W maju ruszą szczegółowe badania głębinowe gruntu pod elektrownię jądrową nad Bałtykiem. Tam mogą leżeć bursztyny, więc niewykluczone, że rozkwitnie jubilerstwo. Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) mają zaakceptowany przez Ministerstwo projekt robót geologicznych

Źródło ilustracji: PEJ.

Przejrzą zawartość i wytrzymałość podłoża elektrowni w około 220 miejscach, do głębokości 20 – 210 metrów, na Pobrzeżu Słowińskim

Uzyskany przez Polskie Elektrownie Jądrowe dokument umożliwia rozpoczęcie pogłębionych badań geologicznych w lokalizacji pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Decyzja wydana przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska potwierdza, że przedłożony przez spółkę PEJ Projekt Robót Geologicznych spełnia wymogi stawiane tego typu inwestycjom i jest zgodny z obowiązującymi przepisami prawa. To kolejne ważne zadanie zrealizowane w procesie pozwoleniowym całego projektu – poinformowali Alicja Sagan – ekspert ds. komunikacji i PR, Dział Komunikacji Zewnętrznej Polskie Elektrownie Jądrowe sp. z o.o. i Marcin Skolimowski – kierownik Działu Komunikacji Zewnętrznej, Polskie Elektrownie Jądrowe sp. z o.o.:

Za badania geologiczne w projekcie Polskich Elektrowni Jądrowych odpowiada spółka Bechtel – członek amerykańskiego konsorcjum odpowiedzialnego za realizację projektu. Prace geologiczne rozpoczną się w maju i będą prowadzone w lokalizacji inwestycji w gminnie Choczewo na powierzchni ok. 30 hektarów. W ramach podjętych działań wykonane zostanie ok. 220 punktów badawczych o głębokości od ok. 20 do ok. 210 metrów.

Dane uzyskane dzięki badaniom uszczegółowią przeprowadzone dotychczas rozpoznanie warunków geologiczno – inżynierskich i hydrogeologicznych terenu. Wyniki badań zostaną wykorzystane w pracach nad Raportem lokalizacyjnym, koniecznym do uzyskania zezwolenia na budowę wydawanego przez Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki.

Pierwszy etap badań zakończy się w tym roku, a wyniki zostaną także wykorzystane w trwającym procesie projektowania elektrowni, który odbywa się w ramach umowy na prace inżynieryjne, zawartej przez PEJ z konsorcjum Westinghouse-Bechtel. W szczególności chodzi o zaprojektowanie głównych obiektów budowlanych, tj. trzech jądrowych bloków energetycznych, basenu napływowego i kanałów wody chłodzącej oraz kanału zrzutowego wód pochłodniczych.

***********

Polskie Elektrownie Jądrowe sp. z o.o. to spółka odpowiadająca m.in. za przygotowanie procesu inwestycyjnego i pełnienie roli inwestora w projekcie budowy elektrowni jądrowych o łącznej mocy zainstalowanej od ok. 6 do ok. 9 GWe w oparciu o bezpieczne, sprawdzone, wielkoskalowe, wodne ciśnieniowe reaktory jądrowe generacji III(+) oraz ich ewentualną przyszłą eksploatację. Spółka wspiera też administrację rządową w działaniach na rzecz realizacji Programu polskiej energetyki jądrowej oraz wykonaniu umowy między rządem RP, a rządem USA ws. współpracy w celu rozwoju programu energetyki jądrowej wykorzystywanej do celów cywilnych oraz cywilnego przemysłu jądrowego w RP. Więcej informacji: https://ppej.pl/zachęca Marcin Skolimowski – kierownik Działu Komunikacji Zewnętrznej, Polskie Elektrownie Jądrowe sp. z o.o.

Bursztyn

Niewykluczone, że w miejscu (w gminie Choczewo), gdzie będą wykonywane wykopy pod fundamenty elektrowni jądrowej, wykonawcy natrafia na złoża bursztynu. Z wstępnego rozpoznania złóż bałtyckiego złota w tym rejonie wybrzeża wynika, że pokłady ziemi, piasku, „niebieskiej” gliny z bursztynami znajdują się w rejonie Rozewia – Jastrzębiej Góry, a także w Możdżanowie (niedaleko Ustki). Miejscowości Sasino, Lubiatowo i Kopalino, gdzie ma powstać elektrownia jądrowa, są mniej więcej pośrodku między Rozewiem a Ustką.

Pomorze już dwa razy przeżywało bursztynową obfitość. Duża podaż tego skarbu zaistniała np. podczas robót ziemnych związanych z budową Portu Północnego w Gdańsku i z budową elektrowni jądrowej nad Jeziorem Żarnowieckim.

Kazimierz Netka

Proszę, czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *