W Pomorskiem lub w Małopolsce wkrótce ruszy realizacja programu rządowego Mieszkanie Plus
Budowa tanich domów nie tylko pozwoli zaspokoić potrzeby mieszkaniowe najbiedniejszych ale też ożywi gospodarkę
Ludzie śpią pod płotami, pod rampami kolejowymi. Nocują na dworcach. A grunty, na których można stawiać domy, leżą odłogiem. Rząd postanowił poprawić dolę bezdomnych i budować tanie mieszkania. Oczekuje współdziałania ze strony samorządów. Rozpoczyna realizację Narodowego Programu Mieszkaniowego zwanego w skrócie „Mieszkanie Plus”.
O szczegółach poinformowano podczas konferencji prasowej u wojewody pomorskiego. Nieprzypadkowo najnowsze wiadomości dotyczące planów „Mieszkanie Plus” szefowie Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa podali w Pomorskiem. Tu bowiem jest jedno z pierwszych w kraju zgłoszeń gotowości do współpracy z rządem w kształtowaniu nowej polityki mieszkaniowej.
Na zdjęciu: Noclegownia pod chmurką, w Gdańsku, niedaleko Dworku Artura – byłej siedziby Artura Schopenhauera, słynnego filozofa. Noclegownia ta znajduje się blisko Domu Kultury w Gdańsku Oruni. Fot. Kazimierz Netka.
Około 300 hektarów gruntów w Pomorskiem, będących własnością Skarbu Państwa, można przeznaczyć pod budowę domów w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus. Właśnie dobiegła inwentaryzacja takich terenów.
Przypomnijmy, że Narodowy Program Mieszkaniowy zwany w skrócie „Mieszkanie Plus” skierowany jest do wszystkich Polaków, ale głównie dedykowany jest m.in. klasie średniej oraz rodzinom wielodzietnym. Ma opierać się na 3 filarach: na mieszkaniach budowanych na gruntach skarbu państwa (powstaje Narodowy Fundusz Mieszkaniowy); na wsparciu budownictwa społecznego; na wsparciu oszczędzania na cele mieszkaniowe w ramach indywidualnych kont mieszkaniowych.
O szczegółach poinformowali, podczas konferencji prasowej w Gdańsku, minister infrastruktury i budownictwa – Andrzej Adamczyk, wiceminister – Kazimierz Smoliński oraz wojewoda pomorski – Dariusz Drelich.
– Mamy nadzieję, że inwestycje w ramach programu Mieszkanie Plus będą realizowane we współpracy z samorządami – mówił minister Andrzej Adamczyk. – takie deklaracje już otrzymujemy i osobiście spodziewam się, że władze Gdańska, Gdyni, Sopotu i innych miast w województwie pomorskim również na nasz apel odpowiedzą.
Niewykluczone, że w Pomorskiem powstanie pierwszy w kraju budynek wzniesiony w ramach Narodowego Programu Mieszkaniowego. Teren, uzbrojony, nadający się pod budowę, wskazał burmistrz Pelplina – mówił Kazimierz Smoliński – wiceminister infrastruktury i budownictwa.
Wiele firm jest zainteresowanych budową. Szacuje się, że koszty wyniosą 2 300 – 2 500 złotych za metr kwadratowy, ale są przedsiębiorstwa, gotowe budować takie mieszkania nawet taniej, po stawkach poniżej 2 000 złotych za metr kwadratowy. Stawki wynajmu miałyby się kształtować 10 – 20 złotych za metr kwadratowy.
Dariusz Drelich – wojewoda pomorski, zadeklarował daleko idąca pomoc w realizacji tego programu mieszkaniowego. Powiedział, że ma wrażenie, iż Mieszkanie Plus jest kontynuacją programu 500+. Podkreślił, że wiele samorządów województwie pomorskim w realizację programu mieszkaniowego też pragnie się zaangażować, podobnie jak włączało się chętnie w 500+.
Programy pilotażowe będą przeprowadzane także w innych województwach – po to, by potem ruszyć w całym kraju, wykorzystując przy tym doświadczenia z działań pilotażowych. Pierwsze inwestycje w ramach programu Mieszkanie Plus mogą zacząć się jeszcze w bieżącym roku.
Narodowy Program Mieszkaniowy ułatwi samorządom realizacje ich własnych zadań: zaspokajania potrzeb lokalowych mieszkańcom. Nie zostaną zaniechane już rozpoczęte inicjatywy mieszkaniowe, np. MdM. Jak podkreślił wiceminister Kazimierz Smoliński, program Mieszkanie dla Młodych (MdM) będzie doprowadzony do końca, czyli jego finał nastąpi zgodnie z planem w 2018 roku.
Na zdjęciu: Noclegownia pod chmurką, w Gdańsku, niedaleko Dworku Artura – byłej siedziby Artura Schopenhauera, słynnego filozofa. Noclegownia ta znajduje się blisko Domu Kultury (widocznego w głebi) w Gdańsku Oruni. Zdjęcie zrobiono 17 lipca 2016 roku, około godz. 07.33. Fot. Kazimierz Netka.
Nie wszystkie państwowe grunty nadają się pod zabudowę. Wiele działek nie jest uzbrojonych. Dlatego, rząd chętnie dokona zamiany tych gruntów np. z prywatnymi inwestorami, z samorządami Rząd ma już deklaracje samorządów nieodpłatnego przekazania działek, w zamian za wybudowanie mieszkań i oddanie och do dyspozycji gmin.
Aport wnoszony przez samorządy pozwoli objąć odpowiednia liczbę mieszkań w konkretnym budynku i te mieszkania będą służyć na potrzeby gmin. A gminy są zobowiązane z do zaspokojenia potrzeb lokalowych mieszkańców. Dzisiaj samorządy maja z tym kłopoty. Dlatego, rząd spodziewa się, że współpraca gmin ze strona rządową, z narodowym operatorem mieszkaniowym, będzie zjawiskiem wręcz powszechnym.
– To jedna z propozycji jeden z elementów programu Mieszkanie Plus – mówił minister Andrzej Adamczyk. Pragnę podkreślić, że dedykujemy samorządom pomoc w zakresie budownictwa komunalnego – na wynajem, z dojściem do własności. Wsparcie będzie także dla budownictwa społecznego. Na pomoc mogą liczyć również spółdzielnie mieszkaniowe – poprzez odpowiednie kreowanie prawa, Wsparcie jest planowane dla wszystkich, którzy zechcą odkładać pieniądze na wyodrębnionym rachunku bankowym na budowę domu lub zakup mieszkania. Kwoty te będą objęte odpowiednim bonusem – poprzez rachunek oszczędnościowy zawierający premie, które będą dofinansowywane z budżetu państwa.
Po uchwale Rady Ministrów zostanie utworzony narodowy fundusz mieszkaniowy. Potem zaczną się konkretne rozmowy z samorządami, gdy zostanie stworzony fundusz mieszkaniowy. Kolejnym etapem będzie powołanie narodowego operatora mieszkaniowego, który będzie realizował pilotaż, choć pilotaż będzie możliwy (w różnych województwach) jeszcze przed powołaniem narodowego operatora mieszkaniowego.
Na zdjęciu: Konferencja prasowa u wojewody pomorskiego. Fot. Kazimierz Netka.
Nie wiadomo jeszcze na sto procent, czy pierwszy lokal w ramach programu Mieszkanie Plus powstanie w województwie pomorskim. Nie możemy dać definitywnej odpowiedzi – mówił minister Andrzej Adamczyk. Wiele samorządów się do nas zgłasza z konkretnymi propozycjami, przekonując: mamy gotowe projekty, uzbrojone tereny, realizujcie u nas. Z taką propozycja spotkałem się w Małopolsce – mówił minister Andrzej Adamczyk.
Narodowy Fundusz Mieszkaniowy zostanie powołany ustawą. Stanie się swoistym bankiem ziemi, która będzie wykorzystywana w realizacji budownictwa mieszkaniowego. Operacyjne prowadzenie inwestycji oraz zarządzanie wybudowanym zasobem będzie zadaniem Narodowego Operatora Mieszkaniowego.
Mieszkanie Plus to program skierowany do wszystkich Polaków – mówiła premier Beata Szydło o założeniach tej rządowej inicjatywy. Narodowy Program Mieszkaniowy dedykowany jest m.in. klasie średniej oraz rodzinom wielodzietnym. Premier poinformowała, że w programie nie ma granicy wieku i zostanie rozpoczęty jeszcze w tym roku.
Program Mieszkanie Plus będzie opierał się na 3 filarach: – mieszkaniach budowanych na gruntach skarbu państwa (Narodowy Fundusz Mieszkaniowy), – wsparciu budownictwa społecznego, – wsparciu oszczędzania na cele mieszkaniowe w ramach Indywidualnych Kont Mieszkaniowych – czytamy na stronie internetowej https://www.premier.gov.pl .
Kazimierz Netka