiskach wystawienniczych znajdziemy szeroką gamę uzbrojenia, sprzętu i wyposażenia między innymi Marynarki Wojennej czy Straży Granicznej. To doskonała okazja do zapoznania się z najnowszymi osiągnięciami w branży, a także nawiązania bezpośredniego kontaktu z osobami odpowiedzialnymi za rozwój Wojska Polskiego, Marynarki Wojennej i służb wysokiego ryzyka.

Fot. Kazimierz Netka.

Przed nami intensywne dni debat, prelekcji i spotkań. Wierzymy, że zaowocują na przyszłość nowymi kontaktami biznesowymi, jak również będą doskonałą okazją do wymiany wiedzy i doświadczeń z ekspertami z branży oraz zainspirowania się najnowszymi trendami i technologiami.

Aktualny program konferencji dostępny pod adresem: https://baltexpo.eu/program/ .

Branżowi wystawcy to między innymi: stocznie, porty, budownictwo przemysłowe, militaria, offshore, MŚP gospodarki morskiej.

Bilety do nabycia na stronie: https://baltexpo.eu/zostan-odwiedzajacym/

PATRONATY NAD BALTEXPO 2023:

Patronat honorowy Ministerstwa Infrastruktury, Ministerstwa Obrony Narodowej i Ministerstwa Edukacji, Prezydentów: Gdańska, Gdyni, Szczecina, Elbląga, Świnoujścia i Grudziądza; Partner Strategiczny: Port Gdańsk; Partner Militarny: Saab; Partner Sektora Offshore: PGE Baltica.

Inni Partnerzy wydarzenia: Tines, NDI, Baltic Hub, InvestGDA, Doraco, Deloitte, Budimex, PKO Bank Polski, PFR, STBU Brokerzy Ubezpieczeniowi, Lotnisko im. Lecha Wałęsy. Partnerzy merytoryczni: Związek Miast i Gmin Morskich, Związek Pracodawców Forum Okrętowe, Krajowa Izba Gospodarki Morskiej, DNV, Pracodawcy Pomorza, Fundacja im. Kazimierza Pułaskiego – poinformowała Anna Drozd – Rzecznik Prasowy BALTEXPO 2023.

22. Międzynarodowe Targi Morskie i Konferencje Baltexpo oraz Salon Balt Military Expo potrwają do czwartku 12 października 2023 r. włącznie. Kiedy warto się tam wybrać? Szczegółowe wiadomości znajdują się na stronie: baltexpo.eu . Tam też są informacje na temat warunków zwiedzania.

Kazimierz Netka

Proszę, czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *