Fot. Kazimierz Netka.
Mieczysław Jałowiecki rozpoczął odzyskiwanie dostępu naszego kraju do Bałtyku na długo przed zaślubinami Polski z morzem w Pucku
Jeszcze nieco ponad rok temu w Pomorskiem mało kto o tym człowieku słyszał. Znany był powszechniej w Wielkopolsce, mimo że największe zasługi dla Polski, dla II Rzeczypospolitej, położył w Wolnym Mieście Gdańsku. To dzięki niemu uzyskaliśmy tereny na Wojskową Składnicę Tranzytową na Półwyspie Westerplatte. Tak się stało m.in. dlatego, że Mieczysław Jałowiecki wykupił od Niemca nieruchomości gruntowe na Westerplatte i przekazał je rządowi II Rzeczpospolitej, rozpoczynając swe działania w 1919 roku, czyli jeszcze przed zaślubinami Polski z morzem w Pucku w 1920 roku.
Milczano o tym dokonaniu i o tym bohaterze bardzo długo. Dopiero w grudniu 2022 roku uroczyście pochowano szczątki Mieczysława Jałowieckiego i Jego Małżonki na Cmentarzu Srebrzysko w Gdańsku. Od tamtego czasu Mieczysław Jałowiecki staje się coraz bardziej znany i we wtorek, 5 grudnia 2023 roku został patronem Dworca PKP Gdańsk Główny. Mieliśmy przyjemność uczestniczyć w uroczystości nadania imienia Mieczysława Jałowieckiego temu, jednemu z najważniejszych w stolicy województwa pomorskiego i stolicy Żuław, obiektowi (nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że Westerplatte, jak i cały dolny Gdańsk, znajdują się w delcie Wisły – właśnie na Żuławach i na Mierzei Wiślanej).
Oto komunikat z uroczystości opublikowany przez Biuro Komercjalizacji, Komunikacji i Promocji Centrali spółki PKP S.A.:
Gdańsk Główny otrzymał imię Mieczysława Jałowieckiego
Agronom i dyplomata, autor operacji zakupu dla Polski terenów na Westerplatte – Mieczysław Jałowiecki – został patronem dworca głównego w Gdańsku. To już 16. dworzec kolejowy w Polsce, który ma swojego patrona!
Fot. Kazimierz Netka.
Uroczystość nadania imienia Mieczysława Jałowieckiego dworcowi kolejowemu Gdańsk Główny odbyła się w holu głównym dworca, podczas której odsłonięto tablicę poświęconą patronowi, umieszczoną na elewacji dworca. Wydarzenie uświetnił występ artystyczny przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej im. Mieczysława Jałowieckiego w Kamieniu:
Fot. Kazimierz Netka.
W uroczystości nadania imienia dworcowi Gdańsk Główny wzięli udział m.in. dr Rafał Zgorzelski, członek zarządu Polskich Kolei Państwowych S.A., Andrzej Jałowiecki, prawnuk Mieczysława Jałowieckiego, wraz z innymi przedstawicielami rodziny oraz reprezentanci środowisk społecznych, kulturalnych, politycznych i administracji publicznej.
Fot. Kazimierz Netka.
Patron dworca Gdańsk Główny, Mieczysław Jałowiecki (1876-1962), to polski ziemianin, agronom i dyplomata. W latach 1919-1920 był generalnym delegatem Ministerstwa Aprowizacji oraz przedstawicielem rządu polskiego w Gdańsku. Do jego zadań należało m.in. przyjmowanie w porcie gdańskim statków z amerykańską pomocą żywnościową oraz organizacja biura paszportowego wydającego wizy do Polski. Natomiast nieoficjalną misją Jałowieckiego był wykup nieruchomości na terenie Gdańska w celu wzmocnienia pozycji Polski w tym mieście. Dzięki jego działaniom liczne tereny w różnych częściach Gdańska zostały nabyte przez Polaków i spółki z polskim kapitałem.
Najbardziej spektakularnym zadaniem Mieczysława Jałowieckiego było opracowanie i przeprowadzenie operacji zakupu dla Polski terenów na Westerplatte.
– Z pełnym przekonaniem możemy powiedzieć, że dworzec Gdańsk Główny jest jednym z najpiękniejszych obiektów kolejowych w Polsce, a może nawet w Europie. Dziś ten wyjątkowy dworzec otrzymał równie wyjątkowego patrona, szczególnie zasłużonego dla stolicy Pomorza i niepodległej Polski, w osobie Mieczysława Jałowieckiego, zajmującego ważne miejsce w historii naszej Ojczyzny, którego postawa może czy wręcz powinna stanowić punkt odniesienia dla osób zaangażowanych w działalność publiczną. Pamięć o bohaterach naszej Ojczyzny to ważne zadanie dla wszystkich rodaków. Jestem dumny z tego, że kolejny obiekt dołącza do ważnej listy polskich dworców kolejowych i będzie nosił imię tak zasłużonego Polaka – mówi dr Rafał Zgorzelski, członek zarządu Polskich Kolei Państwowych S.A.:
Fot. Kazimierz Netka.
