Amerykańska firma, istniejąca od ponad dwóch wieków, otwiera swój oddział Gdańsku
Globalny opiekun finansowego biznesu
Ponad 200 lat temu opiekowała się majątkiem żeglarzy pływających na kliprach. Mając siedzibę w Bostonie w USA, troszczyła się o dobra tych marynarzy. Robiła to prawidłowo – jak można sądzić, bo przetrwała do dzisiaj i jest jedną z największych firm finansowych w USA. Teraz jest także w Gdańsku. To spółka o nazwie: State Street. Urządza swą siedzibę w centrum biurowym Alchemia i stworzy około 1000 miejsc pracy. Uroczystość podpisania umowy najmu pomieszczeń odbyła się w bardzo prestiżowym miejscu, bo w Ratuszu Głównego Miasta Gdańska.
Na zdjęciu: Podpisanie umowy najmu pomieszczeń biurowych. Od lewej: Sławomir Gajewski, prezes spółki Torus, Scott Newman, dyrektor generalny State Street Bank Polska.
Negocjacje w sprawie warunków utworzenia oddziału State Street w stolicy województwa pomorskiego, trwały niemal trzy lata. Spółka zastanawiała się bowiem nad wyborem innego miejsca, w innych krajach Europy środkowej, południowej czy wschodniej. Negocjacje prowadzili – w imieniu władz miasta i województwa – reprezentanci Invest in Pomerania oraz Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego. Jak one, te negocjacje, przebiegały – świadczą wypowiedzi ich uczestników, przytoczone w materiałach informacyjnych, nadesłanych nam przez Katarzynę Kaparską z Działu Promocji Agencji Rozwoju Pomorza SA.
State Street to druga najstarsza amerykańska instytucja finansowa, zatrudniająca obecnie niemal 30 tysięcy pracowników w 29 krajach – informuje Katarzyna Kaparska. W odróżnieniu od banków detalicznych nie obsługuje kont bankowych i nie oferuje kredytów. Jest bankiem depozytariuszem, którego główną działalnością jest doradztwo w dziedzinie inwestycji – badania rynków i możliwości inwestycyjnych. W zakresie jej działań jest również bezpieczeństwo operacji, wymiana walut oraz wiele innych usług kierowanych do klientów indywidualnych oraz instytucjonalnych. Działalność State Street dzieli się na cztery sektory: Global Services, Global Advisors, Global Exchange and Global Markets. Korporacja aktualnie zarządza aktywami klientów na łączną kwotę ponad 28 bilionów USD.
Decyzję o wyborze Gdańska na siedzibę oddziału State Street poprzedził złożony proces wyboru lokalizacji, a w jego ostatnim etapie Gdańsk został uznany jako najlepsze miejsce. Aby pozyskać inwestora z tej branży, miasto musiało spełnić kilka rygorystycznych warunków. Kluczowe znaczenie miały dostępność wykwalifikowanej kadry, bliskość renomowanych wyższych uczelni skłonnych do współpracy z inwestorem oraz najwyższa jakość powierzchni biurowej wraz z infrastrukturą komunikacyjną. Istotna dla decyzji inwestora była również efektywna współpraca z władzami lokalnymi.
– Szczególnie doceniamy działania władz lokalnych wspierające nasz projekt – mówi Scott Newman, dyrektor generalny State Street Bank Polska. – Nowe biuro w Gdańsku może pomieścić ponad 1000 pracowników. Planujemy utworzenie miejsc pracy zarówno dla doświadczonych profesjonalistów z dziedziny finansów, jak i młodych ludzi – absolwentów trójmiejskich uczelni. Osoby zatrudnione w nowym biurze będą wykonywać takie same zadania, co pracownicy z pozostałych biur State Street na świecie np. w Bostonie, Londynie, Krakowie czy w Hong Kongu, a to stwarza ogromne możliwości rozwoju dla naszych pracowników.
Dla realizacji planów zatrudnienia duże znaczenie ma bliska współpraca z uczelniami w Trójmieście. State Street Bank Polska oferuje program szkoleń i wykładów dedykowany studentom w ramach strategii współpracy z uczelniami. Inwestor analizował całość sektora finansowego łącznie z absolwentami kierunków finansowych i ekonomicznych, ale podkreśla, że utalentowani absolwenci innych kierunków też będą mogli znaleźć zatrudnienie – informuje Agencja Rozwoju Pomorza.
– Inwestycja firmy State Street w Gdańsku to nowe możliwości zawodowe stwarzane przez inwestora – mówi Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. – To okazja do poszerzenia oferty zatrudnienia na metropolitarnym rynku pracy, z czego niezmiernie się cieszymy. Rozmiar i potencjał tej inwestycji to również dowód na to, że nasz rynek pracy posiada kapitał ludzki o wysokich kwalifikacjach i jest w stanie zapewnić kadry dla najbardziej wymagających projektów
Inwestycja amerykańska potwierdza, że Trójmiasto znajduje się w czołówce najbardziej atrakcyjnych lokalizacji dla firm dostarczających zaawansowane usługi biznesowe i jest postrzegane jako zrównoważony, stabilnie rosnący rynek, który stwarza bezpieczne warunki rozwoju w długiej perspektywie, jak również oferuje wysoki standard życia mieszkańcom.
– Kolejna tak poważna firma z sektora usług finansowych na naszym rynku potwierdza, że kierunki rozwoju Pomorza zostały dobrze wyznaczone i sprawdzają się w realizacji – mówi marszałek województwa pomorskiego, Mieczysław Struk. – To także efekt dobrej współpracy trójmiejskiego biznesu i przedstawicieli władz lokalnych, partnerów inicjatywy Invest in Pomerania.
Spośród kilku wysokiej klasy parków biznesowych dostępnych w mieście, Inwestor na lokalizację swojej siedziby wybrał rozwijający się w Gdańsku, wielofunkcyjny kompleks biurowy Alchemia, którego deweloperem jest firma Torus. Tak duża liczba pracowników oznacza również rekordową na tym rynku powierzchnię najmu: ponad 14 000 metrów kwadratowych powierzchni biurowej.
– Udało nam się spełnić oczekiwania międzynarodowej korporacji, co jest kolejnym dowodem wysokiego standardu Alchemii, ale też ogromnego zaangażowania całego zespołu Torusa – wyjaśnia Sławomir Gajewski, prezes spółki Torus. – Umowa z firmą State Street Bank Polska jest największą tego typu w warunkach komercyjnego najmu, zarówno dla naszej firmy, jak i w skali Pomorza.
Oddział State Street Bank Polska w Gdańsku to kolejny po Krakowie etap w rozwoju tej firmy, działającej w naszym kraju od 2007 roku. Decyzja wynika przede wszystkim z dobrej oceny naszego rynku pracy, dostępności wykwalifikowanej kadry, która sprawnie posługuje się językami obcymi. Od samego początku inwestycja wspierana była przez inicjatywę Invest in Pomerania, w szczególności przez Agencję Rozwoju Pomorza oraz Gdańską Agencję Rozwoju Gospodarczego (InvestGDA).
– Jako koordynatorzy inicjatywy Invest in Pomerania bezpośrednio kontaktujący się z inwestorem, widzimy, jak ważna jest otwartość na zgłaszane potrzeby oraz jakość obsługi – mówi prezes Agencji Rozwoju Pomorza, Łukasz Żelewski. – Inwestycja State Street dowodzi, że Invest in Pomerania jest wiarygodnym partnerem dla firm działających na rynkach globalnych. Tym bardziej, że Pomorze ma coraz więcej do zaoferowania, zarówno jeśli chodzi o rynek pracy, jak i infrastrukturę.
– State Street to jedna z najważniejszych inwestycji sektora zaawansowanych usług finansowych ostatnich lat w Gdańsku – – podsumowuje prezes InvestGDA, Alan Aleksandrowicz. Nowe biuro firmy jest szansą zawodową dla specjalistów branży finansowej oraz bankowej na rozwój swoich kwalifikacji zawodowych i nabycie cennego doświadczenia u jednego z największych na świecie dostawców usług finansowych dla inwestorów instytucjonalnych.
Kazimierz Netka