Cambridge Innovation Center (CIC) – dostawca jednej z najnowocześniejszych przestrzeni biurowych na świecie – rozwija się w Warszawie. Jednym z elementów wyróżniających CIC na tle innych operatorów przestrzeni biurowych jest budowanie i aktywizowanie społeczności oraz tworzenie warunków wspierających ich rozwój

Źródła ilustracji: CIC.

Skupia przedsiębiorców, naukowców i pasjonatów z różnych branż, pragnących dzielić się wiedzą, nawiązywać kontakty

Udany debiut w czasie pandemii – podsumowanie 6 miesięcy działalności CIC Warsaw. Oddział CIC w Warszawie jest nową organizacją w stolicy. Wraz z otwarciem swoich podwoi wniósł do naszego kraju ponaddwudziestoletnie globalne doświadczenie, zbierane na różnych kontynentach. Obcokrajowcom, którzy chcą operować na polskim i unijnym rynku, CIC oferuje program softlandingowy.

O CIC

Cambridge Innovation Center (CIC) to dostawca jednej z najnowocześniejszych przestrzeni biurowych na świecie. Pod koniec czerwca 2020 roku pierwsi najemcy zaczęli korzystać z biur zlokalizowanych w Varso Place w sercu Warszawy, w kompleksie z docelowo najwyższym wieżowcem w Unii Europejskiej – wynika z informacji, które przekazała nam Zuzanna Głuchowska – Junior Account Executive w spółce Ogilvy. Oto ciąg dalszy komunikatu:

Przygotowania do otwarcia i początek działalności Kampusu Innowacji CIC przypadł na niełatwy czas szalejącej pandemii. Jak się okazało, przy dobrym planowaniu i elastyczności zarządzających, od samego startu udało się wdrożyć zasady bezpieczeństwa dopasowane do aktualnej sytuacji, dzięki czemu użytkownicy bez obaw korzystają z pełnej infrastruktury. Ważnym punktem, który nadaje kierunek i pozycjonuje CIC jako istotną organizację biznesową, było podpisanie listu intencyjnego z wiceprezydentem Warszawy, Michałem Olszewskim, o współpracy Fundacji Venture Café (siostrzanym podmiotem CIC) z miastem stołecznym Warszawa przy projekcie Warszawa 2030.

Biuro CIC w Cambridge w USA jest miejscem, w którym biznes rozkręcali najwięksi. To właśnie tam tworzyła się historia Hubspota, Amazona czy Microsoftu. Warszawski oddział również może się pochwalić, że przyciąga interesujące firmy. W gronie najemców już są m.in. Box, Tidio, HB Reavis, POLSA (Polska Agencja Kosmiczna), Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna czy Dronehub, a rozmowy z kolejnymi trwają.

Nowoczesna przestrzeń

8 tys. mkw., które aktualnie zajmuje CIC wraz z Venture Café, podzielona jest na kilka stref. District Hall to udostępniona bezpłatnie dla każdego część, w której można popracować lub odbyć spotkanie, a przy okazji poczuć atmosferę miejsca, w którym tworzy się biznes.

Kolejnym elementem Kampusu jest przestrzeń dedykowana stałym najemcom CIC Warsaw. W jej skład wchodzi strefa coworkingowa, sale spotkań dostosowane do organizacji zarówno niewielkich konferencji, ale też całkiem sporych eventów. Do dyspozycji najemców są sale do nagrań produkcji telewizyjnych i nowoczesne studio podcastowe, którego operatorem jest Voice House. W studiu zostało już zrealizowanych wiele projektów, m.in. podcasty znanym ze świata startupów i innowacji Bartkiem Puckiem. Dodatkowo najemcy mogą skorzystać z tarasu do prototypowania, który wyposażony jest w szereg drukarek oraz skanerów 3D i wykonać prototyp produktu, który może być ważnym etapem dalszych prac badawczo-rozwojowych. Nie brak też przestrzeni do relaksu, w tym stref wellness, w których dostępne są masaże oraz zajęcia jogi dla najemców.