– Jestem szczęśliwy, że mogę dziś uczestniczyć w tej ważnej dla mojej rodziny uroczystości. To ogromny zaszczyt, iż piękny dworzec Gdańsk Główny od dziś będzie nosił imię mojego pradziadka, dla którego miasto to miało szczególne znaczenie i który doskonale rozumiał, że należy zrobić wszystko co możliwe, aby Gdańsk na zawsze znalazł się w granicach naszej Ojczyzny – mówi Andrzej Jałowiecki, prawnuk Mieczysława Jałowieckiego:
Fot. Kazimierz Netka.
Zakończona latem tego roku przebudowa dworca Gdańsk Główny jest największą inwestycją realizowaną w ramach Programu Inwestycji Dworcowych. Dzięki inwestycji dworzec wybudowany w latach 1896-1900 w stylu tzw. renesansu gdańskiego, według projektu architektów Alexandra Rüdella, Paula Thoemera oraz Georga Cunyego, odzyskał nie tylko swój historyczny charakter, ale stał się nowoczesną i komfortową przestrzenią obsługi podróżnych.
Dworzec kolejowy Gdańsk Główny otrzymał imię Mieczysława Jałowieckiego dzięki programowi nadawania wybranym dworcom imion wybitnych Polaków, realizowanym przez Polskie Koleje Państwowe S.A. Przy wyborze patrona dla danego obiektu brane są pod uwagę życiorysy, zakresy zaangażowania czy zasługi dla niepodległej Polski w jej ponad tysiącletniej historii. W ramach tego programu jako pierwszy imię otrzymał warszawski Dworzec Centralny. Obecnie, wliczając dworzec w Gdańsku, swoich patronów ma już 16 dworców kolejowych należących do spółki – poinformowała Centrala PKP S.A.
Naszym zdaniem, nadanie imienia Mieczysława Jałowieckiego dworcowi PKP Gdańsk Główny, to bardzo ważne dla umocnienia polskości Gdańska i województwa pomorskiego, wydarzenie. Ta polskość jest bowiem obecnie rozmiękczana – takie można odnieść wrażenie. Ktoś usiłuje przejąć Gdańsk. Niewykluczone, że stoją za tym siły skupione za granicą.
Gdańsk i jego mieszkańców, zwłaszcza Kresowian – ekspatriantów, a także innych imigrantów ze wschodu, z centrum kraju i z południa, może spotkać to, co wydarzyło się na Pobrzeżu Słowińskim: tam pamięć o Słowińcach jest zamazywana, ktoś przejmuje ich dziedzictwo, historię, terytorium. Nasilenie tych dążeń uwłaszczenia się na Gdańsku nastąpiło wtedy, gdy Rosja napadała na Ukrainę i teraz takie wydarzenie tuż u naszych granic ktoś uznał za dobrą okazję by działać na niekorzyść Polski, bo uwaga świata, skierowana jest gdzie indziej i wiele można wyrządzić szkody Gdańskowi oraz województwu pomorskiemu.
W uroczystości nadania imienia polskiego patrioty Mieczysława Jałowieckiego dworcowi PKP Gdańsk Główny 5 grudnia 2023 roku w samo południe, uczestniczyli też reprezentanci gminy Ceków-Kolonia, znajdującej się w powiecie kaliskim, w Wielkopolsce.
Uczennice i uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Mieczysława Jałowieckiego w Kamieniu z gminy Ceków-Kolonia, przedstawili spektakl obrazujący działania zasługi oraz życiorys Mieczysława Jałowieckiego:
Fot. Kazimierz Netka.
W gminie Ceków-Kolonia Mieczysława Jałowieckiego doceniono już w 2021 roku. Postawiono tam i odsłonięto Pomnik „człowieka, który kupił Westerplatte dla Polski” (tak Go nazwano w gminie Ceków-Kolonia i w miejscowości Kamień, w powiecie kaliskim), 11 września 2021 roku – czyli upamiętniono zasłużonego człowieka znacznie wcześniej niż w Gdańsku. Czy w Pomorskiem komuś zależało, by wiedza o Mieczysławie Jałowieckim nie była krzewiona wśród mieszkańców województwa i jego stolicy?
Fot. Kazimierz Netka.
Podczas uroczystości w holu dworca PKP Gdańsk Główny, Mariusz Chojnacki – wójt gminy Ceków-Kolonia przekazał dr Rafałowi Zgorzelskiemu – członkowi zarządu Polskich Kolei Państwowych S.A. obraz przedstawiający dworek, w którym mieszkał Mieczysław Jałowiecki.
Fot. Kazimierz Netka.
Potem, poczty sztandarowe oraz inni uczestnicy uroczystości przeszli przed gmach dworca, gdzie od strony ul. Podwale Grodzkie nastąpiło odsłonięcie tablicy z wizerunkiem Mieczysława Jałowieckiego. Ks. Ludwik Kowalski – proboszcz parafii Św. Brygidy w Gdańsku dokonał poświęcenia tablicy i uczestników wydarzenia:
Fot. Kazimierz Netka.
W uroczystości wzięli udział także m.in. prof. Mirosław Chaberek – członek Rady Nadzorczej PKP S.A.; prof. Grzegorz Berendt – dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku; Dariusz Drelich – wojewoda pomorski; Andrzej Osipów – dyrektor Regionu Północnego Centrum Realizacji Inwestycji PKP PLK w Gdyni; dr Marek Szymaniak – dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku; dr Igor Strzok – pomorski wojewódzki konserwator zabytków; Kazimierz Koralewski – gdański radny, wiceprezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia.
Kazimierz Netka
Proszę, czytaj również na portalu: netka.gda.pl