Bułgarzy chcą nam podebrać turystów. W Gdańsku, w Konsulacie Honorowym Republiki Bułgarii, przedstawili swe atrakcje. Jest w czym wybierać. Odnosi się wrażenie, że Bułgaria to inny świat

Fot. Kazimierz Netka.

Bałtycko – czarnomorska konkurencja

Morze Czarne i Bałtyk; razem, czy w rywalizacji: co te wspaniałe morza mają to zaoferowania turystom? Różnią się znacznie, ze względu na przykład na położenie geograficzne. Możliwości i warunki wypoczynku, różne atrakcje kulturowe, historyczne, przyrodnicze mieliśmy okazję poznać, podczas spotkania w Gdańsku, którego gospodarzem był Jan Strawiński – konsul generalny Republiki Bułgarii w Gdańsku, prezydent Stowarzyszenia Konsulów Honorowych w Polsce. Konsulat Honorowy Bułgarii zainaugurował swą działalność w Gdańsku w grudniu 2015 roku.

Fot. Kazimierz Netka.

Spotkanie prowadził Mikołaj Kostov – radca Ambasady Republiki Bułgarii w Warszawie, dyrektor utworzonego w 2021 roku Narodowego Przedstawicielstwa Turystycznego Republiki Bułgarii w Polsce.

Fot. Kazimierz Netka.

O atrakcjach w Bułgarii, w tym nad Morzem Czarnym mówili również Maria Shishkova – Area Head of Business Development Bulgaria oraz Asia Georgiewa i Dymitr Taczew z Meliá Hotels International. Temat spotkania brzmiał: „Bułgaria: turystyka spa&wellness w połączeniu z wakacjami nad Morzem Czarnym i wymarzone wakacje są możliwe z Meliá Hotels International”.

Fot. Kazimierz Netka.

Jaka jest Bułgaria, jej historia, plaże, środowisko naturalne i warunki pobytu? Przede wszystkim, jest tam cieplej niż w Polsce.

Fot. Kazimierz Netka.

Najstarsza posada w Bułgarii liczy około 6000 lat i jest to dzisiaj teren miasta Nessebar.

Fot. Kazimierz Netka.

W Bułgarii możemy podziwiać około 40 000 zabytków a 7 z nich zostało wpisanych na Listę UNESCO.

Fot. Kazimierz Netka.

18 plaż i kąpielisk w Morzu Czarnym posiadało Błękitną Flagę W bieżącym roku tym międzynarodowym symbolem, przede wszystkim czystości, ma zostać oznaczonych około 35 kąpielisk i innych miejsc nad Morzem Czarnym w Bułgarii.

Fot. Kazimierz Netka.

Atrakcją morskiej Bułgarii jest też kilkadziesiąt tysięcy delfinów. Temperatura wody w kąpieliskach latem wynosi plus 22 – 26 stopni Celsjusza. Zdarza się, że jeszcze w październiku sięga ona 23 stopni Celsjusza.

Fot. Kazimierz Netka.

Oczywiście, jednym z najbardziej znanych Polaków mających bliskie związki z Bułgarią jest nasz monarcha, Władysław Warneńczyk, który zginął podczas bitwy pod Warną w 1444 roku. Bułgarzy to upamiętniają; m.in. zbudowali symboliczny grób.

Bułgaria ma też Pomorie:

Fot. Kazimierz Netka.

Nie oznacza ona tego samego co u nas Pomorze. Jest to kurort wyspecjalizowany w odnowie biologicznej, a jego wcześniejsza nazwa: Anchialo oznacza „blisko soli”.

Bułgaria kojarzy się nam z wypoczynkiem wakacyjnym. Kraj ten obfituje również w atrakcje zimowe.

Fot. Kazimierz Netka.

Baza hotelowa jest taka, że może spełniać wszelkie oczekiwania turystów. Plaże nieco różnią się od polskich. Są w użytkowaniu hoteli, bo hotele posiadają prywatne części plaży ale goście hotelowi korzystają z nich za darmo.

Fot. Kazimierz Netka.

Co roku hotelowe plaże są powiększane; przybywa parasoli i leżaków.

Fot. Kazimierz Netka.

Meliá posiada hotele, mające jedne z największych pokoi. Dwuosobowe liczą co najmniej 43 metry kwadratowe. To hiszpańska sieć hoteli, ale oferuje również kuchnie hinduską, włoską, chińską. Hotele Meliá nastawiają się na goszczenie rodzin. Wdrażany jest program Level, mający zapewnić najwyższy poziom obsługi. Program ten co roku jest polepszany.

Fot. Kazimierz Netka.

Na lato 2023 Meliá wprowadza różne niespodzianki. W Złotych Piaskach do restauracji zostanie dodany bar amerykański. W Słonecznym Brzegu powstanie kącik kubański. Planowane jest też urządzenie restauracji na dachu hotelu.

Bułgara nie należy do strefy Schengen. Więcej wiadomości znajduje się na stronie bulgariatravel.org .

Kazimierz Netka

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *