Dadzą pracę ponad 1000 osobom

Amerykańska firma, istniejąca od ponad dwóch wieków, otwiera swój oddział Gdańsku

Globalny opiekun finansowego biznesu

Ponad 200 lat temu opiekowała się majątkiem żeglarzy pływających na kliprach. Mając siedzibę w Bostonie w USA, troszczyła się o dobra tych marynarzy. Robiła to prawidłowo – jak można sądzić, bo przetrwała do dzisiaj i jest jedną z największych firm finansowych w USA. Teraz jest także w Gdańsku. To spółka o nazwie: State Street. Urządza swą siedzibę w centrum biurowym Alchemia i stworzy około 1000 miejsc pracy. Uroczystość podpisania umowy najmu pomieszczeń odbyła się w bardzo prestiżowym miejscu, bo w Ratuszu Głównego Miasta Gdańska.

IMG_4681

Na zdjęciu: Podpisanie umowy najmu pomieszczeń biurowych. Od lewej: Sławomir Gajewski, prezes spółki Torus, Scott Newman, dyrektor generalny State Street Bank Polska.

Negocjacje w sprawie warunków utworzenia oddziału State Street w stolicy województwa pomorskiego, trwały niemal trzy lata. Spółka zastanawiała się bowiem nad wyborem innego miejsca, w innych krajach Europy środkowej, południowej czy wschodniej. Negocjacje prowadzili – w imieniu władz miasta i województwa – reprezentanci Invest in Pomerania oraz Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego. Jak one, te negocjacje, przebiegały – świadczą wypowiedzi ich uczestników, przytoczone w materiałach informacyjnych, nadesłanych nam przez Katarzynę Kaparską z Działu Promocji Agencji Rozwoju Pomorza SA.

State Street to druga najstarsza amerykańska instytucja finansowa, zatrudniająca obecnie niemal 30 tysięcy pracowników w 29 krajach – informuje Katarzyna Kaparska. W odróżnieniu od banków detalicznych nie obsługuje kont bankowych i nie oferuje kredytów. Jest bankiem depozytariuszem, którego główną działalnością jest doradztwo w dziedzinie inwestycji – badania rynków i możliwości inwestycyjnych. W zakresie jej działań jest również bezpieczeństwo operacji, wymiana walut oraz wiele innych usług kierowanych do klientów indywidualnych oraz instytucjonalnych. Działalność State Street dzieli się na cztery sektory: Global Services, Global Advisors, Global Exchange and Global Markets. Korporacja aktualnie zarządza aktywami klientów na łączną kwotę ponad 28 bilionów USD.

Decyzję o wyborze Gdańska na siedzibę oddziału State Street poprzedził złożony proces wyboru lokalizacji, a w jego ostatnim etapie Gdańsk został uznany jako najlepsze miejsce. Aby pozyskać inwestora z tej branży, miasto musiało spełnić kilka rygorystycznych warunków. Kluczowe znaczenie miały dostępność wykwalifikowanej kadry, bliskość renomowanych wyższych uczelni skłonnych do współpracy z inwestorem oraz najwyższa jakość powierzchni biurowej wraz z infrastrukturą komunikacyjną. Istotna dla decyzji inwestora była również efektywna współpraca z władzami lokalnymi.

IMG_4678

– Szczególnie doceniamy działania władz lokalnych wspierające nasz projekt – mówi Scott Newman, dyrektor generalny State Street Bank Polska. – Nowe biuro w Gdańsku może pomieścić ponad 1000 pracowników. Planujemy utworzenie miejsc pracy zarówno dla doświadczonych profesjonalistów z dziedziny finansów, jak i młodych ludzi – absolwentów trójmiejskich uczelni. Osoby zatrudnione w nowym biurze będą wykonywać takie same zadania, co pracownicy z pozostałych biur State Street na świecie np. w Bostonie, Londynie, Krakowie czy w Hong Kongu, a to stwarza ogromne możliwości rozwoju dla naszych pracowników.

Dla realizacji planów zatrudnienia duże znaczenie ma bliska współpraca z uczelniami w Trójmieście. State Street Bank Polska oferuje program szkoleń i wykładów dedykowany studentom w ramach strategii współpracy z uczelniami. Inwestor analizował całość sektora finansowego łącznie z absolwentami kierunków finansowych i ekonomicznych, ale podkreśla, że utalentowani absolwenci innych kierunków też będą mogli znaleźć zatrudnienie – informuje Agencja Rozwoju Pomorza.

– Inwestycja firmy State Street w Gdańsku to nowe możliwości zawodowe stwarzane przez inwestora – mówi Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. – To okazja do poszerzenia oferty zatrudnienia na metropolitarnym rynku pracy, z czego niezmiernie się cieszymy. Rozmiar i potencjał tej inwestycji to również dowód na to, że nasz rynek pracy posiada kapitał ludzki o wysokich kwalifikacjach i jest w stanie zapewnić kadry dla najbardziej wymagających projektów

Inwestycja amerykańska potwierdza, że Trójmiasto znajduje się w czołówce najbardziej atrakcyjnych lokalizacji dla firm dostarczających zaawansowane usługi biznesowe i jest postrzegane jako zrównoważony, stabilnie rosnący rynek, który stwarza bezpieczne warunki rozwoju w długiej perspektywie, jak również oferuje wysoki standard życia mieszkańcom.

– Kolejna tak poważna firma z sektora usług finansowych na naszym rynku potwierdza, że kierunki rozwoju Pomorza zostały dobrze wyznaczone i sprawdzają się w realizacji – mówi marszałek województwa pomorskiego, Mieczysław Struk. – To także efekt dobrej współpracy trójmiejskiego biznesu i przedstawicieli władz lokalnych, partnerów inicjatywy Invest in Pomerania.

Spośród kilku wysokiej klasy parków biznesowych dostępnych w mieście, Inwestor na lokalizację swojej siedziby wybrał rozwijający się w Gdańsku, wielofunkcyjny kompleks biurowy Alchemia, którego deweloperem jest firma Torus. Tak duża liczba pracowników oznacza również rekordową na tym rynku powierzchnię najmu: ponad 14 000 metrów kwadratowych powierzchni biurowej.

– Udało nam się spełnić oczekiwania międzynarodowej korporacji, co jest kolejnym dowodem wysokiego standardu Alchemii, ale też ogromnego zaangażowania całego zespołu Torusa – wyjaśnia Sławomir Gajewski, prezes spółki Torus. – Umowa z firmą State Street Bank Polska jest największą tego typu w warunkach komercyjnego najmu, zarówno dla naszej firmy, jak i w skali Pomorza.

IMG_4676

Oddział State Street Bank Polska w Gdańsku to kolejny po Krakowie etap w rozwoju tej firmy, działającej w naszym kraju od 2007 roku. Decyzja wynika przede wszystkim z dobrej oceny naszego rynku pracy, dostępności wykwalifikowanej kadry, która sprawnie posługuje się językami obcymi. Od samego początku inwestycja wspierana była przez inicjatywę Invest in Pomerania, w szczególności przez Agencję Rozwoju Pomorza oraz Gdańską Agencję Rozwoju Gospodarczego (InvestGDA).

– Jako koordynatorzy inicjatywy Invest in Pomerania bezpośrednio kontaktujący się z inwestorem, widzimy, jak ważna jest otwartość na zgłaszane potrzeby oraz jakość obsługi – mówi prezes Agencji Rozwoju Pomorza, Łukasz Żelewski. – Inwestycja State Street dowodzi, że Invest in Pomerania jest wiarygodnym partnerem dla firm działających na rynkach globalnych. Tym bardziej, że Pomorze ma coraz więcej do zaoferowania, zarówno jeśli chodzi o rynek pracy, jak i infrastrukturę.

– State Street to jedna z najważniejszych inwestycji sektora zaawansowanych usług finansowych ostatnich lat w Gdańsku – – podsumowuje prezes InvestGDA, Alan Aleksandrowicz. Nowe biuro firmy jest szansą zawodową dla specjalistów branży finansowej oraz bankowej na rozwój swoich kwalifikacji zawodowych i nabycie cennego doświadczenia u jednego z największych na świecie dostawców usług finansowych dla inwestorów instytucjonalnych.

Kazimierz Netka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *