Morski poligon na Politechnice Gdańskiej
Noe dał sobie radę bez takiego urządzenia…
Co to za święto – zastanawiali się w czwartek, 19 listopada 2015 roku, przed godziną 11 przechodzący ulicą Do Studzienki w Gdańsku Wrzeszczu. Dziwiły ich odgłosy gry reprezentacyjnej orkiestry dętej, dochodzące z terenu Politechniki Gdańskiej. Nawet studenci tej uczelni nie bardzo wiedzieli. Coś działo się w Wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa tej uczelni. Będzie nowy statek, czy co – zgadywali.
Oczywiście nowe jednostki pływające, w tym nie tylko statki, też będą. Teraz zaś oddawano do użytku urządzenie, a właściwie zespół narzędzi, obiekt badawczy: nowoczesny basen modelowy do testowania pojazdów morskich. Obiekt powstał właśnie na Wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa.
Basen ma długość 40 metrów, można w nim wywoływać falowanie; wyposażony jest w sprzęt niezbędny do praktycznego testowania modeli statków oraz różnego typu instalacji pracujących w wodzie.
–Basen wyposażony jest w specjalistyczne urządzenia służące do wytwarzania i tłumienia fal – mówi prof. Janusz Kozak, dziekan Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej. – Posiada wózek holowniczy umożliwiający prowadzenie badań eksperymentalnych. Ma systemy pomiarowo – rejestrujące najnowszej generacji. Studenci będą przeprowadzać tam m.in. badania modelowe statków towarowych, takich jak kontenerowce i masowce, jednostek do przewozu gazu skroplonego czyli LNG, a także innych jednostek pływających na przykład służących w budownictwie offshore, czyli na morzu, do obsługi platform wiertniczych, turbin wiatrowych.
Prof. Janusz Kozak podkreślił, że bardzo ważnym wydarzeniem z ostatnich dni jest decyzja rządu dotycząca stworzenia Krajowej Inteligentnej Specjalizacji „Technologie i rozwiązania dla wykorzystania zasobów oraz potencjału wód morskich i śródlądowych”. Powołana zostanie grupa robocza, której pierwszym zadaniem będzie wypracowanie szczegółowego opisu nowej specjalizacji. Nowy basem w Politechnice Gdańskiej posłuży urzeczywistnianiu tej specjalizacji i jej wzmacnianiu.
– Okrętownictwo jest na Politechnice Gdańskiej od początku jej istnienia – przypomniał prof. Henryk Krawczyk, rektor Politechniki Gdańskiej. Liczy już 111 lat. Oddanie do użytku nowoczesnego basenu do badań o bardzo silny „akcent'” związany z gospodarką morską. Pan rektor wspomniał o naukowcach, którzy dawali sobie doskonale radę i bez takich nowoczesnych urządzeń, gdy projektowali statki.
Poświęcenia nowego basenu dokonał metropolita gdański, ks. arcybiskup Sławoj Leszek Głódź. Gratulując Politechnice Gdańskiej zbudowania tego obiektu, ksiądz arcybiskup powiedział, że jest to wydarzenie na granicy cudu.
Pierwszym w dziejach ludzkości wielkim statkiem, który powstał bez badań modelowych była Arka Noego – zażartował prof. Janusz Kozak.
W modelarni znajduje się nowoczesna frezarka CNC 5D, która umożliwi wykonywanie statków o maksymalnych wymiarach: długości 4 m, szerokości 1,7 m oraz wysokości 1 m. Taki model może płynąć w basenie z prędkością 1,3 metra na sekundę, co odpowiada 25 węzłom. Jeden węzeł to prędkość mila morska (1852 metry) na godzinę. Fale w basenie osiągają wysokość 0,2 metra.
– Do tej pory, na dotychczasowym basenie, który został wybudowany w latach 60., modele były wykonywane klasycznie, tzn. stolarz posługując się rysunkami robił je z drewna. Teraz dzięki frezarce numerycznej, model wytwarzany będzie automatycznie, na podstawie wprowadzonych danych – mówił prof. Janusz Kozak. Drukarki 3D nie będą używane, bo byłyby za drogie, a poza tym wytwarzanie modelu tym sposobem trwałoby za długo.
Basen zbudowano w ramach realizacji projektu „Inżynier Przyszłości”, którego ideą jest też wykształcanie u studentów umiejętności inżynierskich: planowania, projektowania, konstruowania/budowania i wnioskowania na podstawie przeprowadzonego doświadczenia – zgodnie z filozofią CDIO – Conceive – Design – Implement – Operate – przypomniał prof. Edmund Wittbrodt, koordynator realizacji projektu „Inżynier Przyszłości”. CDIO polega na wymyślaniu, projektowaniu, wdrażaniu i eksploatowaniu. Przede wszystkim chodzi o wdrażanie umiejętności działania w zespołach.
Oprócz basenu, który ma 40 m długości, 4 m szerokości oraz 3 m głębokości, inwestycja objęła przebudowę i rozbudowę dwukondygnacyjnego budynku Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa PG – informuje biuro prasowe tej uczelni. Na poziomie parteru i pierwszego piętra dobudowano część gmachu, w której znajdują się: basen modelowy wraz z magazynem, modelarnia oraz sale laboratoryjne, komputerowe i pomieszczenia biurowe. Wszystkie przylegające laboratoria oraz modelarnię dostosowano do potrzeb pomieszczenia głównego, jakim jest właśnie basen modelowy.
O szczegółach mówiono podczas spotkania, po uroczystym przecięciu wstęgi, i symbolicznym uruchomieniu urządzeń basenowych. Dorobek Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa przedstawił m.in. prof. Marek Dzida – prorektor ds. kształcenia Politechniki Gdańskiej. O tym, jak przebiegały prace – mówił Adam Julke – prezes firmy Elwoz, generalnego wykonawcy.
Kazimierz Netka