Na zdjęciu: Fabryka Northvolt w Polsce. Fot. z zasobów Northvolt.
Northvolt chce się skoncentrować na wielkoskalowej produkcji ogniw bateryjnych
Wszyscy się cieszyli, że taka nowoczesna firma jak Northvolt zamierza swój biznes rozwijać w ujściu królowej polskich rzek – Wisły, czyli na Żuławach, w ich stolicy w Gdańsku, będącym również stolicą województwa pomorskiego. Z dumą i z najlepszymi życzeniami dla tej spółki, obserwowaliśmy jak wznosi swój nowoczesny zakład przy ul. Andruszkiewicza.
Niestety, po około roku działalności coś się zmieniło. Spadało zainteresowania magazynami energii. Wkrótce to się potwierdziło.
Najpierw pojawiły się sygnały o trudnościach w Stanach Zjednoczonych. Kilka dni temu okazało się, że Northvolt chce sprzedać swą fabrykę w Gdańsku. O szczegółach poinformowała Anna Sobolewska – Communications & Public Affairs Director w Northvolt Poland. Oto komunikat z 22 listopada 2024 roku:
Northvolt zamyka działalność związaną z rozwojem i produkcją magazynów energii
Northvolt ogłosił dzisiaj zakończenie części działalności związanej z rozwojem i produkcją magazynów energii w Polsce i Szwecji. Oznacza to, że działalność fabryki Northvolt przy ul. Andruszkiewicza w Gdańsku, produkującej systemy magazynowania energii, nie będzie kontynuowana, a zakład zostanie przygotowany do sprzedaży.
Northvolt prowadzi również obiecujące rozmowy na temat sprzedaży drugiej części działalności jednostki biznesowej Northvolt Systems, w ramach której od 2018 roku produkowane są systemy bateryjne do zastosowań przemysłowych. Sprzedaż będzie obejmowała aktywa biznesowe, technologię, produkty oraz bazę klientów, a także zakład prototypowania systemów bateryjnych zlokalizowany w Sztokholmie oraz zakład produkcyjny, który od 6 lat prowadzi działalność przy ul. Elbląskiej w Gdańsku.
Powyższe decyzje nie oznaczają całkowitego wyjścia firmy Northvolt z Polski. Kontynuowana będzie działalność Centrum Skalowania Biznesu w Gdańsku, świadczącego usługi w zakresie HR, IT, finansów, zakupów i logistyki dla spółek z grupy Northvolt.
Decyzje Northvolt dotyczące Northvolt Systems wynikają z przeglądu strategicznego firmy, który ma na celu uproszczenie struktury organizacyjnej i skoncentrowanie się na wielkoskalowej produkcji ogniw bateryjnych.
Niestety, decyzja o zakończeniu działalności biznesowej w zakresie magazynów energii będzie miała konsekwencje dla pracowników w Szwecji i Polsce.
– Podczas gdy kontynuujemy obiecujące rozmowy dotyczące sprzedaży biznesu systemów bateryjnych dla przemysłu, niestety podjęliśmy trudną decyzję o zakończeniu rozwoju i produkcji magazynów energii. Mimo naszych wysiłków nie udało się znaleźć inwestora dla tej części działalności i w związku z tym zamknięta zostanie fabryka przy ul. Andruszkiewicza w Gdańsku. Teraz najważniejszym zadaniem jest wsparcie pracowników dotkniętych tą decyzją – mówi Robert Chryc-Gawrychowski, prezes Northvolt Poland.
Niezależnie od tych postanowień, Northvolt poinformował dziś o dobrowolnym złożeniu wniosku o reorganizację na podstawie Rozdziału 11 w Stanach Zjednoczonych. Pozwoli to firmie na uzyskanie dostępu do nowych źródeł finansowania i kontynuację działalności, przy jednoczesnej restrukturyzacji zadłużenia oraz dostosowywaniu biznesu do bieżących potrzeb klientów. Więcej szczegółów na ten temat można znaleźć pod tym linkiem.
Ponadto, firma ogłosiła, że Peter Carlsson rezygnuje ze stanowiska CEO, obejmie rolę doradcy i pozostanie członkiem zarządu. Peter Carlsson kierował Northvolt od jego powstania w 2016 roku.
Obecnie Northvolt Systems zatrudnia 269 pracowników w Szwecji, 281 pracowników w fabrykach w Polsce oraz 64 osoby w Centrum Skalowania Biznesu w Gdańsku. Northvolt prowadzi rozmowy ze związkami zawodowymi w Szwecji oraz Przedstawicielami Pracowników w Polsce w sprawie sprzedaży biznesu systemów bateryjnych dla przemysłu i zakończenia działalności związanej z magazynami energii.
O Northvolt Systems:
Northvolt Systems zostało założone przez spółkę Northvolt AB w 2018 roku, z zamiarem opracowywania i produkcji systemów bateryjnych dla klientów przemysłowych oraz bateryjnych systemów magazynowania energii. Zazwyczaj podmioty działające w tym segmencie rynku korzystają z ogniw od zewnętrznych dostawców. Plan biznesowy Northvolt zakładał inne podejście, czyli produkcję zarówno ogniw, jak i kompletnych systemów bateryjnych w ramach własnej działalności.
Northvolt Systems opracował portfolio produktów opartych na ogniwach wykonanych w technologii litowo-jonowej, produkowanych w zakładach w Gdańsku oraz dostarczanych m.in. do takich klientów Northvolt, jak: Epiroc, Konecranes, Mecalac, Pon, Dynell – poinformowała pani dyrektor Anna Sobolewska – Communications & Public Affairs Director w Northvolt Poland.
(K.N.)
Proszę, czytaj również na portalu: netka.gda.pl