Siła społeczności

Jednym z elementów wyróżniających CIC na tle innych operatorów przestrzeni biurowych jest budowanie i aktywizowanie społeczności oraz tworzenie warunków wspierających ich rozwój. Służą temu przede wszystkich tematyczne huby: Proptech Hub zarządzany przez Proptech Foundation, IoE (Internet of Everything) Hub, którego operatorem jest Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna i Cosmic Hub pod opieką Polskiej Agencji Kosmicznej. Ich celem jest skupianie przedsiębiorców, naukowców i pasjonatów z różnych branż, by dzielić się wiedzą, nawiązywać kontakty i czerpać z synergii, która się tworzy wokół danego sektora. W pierwszym etapie działalności zostały otwarte dla wszystkich office hours, podczas których każdy może porozmawiać z ekspertami z danej dziedziny i edukować się w wybranym temacie.

W ramach Kampusu Innowacji wyodrębniony jest też Trend House – przestrzeń i klub dla liderów, innowatorów i twórców wysokiego szczebla. Misją, która przyświeca zorientowanej wokół niego społeczności jest inspirowanie do działania, kreowanie nowatorskich idei, budowanie atmosfery współpracy do tworzenia przełomowych inicjatyw i projektów.

Kolejnym projektem w portfelu Kampusu Innowacji jest Investors Community. Tworzą go aniołowie biznesu, którzy szukają pomysłów na zainwestowanie kapitału w projekty wysokiego ryzyka (start-upy) oraz założyciele firm, szukający środków na rozwój przedsięwzięć. Investors Community jest zarządzane przez Cobin Angels, największe w Polsce zrzeszenie prywatnych inwestorów, których zadaniem jest animowanie tych dwóch grup poprzez wydarzenia społecznościowe, mentoringi oraz szkolenia.

Fundacja Venture Café co tydzień organizuje otwarte spotkania, tzw. Thursday Gatherings, w ramach których odbywają się panele dyskusyjne i spotkania z przedstawicielami świata biznesu, nauki czy sztuki. To przede wszystkim możliwość rozmowy i wymiany myśli z osobami, które łączy podobny stosunek do otaczającej rzeczywistości – otwartość na drugiego człowieka i współpracę. Każde wydarzenie dedykowane jest innej tematyce z zakresu nowych technologii, innowacji, biznesu czy trendów.

Wspieranie biznesu

Choć warszawski oddział CIC jest nową organizacją, wraz z otwarciem swoich podwoi wniósł ponad dwudziestoletnie globalne doświadczenie zbierane na różnych kontynentach. Przedsiębiorcy, którzy korzystają z przestrzeni biurowych dostają pakiet dodatkowych korzyści. Jest to m.in. dostęp do kilku tysięcy przedsiębiorców z ekosystemu CIC w trzynastu lokalizacjach na świecie, pracujących zarówno w globalnych korporacjach, scale-upach czy startupach, ale również reprezentujących państwowe spółki.

Z kolei obcokrajowcy, którzy chcą operować na polskim i unijnym rynku mogą wziąć udział w programie softlandingowym. Do tej pory skorzystało z niego już 47 osób. Program jest otwarty dla wszystkich obcokrajowców, którzy wiążą swoją przyszłość z polskim rynkiem.

Success story – od spotkania do finansowania

Choć CIC funkcjonuje od pół roku, już widać w jaki sposób dobry pomysł można szybko przekuć w dobry biznes. Przykład firmy Forlogistic pokazuje, że w CIC można spotkać realnych partnerów biznesowych. Współzałożyciele projektu poznali się na hackathonie organizowanym w Kampusie Innowacji. W ramach nagrody freelancerzy otrzymali 3-miesięczne darmowe członkostwo w CIC Warsaw. Stworzyli platformę umożliwiającą wynajem powierzchni magazynowych na krótki termin w rozliczeniu dobowym. Tym innowacyjnym rozwiązaniem udało im się przekonać inwestorów i uzyskać pierwszą rundę inwestycji w wysokości 500 000 zł. To był krok, który pozwolił na zatrudnienie pierwszych pracowników i stworzenie produktu we wczesnej fazie rozwoju firmy. W międzyczasie Forlogistic stał się już komercyjnym klientem CIC Warsaw, który konsekwentnie rozwija biznes, dzięki czemu otrzymał 1 000 000 zł w drugiej rundzie inwestycyjnej.

CIC w liczbach

Powierzchnia biurowa: 8 tys. mkw.; Liczba stanowisk pracy: 1000; Liczba sal konferencyjnych: 44; Liczba najemców (firm): 75; Łączna liczba uczestników w spotkaniach Thursday Gatherings (od 30 maja 2019): 7 405

(K.N.)

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *