Agencja Rozwoju Pomorza ułatwia zagranicznym przedsiębiorstwom rozwijanie biznesu w Polsce. Dzięki temu, globalny szlifierz diamentów – firma Swarovski – ma w Trójmieście nie tylko sklepy, ale też jedną ze swych siedzib. Już zatrudnia 70 osób.

Na zdjęciu: Uroczystość otwarcia siedziby firmy Swarovski w Gdańsku Wrzeszczu. Fot. Kazimierz Netka.

Pomorskie jubilerstwo osiąga coraz wyższy poziom.

Swarovski otworzył globalne centrum usług (Global Business Services – GBS) w Gdańsku.

O tym że Swarovski – firma rodzinna – osiedli się w Gdańsku, poinformowano oficjalnie na początku lutego, 2017 roku podczas uroczystości ww Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta Gdańska. Ciąg dalszy nastąpił 12 czerwca 2017 roku w Gdańsku Wrzeszczu, gdzie zapowiedź została spełniona.

Fot. Kazimierz Netka

Firma Swarovski to od 1895 roku czołowy producent szlifowanego kryształu na świecie. Wyroby tej marki nadają blasku całej gamie produktów: od biżuterii, dodatków odzieżowych i zegarków, po kreacje haute couture (określenie z języka francuskiego; po polsku znaczy: „wysokie” luksusowe krawiectwo) czy nowoczesne artykuły oświetleniowe. Swarovski otworzył właśnie nową siedzibę w Gdańsku. To tu w ciągu najbliższych kilku lat powstanie globalne centrum usług Swarovskiego – informują firma Swarovski oraz Invest in Pomerania.

Fot. Kazimierz Netka

– Wiadomość o inwestycji podano na początku tego roku. Nowoczesne biuro firmy Swarovski, mieszczące się w budynku Yoko w Garnizonie w Gdańsku Wrzeszczu, zostało oficjalnie otwarte. W ciągu najbliższych lat nasze globalne centrum będzie stopniowo się rozwijało, zgodnie z wizją i wartościami firmy. Zadaniem zatrudnionych w nim osób będzie opracowywanie i świadczenie specjalistycznych usług dla wszystkich naszych podmiotów – powiedział Mathias Margreiter, członek zarządu, i dodał: – Firmę Swarovski i Gdańsk łączy bogata tradycja historyczna i kulturowa; przedsiębiorstwo i miasto powstały dzięki pasji handlowej ich ojców założycieli i utrzymują się w czołówce swoich kategorii dzięki nieustannej czujności – w każdej chwili są gotowe na to, co przyniesie przyszłość. Obecnie w centrum w Gdańsku pracuje 70 osób. Nowe biura będą mogły pomieścić nawet 300 pracowników.

Fot. Kazimierz Netka

W uroczystości otwarcia Globalnego Centrum Usług Swarovski wzięło udział liczne grono zaproszonych gości. Obecni byli reprezentanci Grupy Inwestycyjnej Hossa SA, która stworzyła obiekt wybrany przez firmę Swarovski na siedzibę.
Od samego początku inwestycja wspierana była przez inicjatywę Invest in Pomerania, w szczególności przez Agencję Rozwoju Pomorza oraz Gdańską Agencję Rozwoju Gospodarczego (InvestGDA).
– Dzisiejsze otwarcie biura jest dowodem na rosnącą wiarygodność i atrakcyjność województwa pomorskiego dla globalnych przedsiębiorstw, które poszukują możliwości rozwoju. Z dumą witamy firmę Swarovski w regionie – mówi Ryszard Świlski, wicemarszałek województwa pomorskiego.
Piotr Grzelak – zastępca prezydenta Gdańska zwrócił uwagę na potencjały w biznesie Pomorza. Jednym z tych potencjałów są ekonomiczne zasoby. Drugim – zaplecze naukowe, w tym uczelnie wyższe. Trzeci atut to wspólne inicjatywy promocyjne Invest in Pomerania oraz Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego. Czwartym potencjałem rozwoju Gdańska, województwa jest firma Swarovski – wielka światowa marka.
Globalne centrum usług Swarovskiego zapewni wiele nowych możliwości rozwoju kariery.

Fot. Kazimierz Netka

– Nasz oddział w Gdańsku będzie się nieustannie rozwijał, zarówno pod względem świadczonych usług, jak i liczebności zespołów. W naszej firmie cenimy osoby, które podchodzą do pracy z pasją, które potrafią zarażać nią kolegów i klientów. Szukamy wykształconych pracowników zainteresowanych pracą dla globalnej marki – mówi Wojciech Krygowski, dyrektor zarządzający Swarovski GBS Hub & Spokes.
O firmie Swarovski
Swarovski na polskim rynku działa już od 17 lat, pierwszy salon z ofertą biżuterii, zegarków i akcesoriów został otwarty w 2000 roku w Galerii Mokotów. Firma posiada w tym momencie sieć 23 sklepów monobrandowych zlokalizowanych w największych miastach Polski oraz 62 punktów multibrandowych w miastach z mniejszym potencjałem zakupowym. Współpracuje z sieciami jak Jubitom, Swiss czy iSpot. Swarovski prowadzi także sprzedaż online na swarovski.com. Firma Swarovski zajmuje się projektowaniem, produkcją i sprzedażą kryształów, kamieni szlachetnych, kamieni sztucznych i gotowych produktów, takich jak akcesoria oraz systemy oświetleniowe.
Firma zaczynała swoją działalność w 1895 roku jako małe przedsiębiorstwo produkujące kryształy w Wattens w Austrii. Przez kolejne dekady firma nieustannie się rozwijała, osiągając pozycję wiodącego producenta kryształów na świecie. Czerpiąc ze swojej tradycji, historii i olbrzymich pokładów kreatywności, firma nie przestaje się rozwijać, zachowując jednocześnie swoje miejsce w ścisłej światowej czołówce w zakresie projektowania, kreatywności i technologicznej innowacyjności.
Na czele firmy Swarovski stoi pięcioro członków rodziny – przedstawicieli już piątego pokolenia. Firma ma globalny zasięg, zatrudniając ponad 26 000 pracowników w 2 800 sklepach w 170 krajach, a jej dochód w 2016 roku przekroczył 2,6 mld euro. www.swarovskigroup.com/S/careers/Gdansk.en.html

Fot. Kazimierz Netka

O Invest in Pomerania
Invest in Pomerania to regionalna inicjatywa, która w oparciu o zasadę non-profit pomaga inwestorom zagranicznym realizować projekty inwestycyjne na Pomorzu. Działania Invest in Pomerania prowadzone są w ramach unikatowego systemu opartego na bliskiej współpracy między różnymi podmiotami zajmującymi się obsługa inwestorów w województwie pomorskim. Koordynatorem tych działań jest Agencja Rozwoju Pomorza. Invest in Pomerania oferuje szerokie wsparcie podczas procesu inwestycyjnego, a także kompleksową opiekę poinwestycyjną. Całość systemu opiera się na zasadzie One-Stop. www.investinpomerania.pl
Gdańsk uznawany jest za Światową Stolicę Bursztynu. Obecność w niej globalnego potentata, firmy Swarovski – jeszcze bardziej umocni rangę gdańskiego jubilerstwa – jego sztuki, kunsztu artystycznego pomorskich jubilerów i biznesu biżuteryjnego.
Kazimierz Netka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *