Caritas Archidiecezji Gdańskiej może być wzorem do naśladowania w całym kraju. Ma unikatowe pomysły i je realizuje. NFOŚiGW wsparł gdańską Caritas kwotą około 10 milinów złotych, na termomodernizację. Umowę zawarto w dniu zwieńczenia rewitalizacji Centrum Wolontariatu i Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Nowa Jesionowa

Fot. Kazimierz Netka.

Międzynarodowy ośrodek dobroczynności oraz opiekuńczości

Fot. Kazimierz Netka.

Jesień kojarzy się nam z szarością życia. Ulica Jesionowa w Gdańsku Wrzeszczu raczej nastraja pogodnie, a to między innymi dzięki znajdującemu się przy tej ulicy Centrum Wolontariatu, Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom, Świetlica Caritas oraz Spiżarnia Caritas Caritas Archidiecezji Gdańskiej – w odnowionym budynku. Podsumowania tych prac dokonano 12 września 2023 roku.

Fot. Kazimierz Netka.

Uroczystość odbyła się w sali konferencyjnej im. Iwony Nowakowskiej. O działalności Centrum oraz o przebiegu rewitalizacji pomieszczeń mówił ksiądz kanonik Janusz Steć – dyrektor Caritas Archidiecezji Gdańskiej.

Fot. Kazimierz Netka.

Odnowienie pomieszczeń w budynku przy ul. Jesionowej 6a w Gdańsku Wrzeszczu jest wydarzeniem bardzo ważnym, nie tylko dla Archidiecezji Gdańskiej; ma znaczenie ogólnopolskie i międzynarodowe.

Fot. Kazimierz Netka.

Nic więc dziwnego, że gratulacje realizatorom tego przedsięwzięcia składało wiele osób, a życzenia kolejnych sukcesów padały m.in. z ust przedstawicieli np. Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, Urzędu Miejskiego w Gdańsku, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Caritas Polska, Archidiecezji Gdańskiej, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Ksiądz Marcin Iżycki – dyrektor Caritas Polska przypomniał słowa papieża Franciszka, wypowiedziane około tygodnia temu podczas wizyty Ojca św. w Mongolii; nie trzeba być bogatym by czynić dobro.

Fot. Kazimierz Netka.

– Gratuluję tej pięknej inicjatywy. Myślę, że Archidiecezja Gdańska, Caritas Archidiecezji Gdańskiej otwiera nowe trendy. Mamy Centrum Pomocy Imigrantom i Uchodźcom, Centrum Wolontariatu, Spiżarnię Caritas – która została zapoczątkowana przez księdza dyrektora w Gdańsku, a dziś jest w całym kraju. I się tego bardzo cieszymy, że się rozwija bardzo dobrze.

Fot. Kazimierz Netka.

Pomoc, tylko związana z pomocą uchodźcom z Ukrainy w Polsce i pomoc na Ukrainie, w przeciągu pierwszego roku – pomoc materialna i pomoc finansowa – wyniosła ponad 600 milionów złotych To jest ogromna kwota, oczywiście kropla w morzu potrzeb, ale dla naszych darczyńców, dla naszych parafian, diecezji, to naprawę było bardzo ważne i cały czas wspieramy tych najbardziej potrzebujących. Nie zapominając o wszystkich dziełach, programach, które były prowadzone w naszym kraju – powiedział ksiądz Marcin Iżycki – dyrektor Caritas Polska.

– Dzisiaj mamy zrewitalizowany piękny budynek, kolejny element dumy naszej archidiecezji, przy Warzenku, Krzywym Kole i jeszcze innych ośrodkach – powiedział ksiądz arcybiskup Tadeusz Wojda – metropolita gdański:

Fot. Kazimierz Netka.

– Wiemy, że za tym sukcesem stoją konkretne osoby, które się trudziły, zbierały różne pomoce materialne, które starały się pomagać. Za to bardzo dziękuję. To była ogromna praca, ogromny trud i dzisiaj widzimy wspaniałe efekty. To jest pierwsza rzecz godna podkreślenia.

Nie odnawiany tego żeby ktoś podziękował, pochwalił. To służy większym, wyższym celom i te cele zostały określone jako wolontariat, pomoc uchodźcom, imigrantom i Spichlerz Caritas.

Dzisiaj w naszym społeczeństwie widzimy jak bardzo dużo jest ludzi potrzebujących. Ta liczba potrzebujących jeszcze bardziej wzmogła się w związku z wojną w Ukrainie. Mieliśmy przez jakiś czas ćwierć miliona uchodźców z Ukrainy. Caritas, jako jedna z ważnych organizacji wyszła naprzeciw i zorganizowała pomoc. Ta pomoc jest świadczona po dzień dzisiejszy. Są jeszcze inne inicjatywy, w realizacji, mamy nadzieję, że one się dokonają

Dzisiaj zmniejszyła się liczba imigrantów; mamy ich około 120 000 na Pomorzu. Bardzo duża część została „zasymilowana” do struktur społecznych; bardzo często podjęli różne prace, jest jeszcze część osób, które wciąż są potrzebujące i właśnie ten budynek będzie służył tym właśnie osobom. To jest ważny cel.

Na przyszłość, jak wspomniał ksiądz Marcin, dyrektor krajowy Caritas Polska, musimy zawsze szukać nowych inicjatyw, nowych dróg realizacji tego nowego słowa jakim jest Caritas – Caritas to bycie dla drugiego człowieka, Caritas to świadczenie wszelkich usług drugiemu człowiekowi, Caritas to też miłość do drugiego człowieka – to tak bardzo ewangeliczne zawołanie. I ten ośrodek, który tutaj tak pięknie się dzisiaj prezentuje, będzie ten cel realizował, będzie szukał nowych dróg posługi drugiemu człowiekowi. Dziękuję księdzu Januszowi za ten trud.

Bywa, że gdy się coś wyprowadza na prostą to tak, jak w Krzywym Kole, niespodzianie pojawia się ogień, niszczy i znowu trzeba budować.

Dziękuję, życzę by ten ośrodek tętnił życiem, nie zamykał swoich drzwi, był pełen wolontariuszy i potrzebujących i żeby w ten sposób ta Caritas mogła odpowiadać na dzisiejsze zapotrzebowania – powiedział ksiądz arcybiskup Tadeusz Wojda – metropolita gdański.

Fot. Kazimierz Netka.

Doniosłym momentem, ważnym zwłaszcza dla wszystkich osób związanych z Caritas Archidiecezji Gdańskiej, było odsłonięcie tablicy upamiętniającej Iwonę Nowakowską – zmarła w ubiegłym roku, główną księgową Caritas Archidiecezji Gdańskiej. Odsłonięcia tablicy dokonali ksiądz biskup pomocniczy Wiesław Szlachetka oraz pani Natalia – córka Iwony Nowakowskiej

Fot. Kazimierz Netka.

Poświęcenia pomieszczeń w odnowionym budynku dokonał ksiądz arcybiskup Tadeusz Wojda w towarzystwie księdza Andrzeja Wieckiego – zastępcy dyrektora Caritas Archidiecezji Gdańskiej.

Po uroczystości nastąpił kolejny bardzo ważny punkt programu wydarzeń w dniu 12 września 2023 roku. Zapowiedział to Szymon Gajda prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej:

Fot. Kazimierz Netka.

– Przede wszystkim to jest wielkie szczęście kiedy Narodowy Fundusz inwestuje w naszym województwie – powiedział Szymon Gajda – prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. – Powinniśmy się cieszyć. Każda złotówka, która jest wydana na termomodernizację, to jest złotówka, można powiedzieć podwójnie zaoszczędzona, bo nie tylko mamy oszczędność w postaci finansowej, ale również mamy oszczędność w postaci ochrony środowiska. To są świetnie zainwestowane pieniądze i oczywiście najlepiej. Bo najlepsza inwestycja to wszelkiego typu docieplenia czyli tam, gdzie możemy zaoszczędzić, na przykład zmniejszyć ubytki energetyczne, to wygrywamy nawet nie podwójnie, a nawet potrójnie, bo szanowni państwo, ten kilodżul energii nie będzie musiał być wyprodukowany, nie będziemy musieli za niego zapłacić, nie będziemy musieli ponieść kosztów środowiskowych z tego tytułu. Jest to bardzo dobra inwestycja, można powiedzieć, co cieszy mnie również jako wrzeszczanina. Znam te wszystkie uliczki tu jeszcze więcej jest przed nami niż za nami. Gratuluję serdecznie i Szczęść Boże – powiedział Szymon Gajda – prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) w Warszawie postanowił wesprzeć Caritas Archidiecezji Gdańskiej kwotą 9 milionów złotych, z przeznaczeniem na termomodernizację – w Centrum Pomocowym Jana Pawła II, bardziej znanego pod nazwą: Dom na Fromborskiej. Zakres prac to m.in.: izolacja budynku styropianem, montaż paneli słonecznych, modernizacja ogrzewania, montaż gruntowej pompy ciepła, wymiana okien i drzwi.

Umowę w tej sprawie podpisali ksiądz kanonik Janusz Steć – dyrektor Caritas Archidiecezji Gdańskiej oraz Artur Michalski – wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Więcej wiadomości znajduje się na stronie: https://www.caritas.gda.pl/ .

Kazimierz Netka

Proszę, czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *