Bociany mają kłopoty z przylotem do Polski

Pomagajmy ptakom wracającym z ciepłych krajów

Teraz usiłują do nas dotrzeć bociany białe i czarne

Polskie bociany mają trudności z powrotem do swej Ojczyzny. Przeszkadzają im burze, niska temperatura. Ptaki te kostnieją z zimna. Przylecą osłabione; głodne. Pomóżmy im! Pracownicy Infolinii 801 BOCIAN (tel. 801 26 24 26) podpowiadają, co zrobić w przypadku znalezienia zniszczonego gniazda czy poszkodowanego ptaka.

Boćkom powinniśmy pomagać nie tylko teraz. Potrzebują one naszego wsparcia nawet latem. Zmniejszajmy zagrożenie ich życia. Nie musimy dawać pieniędzy. Brak gotówki u organizacji troszczących się o te wspaniałe ptaki, nie jest tak dokuczliwy dla bocianów jak… sznurki, leżące na polach – dowiadujemy się od Krzysztofa Koniecznego, prezesa Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Przyrody: PTPP „pro Natura”.

IMG_0473 3

Na zdjęciu: Bociany w Ośrodku Rehabilitacji i Schronisku dla Dzikich Zwierząt przy Nadleśnictwie Katowice w Mikołowie.

Szacuje się, że do Polski na wiosnę przybywa około 100 tysięcy bocianów – wynika z informacji, które przekazała nam Miriam Małgorzata Kupś, junior consultant Q&A Communications. – Niektóre mogą potrzebować pomocy. Pracownicy Infolinii 801 BOCIAN (tel. 801 26 24 26) podpowiadają, co zrobić w przypadku znalezienia zniszczonego gniazda czy poszkodowanego ptaka. Linia informacyjna działa w ramach współpracy Grupy Energa z Polskim Towarzystwem Przyjaciół Przyrody „pro Natura” (www.pronatura.org.pl). Wiosną najpilniejszą potrzebą jest przede wszystkim zbieranie sznurków pozostawionych na polach po żniwach.

– Bociany przynoszą do budowy gniazda, oprócz gałęzi i darni także nylonowe sznurki, które znajdują na polach i łąkach. Wbudowane w gniazdo tworzą pętle, które owijają się wokół nóg piskląt – wyjaśnia Krzysztof Konieczny, prezes PTPP „pro Natura”. – Młody ptak rośnie przywiązany do gniazda i nie może z niego odlecieć. W takiej sytuacji jedynym wyjściem ratującym życie bociana jest odcięcia sznurka. W tym roku podczas kontroli gniazd tylko w dwóch z nich nie znaleziono sznurków. To poważny problem.

Zespół obsługujący infolinię odebrał w 2014 roku ponad tysiąc próśb o interwencje w sprawie bocianów. Pod – istniejący trzeci rok – numer telefonu 801-26-24-26, zgłaszano najczęściej sprawy dotyczące zagrożonych i wymagających remontu gniazd, nieszczęśliwych wypadków i konieczność opieki nad ptakami niesprawnymi, a także problemy związane z zagrożeniem bocianów białych jako gatunku.

bociania wioska3 kol

Na zdjęciu: Bociany w gniazdch, w miejscowości Żywkowo, woj. warmińsko – mazurskie.

Tematyka zgłoszeń w dużej mierze związana jest z porami roku. Wiosną pytania dotyczą najczęściej renowacji i przenoszenia gniazd. Latem zazwyczaj koncentrują się wokół problemów związanych z lęgami, a więc: martwymi ptakami w gniazdach, wypadaniem młodych z gniazd oraz organizowaniem pomocy bocianom, które miały kolizje z liniami energetycznymi czy pojazdami. Jesienią i zimą powracają problemy związane z osobnikami zwlekającymi z odlotem bądź pozostającymi w kraju (jak im pomóc, czy należy je chwytać, kiedy i czym należy je dokarmiać.)

Jeden ze zgłaszanych problemów dotyczy zjawiska kronizmu (nazwa pochodzi od Kronosa, tytana z mitologii, pożerającego własne dzieci).

W przyrodzie występuje zjawisko zabijania i pożerania potomstwa przez rodziców. Należy pamiętać, że bociany to ptaki mięsożerne. W sytuacji gdy pisklę jest słabe, chore, dorosłe osobniki zjadają je – tłumaczy Magdalena Berezowska-Niedźwiedź, szefowa infolinii 801 BOCIAN.

Infolinia 801 BOCIAN (tel. 801 26 24 26) działa już trzeci rok. Dostępna jest na terenie całego kraju, od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00 – 17.00. Dodatkowe informacje dotyczące bocianów białych można znaleźć na www.bociany.pl, www.bocianopedia.pl i www.facebook.com/dbajobociany.

O bociany troszczy się bardzo Grupa Energa. Koncern ten od lat współpracuje z przyrodnikami na rzecz ochrony bocianów białych oraz ich siedlisk. W ramach unikatowego na skalę Europy projektu „Energetyczni Obrączkarze” pracownicy spółki oznakowali około 5 tysięcy bocianich piskląt.

Jednocześnie od blisko 20 lat Energa Operator montuje specjalne platformy, które zabezpieczają linie niskiego i średniego napięcia oraz pomagają chronić bocianie życie. Warto dodać, że 20 procent całej populacji polskich bocianów zamieszkuje ponad 9 tys. platform umieszczanych i remontowanych co roku przez pracowników Grupy – informuje Beata Ostrowska, rzecznik prasowy Grupy ENERGA.

Uruchomienie ogólnopolskiego punktu informacyjnego 0 801 BOCIAN (tel. 801 26 24 26) jest częścią kompleksowego projektu PTPP „pro Natura” i Grupy Energa, związanego z ochroną bocianów. Obok infolinii na stronie www.bociany.pl znajdują się „Baza Gniazd Bociana Białego”, zawierająca wiadomości na temat stanu i kondycji bocianich siedlisk oraz „Ogólnopolska Baza Aktywności na rzecz Bociana Białego”, w której gromadzone są wszelkie informację na temat instytucji i osób, które pomagają bocianom, np. remontują gniazda, czy opiekują się poszkodowanymi ptakami.

IMG_0474

Na zdjęciu: Bociany w Ośrodku Rehabilitacji i Schronisku dla Dzikich Zwierząt przy Nadleśnictwie Katowice w Mikołowie.

Warto wiedzieć, że w Polsce mieszkają również bociany czarne. Stronią one jednak od ludzi; gniazda budują najczęściej w lasach. Zauważa się jednak, że bociany czarne przyzwyczajają się do ludzi. Są bardziej płochliwe od bocianów białych. I jest ich o wiele mniej.

Kazimierz Netka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *