Chronią około 100 firm, a także obiekty portowe i statki. Od 1 lipca 2021 roku Portowa Straż Pożarna Florian w Gdańsku zapewnia ochronę przeciwpożarową na akwenach o łącznej powierzchni 13.5 tysiąca hektarów. Broni też plaż przed zanieczyszczeniem rozlewami olejowymi

Fot. z Archiwum ZMPGdańsk.

Ajax Akul i Tytan bez przerwy w pogotowiu

Ze względu na strategiczne znaczenie Portu Gdańsk dla polskiej gospodarki, jak również poprzez fakt, że na terenie portu swoją działalność prowadzi ponad setka firm, kluczowym zadaniem zarządu jest zapewnienie najwyższych standardów bezpieczeństwa. Tak, aby w razie potrzeby możliwe było podjęcie natychmiastowych działań ratowniczych. Rozwój infrastruktury portowej i stale rosnąca liczba przeładunków towarów wymaga od Zarządu Portu utrzymania adekwatnego poziomu bezpieczeństwa na zarządzanych terenach i akwenach – wynika z informacji, które przekazała nam Anna Drozd – rzecznik prasowy Zarządu Morskiego Portu Gdańsk:

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk (ZMPG) zobowiązany jest świadczyć ochronę przeciwpożarową od strony wody zarządzanym obiektom i terenom oraz statkom i innym obiektom pływających znajdujących się na wodach portu, redy lub kotwicowiska portu. W Morskim Porcie Gdańsk przeładowuje się bowiem wiele produktów i surowców łatwopalnych.

– Towary niebezpieczne w strukturze przeładunków w Porcie Gdańsk wynoszą prawie 50 procent. To m.in. ropa naftowa, benzyna, oleje, węgiel, koks, kwasy, ług sodowy, asfalt, saletra amonowa. Zaś udział Portu w obsłudze paliw płynnych wynosi około 87 proc. w skali kraju. ZMPG S.A. ma obowiązek świadczyć ochronę przeciwpożarową w każdych warunkach pogodowych występujących na akwenach portu Gdańsk. Stąd też potrzeba posiadania najnowocześniejszych jednostek o międzynarodowej klasie pożarniczej – wyjaśnia Janusz Sokołowski, dyrektor Działu Bezpieczeństwa Portu ZMPG S.A.

Dotychczasowa ochrona przeciwpożarowa od strony wody była realizowana przy użyciu jednostek z lat 70., które mogły wychodzić do akcji tylko przy określonych warunkach pogodowych, a tym samym nie były w stanie zapewnić odpowiedniego zabezpieczenia.

Źródło filmu: ZMPGdańsk

W ub.r. zarząd portu ogłosił przetarg na ochronę przeciwpożarową od strony wody. Wygrała go Portowa Straż Pożarna „Florian”, która z dniem 1 lipca przejęła obowiązki dotyczące ochrony przeciwpożarowej i przeciwrozlewowej w Porcie Gdańsk. Do zabezpieczenia Portu wykorzystywane są trzy jednostki holowniczo – pożarnicze klasy FF1 (Ajax Akul i Tytan) należące do „WUŻ” Port and Maritime Services Ltd Sp. z o.o. Zostały one wyposażone w zapory przeciwrozlewowe do ograniczania wylewów substancji ropopochodnych, zapory pełnomorskie typu expandi (400 m) i flexi (300 m). Dwie jednostki będą stacjonowały w Porcie Zewnętrznym, a jedna w Porcie Wewnętrznym. Są wyposażone w mechaniczny sprzęt do zbierania i neutralizacji rozlewów. Na pokładzie każdej jednostki będzie pełna obsada marynarsko – strażacka, gotowa do podjęcia natychmiastowych działań, umożliwiających pełną zdolność manewrową jednostki 24h/dobę 7 dni w tygodniu.

Fot. z Archiwum ZMPGdańsk

– Z PSP Florian jestem związany od początku jej istnienia. Jestem dumny z tego, że firma z portowym DNA funkcjonuje nieprzerwanie od ponad 30 lat. Jako jedna z nielicznych na świecie pożarniczych spółek, aktywnie zajmujemy się ochroną przeciwpożarową i ekologiczną Portu oraz firm i spółek portowych (zwłaszcza przeładowujących paliwa, materiały niebezpieczne, kontenery). Cieszymy się, że dokładamy cegiełkę do tego, aby Port Gdańsk mógł sprawnie i bezpiecznie funkcjonować – mówi Zdzisław Olechnowicz, dyrektor zarządu PSP Florian.

Fot. z Archiwum ZMPGdańsk

PSP Florian została utworzona w 1991 r. na bazie powstałej w 1946 r. Portowej Straży Pożarnej w Gdańsku. Usługi, które świadczy PSP Florian mają na celu między innymi działania prewencyjne, takie jak zabezpieczenie przeciwpożarowe (asysta statku pożarniczego) podczas przeładunku materiałów niebezpiecznych oraz wszelkich prac pożarowo – niebezpiecznych. Strażacy z Floriana mają na swoim koncie 28 tysięcy asyst przeciwpożarowych, ponad 3 tys. akcji gaśniczych – poinformowała Anna Drozd – rzecznik prasowy Zarządu Morskiego Portu Gdańsk.

Gaszeniem pożarów, zapobieganiem rozprzestrzenianiu się rozlewów olejowych, zajmuje się także Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa ( MSPiR; polski SAR – Search nad Rescue). Jej centrala znajduje się w Gdyni. W razie potrzeby SAR współdziała z portowymi jednostkami, krajowymi oraz zagranicznymi. Co jakiś czas na Bałtyku przeprowadzane są ćwiczenia, doskonalące międzynarodowe współdziałania np. w zbieraniu z powierzchni morza substancji ropopochodnych. Chronią plaże przed skażeniem m.in. olejem rozlanym ze statków.

Kazimierz Netka

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *