Cities Changing Diabetes. Polska jako pierwszy kraj w Europie Środkowej  przystępuje do międzynarodowego programu podwyższania świadomości zagrożenia cukrzycą. W naszym kraju na tę chorobę cierpi już ponad 3 mln osób (na świecie ponad 400 mln), a ponad 5 mln jest w stanie przedcukrzycowym

Fot. PAP/Kadr z filmu

Polska dołączyła do globalnego programu Cities Changing Diabetes

Badanie wśród nauczycieli na temat świadomości cukrzycy, a następnie zaprojektowanie działań edukacyjnych skierowanych do uczniów – tak zacznie się w Polsce program Cities Changing Diabetes. W uroczystej inauguracji programu uczestniczyli m.in. Księżna Królestwa Danii, duński minister zdrowia i osób starszych Magnus Heunicke oraz przedstawiciele polskiego środowiska medycznego.

„Przyglądamy się zachorowalności na cukrzycę w dużych miastach, ponieważ rozwój urbanizacji pociąga za sobą zjawiska, które potęgują ryzyko chorób cywilizacyjnych. Życie w mieście wpływa na to, jak ludzie jedzą czy spędzają czas wolny – powiedział podczas inauguracji Steffen Nielsen, dyrektor Programu Cities Changing Diabetes. – Dzięki programowi miasta mogą wymieniać doświadczenia i uczyć się rozwiązań przetestowanych już w innych miejscach na świecie” – dodał.

W Polsce na cukrzycę choruje już ponad 3 mln osób, a ponad 5 mln znajduje się w stanie określanym jako przedcukrzycowy. Z najnowszego raportu Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że w ciągu pięciu lat zapadalność na tę chorobę wzrosła o 15 proc.

„Walka z cukrzycą to bardzo ważna dziedzina, nad którą musimy pracować i dbać o to, żeby były coraz lepsze efekty. Widzimy, że mamy tu wiele do zrobienia” – ocenił podczas konferencji Maciej Miłkowski, wiceminister zdrowia. – Trzeba głośno mówić o konieczności edukacji, o konieczności współpracy ze wszystkimi interesariuszami, ponieważ to jest nasz wspólny cel: wydłużenie życia społeczeństwa, a przy okazji zmniejszenie kosztów systemu ochrony zdrowia” – podkreślił.

O roli działań profilaktycznych mówił również duński minister zdrowia i osób starszych Magnus Heunicke. „Jeśli chodzi o cukrzycę, to Polska i Dania mają podobne wyzwania – w obu krajach coraz więcej osób cierpi na drugi typ cukrzycy związany z otyłością. Aż przykro patrzeć na zwiększającą się liczbę chorych, zwłaszcza że wiemy, że z cukrzycą można walczyć, można prowadzić działania prewencyjne” – powiedział.

W Polsce w ramach programu CCD powołana została już Rada Naukowa, w której skład wchodzą lekarze oraz przedstawiciele pacjentów.

„Nie ma wątpliwości i to każdy diabetyk wie doskonale, że podstawowym działaniem w cukrzycy jest edukacja, czyli przekazywanie wiedzy, jak się zachowywać, aby utrzymać dobre zdrowie. W Polsce Program Cities Changing Diabetes skierujemy do osób młodych, aby odpowiednio kształtowały swoje nawyki na przyszłość” – ogłosił prof. Leszek Czupryniak z Rady Naukowej.

Dr Małgorzata Gałązka-Sobotka poinformowała natomiast, że planowanie działań edukacyjnych skierowanych do dzieci i młodzieży rozpocznie się od ankiety przeprowadzonej wśród nauczycieli.

„Przeciętnie dziecko spędza w szkole 41 godzin tygodniowo – to nawet trochę więcej niż standardowy czas pracy osoby dorosłej. Nasze dzieci kształtują swoje postawy prozdrowotne w rozmowie z nauczycielami różnych przedmiotów i poprzez obserwację ich postaw. Nauczyciel nie tylko edukuje, ale również kształtuje świadomość” – podkreślała dr Gałązka-Sobotka.

Jak mówiła, celem ankiety będzie zbadanie świadomości nauczycieli na temat cukrzycy, czynników ryzyka cukrzycy oraz osobistych doświadczeń nauczycieli w zetknięciu się z cukrzycą wśród dzieci.

„Mamy nadzieję, że wyniki tych badań pozwolą nam zaprojektować wyjątkowa interwencję” – podsumowała.

Inauguracja Programu CCD w Polsce została włączona do oficjalnego programu wizyty Duńskiej Pary Książęcej. W uroczystościach wzięła udział Księżna Królestwa Danii.

Inicjatorami Programu CCD są University College London, Steno Diabetes Center Copenhagen oraz firma Novo Nordisk, których przedstawiciele uczestniczyli w wydarzeniu.

Prof. David Napier z University College of London akcentował, że na skuteczną walkę z cukrzycą potrzebne są w budżetach państw odpowiednie środki. „Cukrzyca staje się chorobą cywilizacyjną, która zatacza coraz szersze kręgi. Będziemy optować za coraz większymi budżetami na walkę z tą chorobą. Niejednokrotnie udaje się walczyć z cukrzycą w zarodku, ale jest to kwestia odpowiednich pieniędzy – wskazywał. – To ważne, bo umieralność pacjentów chorych na cukrzycę w dalszym ciągu jest wysoka, a mamy XXI wiek i tak być nie powinno” – dodał.

Lars Fruergaard Jorgensen, dyrektor generalny w firmie Novo Nordisk zwracał uwagę na skalę choroby. „Około 300 mln ludzi jest poważnie zagrożonych cukrzycą; to jest mniej więcej ludność USA. Około 2/3 zagrożonych mieszka w wielkich miastach” – wyliczał.

„Wobec rosnącej zachorowalności wydaje się, że zwalczanie cukrzycy lekarstwami jest niewystarczające” – zaznaczył.

Morten Hulvej Rod ze Steno Diabetes Center Kopenhagen gwarantował z kolei, że partnerzy Programu są gotowi dzielić się z Polską swoimi najlepszymi doświadczeniami. „Będziemy wspólnie sobie pomagać i przenosić dobrze funkcjonujące rozwiązania na grunt polski” – zapewniał.

Z danych Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej wynika, że w 2017 roku ponad 400 milionów osób cierpiało na cukrzycę. Według prognoz tej instytucji w 2045 roku chorych będzie ponad 700 milionów osób.

Źródło informacji: Centrum Prasowe PAP centrumprasowe.pap.pl

Czytaj równie na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *