Zakończenie EuroSkills Gdańsk 2023. Rywalizowano w 42 specjalnościach zawodowych. Ważnym punktem programu był VI Międzynarodowy Kongres. Nagrodę Best in Europe im. Jos de Goey przyznano duetowi: Tamas Bandur i Zsolt Koncsik z Węgier. Reprezentacja Polski zdobyła 13 medali

Fot. Kazimierz Netka.

W ciągu kilkunastu miesięcy Polska przygotowała wspaniałe wydarzenie: Mistrzostwa Europy najlepszych młodych twórców nowoczesnych gospodarek

Prawie 600 najbardziej utalentowanych młodych profesjonalistów z 32 krajów zostało uhonorowanych podczas Ceremonii Zamknięcia EuroSkills Gdańsk 2023 w sobotę, 9 września, za ich zaangażowanie w osiągnięcie światowej klasy standardu doskonałości w swoich zawodach – poinformowano na stronie internetowej:https://euroskills2023.org/pl/news/zwyciezcy-euroskills-gdansk-2023-wylonieni/ :

EuroSkills Gdańsk 2023, pod hasłem #UnitedBySkills, był wyjątkowym wydarzeniem dla Polski, łączącym sektor przemysłowy, społeczny i edukacyjny w ciągu trzech dni pełnych akcji zmagań w 42 różnych umiejętnościach i zawodach.

Fot. Kazimierz Netka.

Ciężka praca wszystkich zaangażowanych osób została ostatecznie uczczona wieczorem 9 września 2023 roku, gdy delegaci ze wszystkich 32 krajów członkowskich WorldSkills Europe zebrali się wraz z 576 zawodnikami, 572 ekspertami i kibicami podczas spektakularnej ceremonii zamknięcia, podczas której ujawniono oficjalne wyniki konkursu EuroSkills 2023.

Nagroda imienia Jos de Goey Best dla najlepszego zawodnika z Europy

Najbardziej pożądane wyróżnienie na EuroSkills – statuetka Jos de Goey dla najlepszego zawodnika w Europe – jest zawsze ostatnią nagrodą wręczaną podczas ceremonii zamknięcia, kiedy emocje i podekscytowanie sięgają zenitu.

Nagroda Best in Europe nosi imię założyciela WorldSkills Europe i pierwszego prezesa organizacji. Jos de Goey zmarł nagle w 2020 roku; aby uhonorować jego wieloletnie oddanie ruchowi WorldSkills, nagroda została przemianowana ku jego pamięci. Nagroda jest przyznawana zawodnikowi (lub grupie zawodników), który osiągnął najwyższy ogólny wynik spośród setek zawodników we wszystkich ponad 40 konkursach EuroSkills.

W tym roku nagroda Jos de Goey została przyznana dla duetu: Tamas Bandur i Zsolt Koncsik, złotym medalistom w konkurencji Administrowanie systemami sieciowymi IT z Węgier, a wręczała ją wdowa po zmarłym założycielu – Anouschka de Goey.

Wśród tysięcy widzów, którzy zgromadzili się na Ceremonii Zamknięcia w Polsat Plus Arena Gdańsk, byli Teija Ripattila, Przewodnicząca Zarządu WorldSkills Europe oraz prof. Paweł Poszytek, Oficjalny Delegat WorldSkills Polska i Dyrektor Generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE).

Święto młodych specjalistów

Przewodnicząca Zarządu WorldSkills Europe, Teija Ripattila, podzieliła się po zakończeniu prezentacji nagród przesłaniem skierowanym do zawodników:

Fot. Kazimierz Netka.

„Każdy z was może teraz nazywać się mistrzem EuroSkills – niezależnie od tego, czy zabierzecie dziś do domu medal, czy nie, rywalizując w tym tygodniu w Gdańsku pokazaliście całej Europie, że jesteście najlepszymi z najlepszych młodych profesjonalistów w swoich umiejętnościach. A teraz możesz wykorzystać swoje doświadczenia z EuroSkills jako trampolinę do jeszcze większego sukcesu zawodowego w przyszłości.”

Dr hab. Paweł Poszytek, Oficjalny delegat WorldSkills Poland i Dyrektor Generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji powiedział:

Fot. Kazimierz Netka.

„Dziś jest szczególny dzień. To moment, gdy nagradzany niesamowitą europejską młodzież. Najlepsi w Europie w swoich specjalizacjach. Medale są ważne, ale zdobyte przez Was doświadczenie, przyjaźnie to bezcenna wartość dodana. Jako Dyrektor Generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, jestem dumny, wzruszony i szczęśliwy, że to nam przypadł zaszczyt – ale też olbrzymie wyzwanie – zorganizowania EuroSkills Gdańsk 2023 w piętnaście miesięcy. Jestem przekonany, że zadanie wykonaliśmy dobrze i że wszyscy goście doświadczyli polskiej gościnności. Mam głęboką nadzieję, że zabierzecie do swoich krajów same piękne wspomnienia.

Gratuluję wszystkim zawodnikom bez wyjątku. Jesteście przyszłością, jesteście kwiatem młodego pokolenia. Wasz talent, oddanie i ciężka praca zostały zauważone i docenione. To Wy będziecie zmieniać świat na lepsze.”

Przekazanie flagi WorldSkills Europe

Ceremonia Zamknięcia EuroSkills Gdańsk 2023 zakończyła się przekazaniem flagi WorldSkills Europe następnemu krajowi goszczącemu EuroSkills, czyli Danii. Już za 2 lata odbędzie się EuroSkills Herning 2025.

EuroSkills Gdańsk 2023 był ósmą edycją odbywającego się co dwa lata konkursu EuroSkills – największego wydarzenia w dziedzinie kształcenia zawodowego i doskonalenia umiejętności w Europie.

EuroSkills Gdańsk 2023 trwało pięć dni, rozpoczynając się Ceremonią Otwarcia w dniu 5 września, po której nastąpiły trzy dni pełnych akcji konkursów w 42 umiejętnościach, a zakończyło się wieczorną Ceremonią Zamknięcia, podczas której wręczono nagrody, w tym złote, srebrne i brązowe medale, dla najwyżej punktowanych zawodników.

EuroSkills Gdańsk 2023 zgromadził również liderów z branży, edukacji i rządu, aby dzielić się najlepszymi praktykami i poznawać globalne trendy i kwestie związane z kształceniem i szkoleniem zawodowym, zapotrzebowaniem na umiejętności, umiejętnościami przyszłości, a także doskonałością i rozwojem umiejętności.

Oficjalne zdjęcia z EuroSkills Gdańsk 2023 są dostępne do obejrzenia i pobrania ze SmugMug pod adresem: https://worldskillseurope.smugmug.com

EuroSkills Gdańsk 2023 został zorganizowany w partnerstwie przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE), WorldSkills Poland, WorldSkills Europe, Miasto Gdańsk i AmberExpo Gdańsk.

Polskich zawodników na Euroskills Gdańsk 2023 wspiera Fundacja Empiria i Wiedza.

Fot. Kazimierz Netka.

Projekt “EuroSkills 2023 Gdańsk” realizowany jest ze środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (POWER) napisano na stronie internetowej https://euroskills2023.org/pl/news/zwyciezcy-euroskills-gdansk-2023-wylonieni/ .

Oto szczegółowe wiadomości przekazane nam przez Izabelę Kozicką-Prus – kierownik Referatu Prasowego Biura Prezydenta Gdańska:

Zwycięzcy EuroSkills Gdańsk 2023 wyłonieni!

Fot. Kazimierz Netka.

Polskę godnie reprezentowała 41-osobowa grupa.

Złote medale: Rafał Rygalik – frezowanie CNC; Jan Firlej – elektronika; Piotr Wyrzyk/Hubert Krasuski – integracja robotów przemysłowych.

Srebrny medal: Dawid Miotk – obsługa gości hotelowych.

Brązowe medale: Krzysztof Żurek – chłodnictwo i klimatyzacja; Dorota Cieślicka – budownictwo cyfrowe; Rafał Piechaczek – mechanika pojazdów ciężarowych.

Medale doskonałości: Alan Kaczkowski; Mateusz Wyskok; Weronika Kwiatek-Binda; Emilia Wilde; Janusz Perucki; Michał Kobyłecki.

– poinformowała Izabela Kozicka-Prus – kierownik Referatu Prasowego Biura Prezydenta Gdańska.

Pierwotnie EuroSkills 2023 miał odbyć się w Sankt Petersburgu. Jednak główni organizatorzy zadecydowali inaczej – w związku z napaścią Rosji na Ukrainę. Zadanie zorganizowania tej kontynentalnej „olimpiady” fachowców, powierzono Polsce. Jako miejsce wybrano Gdańsk, posiadający odpowiednie obiekty i tereny do zorganizowania i przeprowadzenia tak dużego wydarzenia.

Fot. Kazimierz Netka.

Rywalizacje toczyły się w kilkunastu namiotach oraz w halach AmberExpo Międzynarodowych Targów Gdańskich. Uroczystości rozpoczęcia i zakończenia z uhonorowaniem zwycięzców odbyły się na stadionie Polsat Plus Arena Gdańsk. Na tymże stadionie obradowali też uczestnicy VI Międzynarodowego Kongresu Edukacji i Szkolnictwa Zawodowego pt. „Umiejętności to przyszłość. Dla nowej edukacji i szkoleń zawodowych. Dla przyszłych pokoleń. Dla innowacyjnej gospodarki. Dla lepszego Życia”. Kongres był wydarzeniem towarzyszącym EuroSkills Gdańsk 2023, odbywającym się w Europejskim Roku Umiejętności. Podczas EuroSkills – największemu w Europie wydarzeniu poświęconemu umiejętnościom oraz kształceniu i szkoleniu zawodowemu (VET) – w Gdańsku gościł Nicolas Schmit, komisarz ds. zatrudnienia i praw socjalnych Komisji Europejskiej. Pan komisarz uczestniczył w Kongresie, a w programie jego pobytu w Polsce były też m.in. wizyty na terenie budowy turbin wiatrowych oraz w Zespole Szkół Morskich.

Kazimierz Netka

Proszę, czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *