Powyżej: zdjęcie zrobione w Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej, w Warszawie. Fot. Kazimierz Netka.
Tarcze naszej suwerenności
Fot. Kazimierz Netka.
1 maja 2004 roku to data niezmiernie ważna dla Polski. Wtedy znaleźliśmy się w gronie państw, na które możemy liczyć, chociaż nie zawsze ze wszystkim się z nimi zgadzamy. 1 maja 2004 roku Polska stała się pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej (UE) – organizacji międzynarodowej, będącej własnością wszystkich państw członkowskich UE. Integracja z UE w maja 2004 roku to bardzo istotny moment w polskiej współczesnej historii, podobnie jak ważny jest rok 1999, gdy Polska wstąpiła (12 marca) do NATO.
Fot. Kazimierz Netka.
O jubileuszu integracji Polski z Unią Europejska rozmawialiśmy w poniedziałek, 15 kwietnia, w Warszawie, w Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej i w gmachu Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce. Poruszaliśmy tam też tematy związane z przypadającym za 15 dni 20-leciem integracji, ale również z wyborami do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się na nieco ponad 50 dni, 9 czerwca. W międzyczasie, bo w dniach 10 – 11 maja obchodzić będziemy Dni Otwarte Funduszy Europejskich.
– W tym roku mija 20 lat od naszego członkostwa w Unii Europejskiej – przypomina również Dorota Patzer – Starszy Inspektor w Biurze Prasowym Kancelarii Marszałka Województwa – Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego. – Z tej okazji zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami ruszy cykl wydarzeń. Wśród nich: spotkania, festyny, konkursy, konferencje, koncerty i warsztaty. W trakcie obchodów odbędą się popularne wśród mieszkańców Pomorza Dni Otwarte Funduszy Europejskich. Z tej okazji wszystkie osoby zainteresowane wydarzeniami, mogą dodać swoją atrakcję na specjalnej mapie i świętować wspólny czas w UE.
Mapa atrakcji znajdzie się na specjalnie przygotowanej stronie www.20lat.eu i obejmie wydarzenia w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich obywających się 10-11 maja, a także wszystkie pozostałe wydarzenia związane z obchodami 20-lecia członkostwa Polski w UE. Do udziału w tworzeniu mapy zaproszone są wszystkie osoby, które chcą włączyć się w obchody: instytucje, władze samorządowe, firmy, uczniowie, studenci, szkoły, przedszkola, kluby sportowe, koła zainteresowań, organizacje pozarządowe, beneficjenci środków unijnych, obywatelki i obywatele.
Wystarczy wypełnić jeden z formularzy – dla Dni Otwartych Funduszy Europejskich organizowanych 10-11 maja – zgłoszenia do 26 kwietnia (tylko dla projektów realizowanych z Funduszy Europejskich) dla obchodów 20-lecia Polski w UE trwających cały rok – termin nadsyłania zgłoszeń upływa 5 maja.
Więcej informacji można znaleźć tutaj – zachęca Dorota Patzer – Starszy Inspektor w Biurze Prasowym Kancelarii Marszałka Województwa – Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.
Przypomnijmy, że do aktywnego udziału w Jubileuszu 20 lat Polski w UE zachęca również Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku. Więcej wiadomości na ten temat można znaleźć na stronie: https://pulsarowy.pl/20-lat-polski-w-ue-wolontariat-stworz-stoisko/ .
Współorganizatorem Jubileuszu jest również Europe Direct w Gdańsku. 23 kwietnia 2024 roku w Uniwersytecie Gdańskim, w Wydziale Nauk Społecznych ul. Jana Bażyńskiego 4, Gdańsk odbędzie się organizowana przez Europe Direct debata Dziś i jutro integracji europejskiej – podsumowanie 20 lat PL w UE. Wezmą w niej dział eksperci Team Europe. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 10:30 i potrwa do godz. 12:00. Celem debaty jest przeprowadzenie wnikliwej dyskusji na temat kluczowych kwestii związanych z integracją europejską oraz ocena 20-letniego okresu członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Oto niektóre zagadnienia, które zostaną poruszone: problemy Unii Europejskiej; rola polityków w procesie integracji; historia wstąpienia Polski do UE; rozwój Polski dzięki środkom UE; przyszłość integracji europejskiej. Zachęcamy do udziału i refleksji na temat wydarzenia – napisała Magdalena Trela – Kierownik EUROPE DIRECT Gdańsk.
Więcej wiadomości znajduje się na stronie: www.europedirect-gdansk.morena.org.pl .
Pamiętajmy, że zarówno NATO jak i Unia Europejska są dla nas niezmiernie ważne. Pomogą nam obronić się – co ma niebagatelne znaczenie właśnie teraz – ale też zapewniają harmonijny, spokojny rozwój: gospodarczy, kulturowy, społeczny.
Kazimierz Netka
Proszę, czytaj również na portalu: netka.gda.pl