Cyber Security. Konferencja „Bezpieczeństwo w sieci = bezpieczny biznes 2”. Pomorskie  firmy i naukowcy przygotowują się do skutecznej obrony przed hakerami, gdyż 92 procent urządzeń w firmach, mających dostęp do internetu, jest narażone na różne formy cyberataków.

Fot. Kazimierz Netka.

Rozmiary ataków hakerskich rosną wraz z rozwojem technologii informatycznych. W firmach najsłabszym ogniwem jest człowiek.

Straty wywołane cyberatakami na świecie szacuje się na ponad 500 mld dolarów rocznie.

 

Fot. Kazimierz Netka

Łączy nas wspólny temat: bezpieczeństwo firm. Od niego zależy dalszy, stabilny rozwój polskiego, w tym pomorskiego biznesu. Jeśli nie zapewni się bezpieczeństwa, zwłaszcza cyberbezpieczeństwa, wiele wysiłków może się zmarnować.

 

Fot. Kazimierz Netka

Ważna jest też obrona przed utratą pieniędzy z kont osób fizycznych i przedsiębiorstw. W tym przypadku duże znaczenie ma identyfikacja klientów. Jeden z banków w Pomorskiem w tym celu wdraża identyfikację biometryczną. Pobrał biopróbki od około 10 000 swych klientów. O tym mówiono podczas drugiej konferencji, pt „Bezpieczeństwo w sieci = bezpieczny biznes 2”, dedykowanej bezpieczeństwu informatycznemu przedsiębiorców z Pomorza, a zorganizowanej w Gdańskim Inkubatorze Przedsiębiorczości „Starter”, 10 grudnia 2018 roku.

 

Fot. Kazimierz Netka

– Cieszę się, że wspólnie z Pracodawcami Pomorza i Pomorskim Klastrem ICT Interizon – Krajowym Klastrem Kluczowym realizujemy cykl konferencji dotyczącej tak ważnej problematyki jak cyber security – mówił, witając uczestników konferencji, Tomasz Szymczak – prezes Gdańskiej Fundacji Przedsiębiorczości oraz Gdańskiego Inkubatora Przedsiębiorczości „Starter”.

 

Fot. Kazimierz Netka

GFP i Starter, jako jeden z pięciu polskich podmiotów uzyskały z Polskiej Agencji Rozwoju Przemysłu wsparcie na ściąganie zagranicznych startupów, pochodzących z odległych zakątków świata, bo na przykład z Nowej Zelandii. Razem jest 14 narodowości w tym Peruwiańczycy.

 

Na zdjęciu: Slajd z prezentacji, którą przedstawił Marcin Młyński. Fot. Kazimierz Netka

Internacjonalizacja działalności Gdańskiej Fundacji Przedsiębiorczości oraz Startera jest więc bardzo wysoka, co dowodzi, że te organizacje skutecznie nadążają za światowymi najnowocześniejszymi technologiami Gdańska Fundacja Przedsiębiorczości jest członkiem Pracodawców Pomorza i z tym stowarzyszeniem, oraz z klastrem Interizon – jej kuzynem technologicznym organizuje tę konferencję – wynika z wypowiedzi prezesa Tomasza Szymczaka. Tego rodzaju konferencje będą kontynuowane, bowiem metody działania cyberprzestępców szybko się zmieniają i trzeba poznawać zagrożenia, by wiedzieć, jak się przed atakami skutecznie bronić.

 

Fot. Kazimierz Netka

Pierwsza edycja konferencji o tej tematyce odbyła się w zeszłym roku, w Olivia Business Centre – przypomniał Tomasz Limon – dyrektor zarządzający Biura Stowarzyszenia Pracodawców Pomorza. Galopujący postęp technologiczny sprawia, że na nasze przedsiębiorstwa czyhają nowe zagrożenia, które trzeba niwelować.

 

Źródło ilustracji: Pracodawcy Pomorza

Dzisiaj dowiemy się jak postępować z ochroną finansów, danych osobowych, jak poprawnie korzystać z telefonów komórkowych, z komputerów. Edukacja jest bardzo istotna. Dziękuję Gdańskiej Fundacji Przedsiębiorczości, Starterowi oraz Klastrowi Interizon, a także wszystkim parterom, za współpracę – powiedział dyrektor Tomasz Limon.

 

Fot. Kazimierz Netka

Moderatorem konferencji był Jarosław Parzuchowski, wiceprezes klastra Interizon. Jarosław Parzuchowski podkreślił zaangażowanie m.in. uczelni w edukowanie przedsiębiorców z zakresu cyberbezpieczeństwa. Politechnikę Gdańską reprezentował prof. Paweł Czarnul – prodziekan Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki (WETI); Wyższą Szkołę Administracji i Biznesu – dr Roman Marzec, będący też dyrektorem Bezpieczeństwa w Grupie LOTOS.

 

Fot. Kazimierz Netka

W ramach WETI funkcjonuje 6 katedr informatycznych, ale jako cały Wydział, obejmuje on szersze spektrum, m.in. biocybernetykę oraz inżynierię biomedyczną. Profesor Paweł Czarnul w swym wystąpieniu wprowadzającym do konferencji zachęcał przedsiębiorców do współpracy w kontekście rozszerzania programu studiów Podkreślił, że przy WETI działa Rada Przemysłowa składająca się m.in. z reprezentantów firm Pomorza. Ci reprezentanci przedsiębiorców mogą sugerować zmiany w programie kształcenia, a także proponować prace edukacyjno – badawcze. W WETI realizowane są projekty grupowe – dwusemestralne przedmioty studiów na których grupy składające się z 3 – 5 studentów, realizują projekty kończące się produktami. Jako prodziekan zachęcam do składania propozycji – mówił prof. Paweł Czarnul. Grudzień i styczeń to dobry okres na identyfikacje tematów badawczych. W Wydziale realizowane są studia doktoranckie wdrożeniowe.

 

Fot. Kazimierz Netka

Dr Roman Marzec to nie tylko pracownik naukowy związany m.in. z Wyższą Szkołą Administracji i Biznesu w Gdyni, ale również praktyk – dyrektor w jednym z największych w kraju konsorcjów paliwowych – w Grupie LOTOS. Dlatego, jego wystąpienie było niezmiernie interesujące i dotyczyło m.in. ochrony infrastruktury krytycznej.

 

Fot. Kazimierz Netka

O tym, jaka to jest Firma bezpieczna w sieci – polityka bezpieczeństwa w teorii i praktyce mówiła Anna Birna – wiceprezes ITMore.

 

Fot. Kazimierz Netka

Zagadnienia związane z bezpieczeństwem urządzeń mobilnych przedstawił Jarosław Miler z Orange Polska SA.

 

Fot. Kazimierz Netka

Jak wygląda Bezpieczeństwo w bankowości elektronicznej opowiedział Witold Sudomir – dyrektor Biura Bezpieczeństwa Fizycznego i Rozwoju Technologii Bank PKO BP SA.

 

Fot. Kazimierz Netka

Nieprawidłowości w realizacji ochrony danych osobowych w ramach RODO – zapobieganie, odpowiedzialność prawna  – to temat, który przedstawili Michał Sznycer i Anna Eliszewska /MGS Kancelaria Radców Prawnych i Adwokatów Mądry, Sznycer, Cwalina-Kowalewska, Sambożuk.

 

Na zdjęciu: Slajd z prezentacji, którą przedstawił Roman Marzec. Fot. Kazimierz Netka

Temat: „IT i OT i mechanizmy audytowe w aspekcie ochrony infrastruktury krytycznej na przykładzie Grupy LOTOS” przedstawił dr Roman Marzec z Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu w Gdyni; dyrektor w Grupie LOTOS.

 

Fot. Kazimierz Netka

O tym, że hackuje się ludzi, a nie systemy i jak przestępcy to robią – ostrzegał Marcin Młyński – założyciel Fundacji CODE:ME.

„Kapitan Ameryka branży IT – czyli luźno o hardware” mówił Jakub Latoszewski z IQ PL Sp. z o.o.

 

Fot. Kazimierz Netka

Program konferencji przewidywał też następujące wystąpienia: Zapobieganie atakom hackerskim – możliwości dostępne na rynku – autorstwa Marcina Ostrzyckiego z CemSec; „Gdy wirtualne staje się realne”. Rzecz o cyber ubezpieczeniach – autor Krzysztof Rybowski z STBU Brokerzy Ubezpieczeniowi; Procedury bezpieczeństwa w firmach oraz monitoring procesów – autor Ireneusz Małachowski z Security Premium.

 

Fot. Kazimierz Netka

Dlaczego organizowane są tego rodzaju konferencje, dotyczące cyberbezpieczeństwa? Wyjaśniali to organizatorzy spotkania, w zaproszeniu do udziału w tym spotkaniu: „Z analiz i obserwacji prowadzonych pośród firm członkowskich „Pracodawców Pomorza” wynika, iż znaczna część osób prowadzących przedsiębiorstwa w dalszym ciągu nie wdraża odpowiednich narzędzi oraz procedur bezpieczeństwa w prowadzonych przez siebie firmach”.

 

Na zdjęciu: Slajd z prezentacji, którą przedstawił Marcin Młyński. Fot. Kazimierz Netka

W organizację konferencji zaangażowali się także Michał Maksymiuk – zastępca dyrektora zarządzającego Stowarzyszenia Pracodawców Pomorza oraz Maciej Michniewski – Specjalista ds. komunikacji stowarzyszenia Pracodawcy Pomorza.

 

Na zdjęciu: Slajd z prezentacji, którą przedstawił Marcin Młyński. Fot. Kazimierz Netka

Czy warto takie konferencje przygotowywać i przyciągać na te spotkania, dyskusje przedstawicieli firm? Taka jest konieczność. Zagrożenie cyberatakami wzrasta. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Siła niszczenia może być większa od uderzenia bomby atomowej, jaką zrzucono na Hiroszimę. Żeby zabrać cudze pieniądze, hacker, czyli współczesny kasiarz, Szpicbródka, Kwinto, nie muszą włamywać się do sejfów, ciężko pracować i narażać się na schwytanie przez policjantów. Wystarczy im klawiaturę, komputer, odpowiedni program i umiejętności. Prostsze staje się też dokonywanie zamachów terrorystycznych.

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Kazimierz Netka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *