Bursztynowy 10-latek Polsat Plus Arena Gdańsk. Od Lwowa do Letnicy. Gdańska piłka nożna obchodzi 10-lecie wspaniałego stadionu. Klub Sportowy Lechia Gdańsk, zarząd stadionu, władze miasta, zapraszają na uroczystości

Fot. Kazimierz Netka.

Sfotografuj się z Pucharem Finału Ligi Europy

Fot. Kazimierz Netka.

Gdańsk jest miastem, które stało się silne dzięki m.in. Kresowianom. Także futbol w stolicy województwa pomorskiego rozwija się, z upamiętnieniem tego, co działo się na wschodnich rubieżach II Rzeczypospolitej: Aleją Dębową upamiętniani są zawodnicy m.in. przedwojennych klubów Lechii Lwów i Pogoni Lwów. Aleja ta powstaje niedaleko stadionu, którego 10. rocznica narodzin przypada 19 lipca. Uroczystości zaczynają się pojutrze, 16 lipca.

Na zdjęciu: teren ogródków działkowych w Letnicy, na których powstały stadion oraz AmberExpo. Fot. Kazimierz Netka

O szczegółach uroczystych obchodów jubileuszu stadionu poinformowano w środę, 14 lipca, podczas konferencji prasowej. O historii obiektu, jego znaczeniu dla światowego i europejskiego sportu, kultury, koncertów, spotkań, turystyki, konferencji oraz kongresów, a także o jego roli miastotwórczej mówili m.in.: Aleksandra Dulkiewicz – prezydent Gdańska; Rafał Mańkus – prezes Areny Gdańsk; Paweł Buczyński – prezes  zarządu Arena Gdańsk Operator; Piotr Stokowiec – trener Lechii Gdańsk oraz Flávio Paixão – kapitan Lechii Gdańsk. Spotkanie prowadził Daniel Stenzel – rzecznik prezydent Gdańska.

Fot. Kazimierz Netka.

Informacje na ten temat przekazała nam również Olimpia Schneider – kierownik Referatu Prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku:

Bursztynowy stadion ma już 10 lat! Zapraszamy na urodzinowy weekend

19 lipca stadion Polsat Plus Arena Gdańsk będzie obchodzić swoje dziesiąte urodziny. Z tej okazji, od 16 do 18 lipca przygotowano dla mieszkańców weekend pełen atrakcji. Mecz sparingowy, prezentacja pucharu Finału Ligii Europy, wystawa sztuki, największy w Trójmieście zlot fanów motoryzacji i pokazy multimedialne z elementami mappingu. W urodzinowy weekend każdy znajdzie coś dla siebie!

– Trudno uwierzyć, że nasza bursztynowa duma ma już 10 lat. Nasz stadion to miejsce, które było marzeniem. To miejsce było świadkiem wielu wydarzeń i emocji sportowych. Cieszymy się, że Lechia Gdańsk rozgrywa tu swoje mecze, że reprezentacja Polski tu wielokrotnie występowała. Arena może też być miejscem wydarzeń kulturalnych. Stadion to miejsce, do którego chcemy zaprosić wszystkich. Robimy to w ramach jego dziesięciolecia – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Lechia Gdańsk na stadionie

– Rozpoczynam czwarty rok pracy na tym stadionie i od samego początku pokochałem tutejszą atmosferę. Zdobyliśmy brązowy medal, dwa razy graliśmy w finale Pucharu Polski i raz go zdobyliśmy. Zasmakowaliśmy także europejskich pucharów i wszyscy chyba będą pamiętać ten mecz z Broendby Kopenhaga. Widzimy w jak trudnych czasach przychodzi nam żyć. Czekamy, żeby kibice ponownie wypełnili stadion, bo czuliśmy w ostatnim sezonie, jaka jest strata, gdy ich nie ma – mówi Piotr Stokowiec, trener Lechii Gdańsk.

W piątek, 16 lipca o godz. 18.00 odbędzie się prezentacja drużyny. O godz. 19.00 rozpocznie się mecz sparingowy z okazji 10-lecia otwarcia stadionu. Lechia Gdańsk zagra z FK Panevezys.

– Podczas inauguracji i przywitania z kibicami zaprezentujemy również skład drużyny na ten sezon. Jest kilka zmian personalnych i być może będą kolejne, o nich też chcemy powiedzieć. Zapraszamy na stadion i czekamy, aby wypełnił się on kibicami podczas najbliższych meczów. Chcemy zrobić wszystko, by emocje na tym obiekcie sięgały zenitu – dodał Piotr Stokowiec, trener Lechii Gdańsk.

Bezpłatne zaproszenia na te wydarzenia można pobrać na stronie internetowej. Przygotowano 5000 zaproszeń, które są dostępne od środy, 14 lipca od godz. 11.00 na stronie https://bilety.lechia.pl/

– Najważniejsze w tym momencie jest to, że kibice ponownie wracają na stadiony. To jest najpiękniejszy stadion w Polsce i jestem dumny, że mogę być kapitanem drużyny tutaj występującej. Z całą drużyną osiągnęliśmy tutaj wiele sukcesów. Cieszę się, że wracają kibice, którzy tworzą atmosferę i dają nam motywacje do dobrej gry. Czekamy na kibiców w piątek i liczę, że będzie to dobry sezon – mówi Flávio Paixão, kapitan Lechii Gdańsk.

Przez cały weekend na fanów piłki nożnej czekać będzie także oryginalny Puchar Finału Ligi Europy. Zapraszamy wszystkich mieszkańców i turystów, aby przyszli, stanęli na murawie i zrobili sobie z nim zdjęcie.

Wieczorne pokazy multimedialne na trybunach

– Nie wszystkie modernizacje techniczne przeprowadzane na stadionie są dostrzegalne gołym okiem, ale na pewno widać nowe oświetlenie ledowe. Jest to jedno z najbardziej nowoczesnych rozwiązań w Europie. Jego możliwości będzie można zobaczyć w najbliższy weekend, podczas widowiska o historii Gdańska i stadionu – mówił Rafał Mańkus, prezes zarządu Arena Gdańsk.

Od piątku do niedzieli, w godz. 22.00 – 24.00 odbywać się będą każdego wieczoru pokazy multimedialne z elementami mappingu. Widzowie zostaną zabrani w podróż w czasie, zobaczą najważniejsze momenty w historii Gdańska oraz poczują ducha tego miejsca. Widowiska te będą również okazją do prezentacji nowego oświetlenia stadionu.

Sobota i niedziela dla każdego!

Fot. Kazimierz Netka.

– Wspólnie z właścicielem, Areną Gdańsk staramy się szukać nowych funkcji dla tego miejsca. To są nie tylko wydarzenia sportowe. To są również konferencje czy targi. To jest też baza treningowa dla reprezentacji Polski, która przez miesiąc z nami tutaj była. To są też parkingi na zewnątrz, na których dość regularnie odbywają się zloty samochodów, czy różne pokazy. Jest to infrastruktura, która wspólnie ze sobą musi pełnić jedną funkcję – zapewnienie aktywności dla mieszkańców. Żeby każda gdańszczanka i gdańszczanin chciał spędzać czas na stadionie i czuł, że ten obiekt jest wart jego uwagi i zaangażowania w aktywności – mówi Paweł Buczyński, prezes Arena Gdańsk Operator.

W sobotę, 17 lipca od godz. 14.00 będzie można oglądać wystawę w ramach Areny Kultury pt. „Psychodelia vol.2”. Osiemdziesięciu artystów i artystek zaprezentuje ponad dwieście prac. Wystawę przygotowała Galeria Studencka START. Jak mówią organizatorzy – prezentacja odbędzie się na terenie aresztu na Polsat Plus Arena Gdańsk, gdzie industrialna przestrzeń pozwoli widzom wkręcić się w psychodeliczny klimat. Planujemy pokazać jeszcze więcej prac, instalacji, performance’ów i zaskoczyć Was po raz kolejny.

Tego samego dnia o godz. 16.00 rozpocznie się Street Meeting Polska. Ta największa impreza motoryzacyjna w Trójmieście, w której udział weźmie około tysiąca aut, odbędzie się na parkingu P4 przy Polsat Plus Arena Gdańsk. Podczas niej będzie można zobaczyć auta klasy premium, zabytkowe oraz klasyczne. Nie zabraknie atrakcyjnych konkursów, wśród których będzie przeciąganie aut, wybór posiadacza najgłośniejszego wydechu czy najniższego zawieszenia. Dla samochodów wstęp jest płatny, natomiast dla mieszkańców darmowy.

Od piątku do niedzieli przy stadionie będzie działać także strefa foodtrucków. Ponad 10 ekip zapraszają na kulinarną podróż dookoła świata.

10 lat w liczbach:

 2021 – Finał Ligii Europy (Manchester United FC. & Villarreal FC); 2021 – Oficjalna Baza Treningowa Reprezentacja Polski; na stadionie zorganizowano ponad 300 dużych wydarzeń o charakterze masowym w tym 206 meczów piłkarskich; ponad 9 000 osób skorzystało z atrakcji FUN ARENA; ponad 40 000 osób uczestniczyło w projektach społecznych – poinformowała Olimpia Schneider – kierownik Referatu Prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Na zdjęciu: Mogilnik na terenie przygotowywanym do budowy stadionu w Gdańsku Letnicy. Fot. Kazimierz Netka

Warto wspomnieć, że Polsat Plus Arena Gdańsk powstał w dzielnicy Gdańsk Letnica, w związku z wygraną przez Polskę i Ukrainę organizowania mistrzostw Euro 2012. Zbudowano go na terenie ogródków działkowych, w części miasta, przeznaczonej dla przemysłu. Nieopodal Letnicy znajduje się wysypisko popiołów, w zagłębieniu po jeziorze Zaspa. Dzielnica Letnica została zrewitalizowana; poprawiły się tam warunki życia. Usunięto mogilnik – nieczynne składowisko niebezpiecznych odpadów, istniejące od wielu lat na styku ogródków działkowych i obiektów przemysłowych.

Kazimierz Netka

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *