„Dołącz do nas” – niedziela ze służbami mundurowymi w Gdyni. Zagrożenie wzrasta, potrzebujemy coraz większej gotowości do ochrony, coraz wyższej sprawności obronnej. Tym bardziej, że możemy być osłabiani także od wewnątrz

Fot. Kazimierz Netka.

Niebezpieczeństwo może przyjść nie tylko z zagranicy

Na Polskę, w tym na Gdańsk i Bałtyk, są coraz większe zakusy. Jeżeli nie będziemy skutecznie się chronić możemy stracić skarby. Nadzieje pokładamy w naszych służbach mundurowych, ale one wymagają ciągłego wspierania osobowego i technicznego. Wzmocnieniu wojska, policji, straży granicznej, pożarnej, pogotowia ratunkowego poświęcono piknik, zorganizowany w Gdyni 18 sierpnia 2024 roku.

Fot. Kazimierz Netka.

W jakim zakresie i dlaczego należy wzmacniać formacje obronno – ratownicze – mówili też reprezentacji władz państwowych, samorządowych, a także dowództwo różnych rodzajów sił zbrojno – obronnych.

Fot. Kazimierz Netka.

Wzrost agresji w Europie powoduje że zaczynają się ośmielać różne ugrupowania i stają się zaborcze, agresywne. Dlatego, bronić się musi nie tylko Ukraina, ale również wiele innych państw, zagrożonych z zewnątrz, lecz też osłabianych od środka. Ostatnio zauważyć można różne działania mające na celu dokonanie zamieszania w Trójmieście, zwłaszcza w Gdańsku – stolicy Żuław od zawsze i stolicy województwa pomorskiego od 1999 roku. Odnośnie Gdańska niektórzy wyraźnie akcentują swe zamiary dokonania zmiany stanu przynależności tego miasta, coraz śmielej usiłują szkodzić Polsce.

Fot. Kazimierz Netka.

Zarys i warunki pracy w służbach mundurowych, strzegących naszego bezpieczeństwa, można było poznać w niedzielę, 18 sierpnia 2024 roku, w Gdyni, podczas wydarzenia o nazwie: „Dołącz do nas” – piknik rekrutacyjny służb mundurowych. Zainaugurowano go konferencją, podczas której wypowiadali się m.in.: wojewoda pomorska – Beata Rutkiewicz – inicjatorka tego pikniku; Tomasz Augustyniak – wiceprezydent Gdyni; inspektor Bogusław Ziemba – komendant wojewódzki policji w Gdańsku; komandor Tomasz Laskowski – dowódca 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej; starszy brygadier Jacek Niewęgłowski – pomorski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku; brygadier Łukasz Płusa – zastępca komendanta miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Gdyni; kontradmirał Straży Granicznej Andrzej Prokopski – komendant Morskiego Oddziału Straży Granicznej. Konferencję prowadził dyrektor Krystian Kłos – rzecznik prasowy Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.

– Bardzo mi miło widzieć państwa na pikniku służb mundurowych oraz wojska – mówiła Beata Rutkiewicz – wojewoda pomorska.

Fot. Kazimierz Netka.

Mamy również numer alarmowy 112, więc całe bezpieczeństwo spotkało się dzisiaj w Gdyni, aby zachęcić tych najmłodszych, tych, którzy dopiero wybierają przyszły zawód, ale być może również tych, którzy chcieliby coś w swoim życiu zmienić, miejsce pracy, aby zapoznali się, co służby mundurowe oferują.

Fot. Kazimierz Netka.

A ci, którzy nie chcą zmieniać pracy ani pójść do służb mundurowych mogą się tutaj dzisiaj dowiedzieć na czym polega praca funkcjonariusza, jakie są tajniki ich pracy, i myślę to jest bardzo ważne aby wiedzieć, na czym polega praca naszych służb mundurowych, bo to oni są gwarantem tego, że czasami te najgorsze sytuacje nie dochodzą do skutku, ponieważ mamy zaplecze, które o nas dba.

Fot. Kazimierz Netka.

Bardzo was wszystkich zachęcam aby cały dzień tutaj spędzić razem ze swymi rodzinami; mam nadzieję przy dobrej pogodzie.

Fot. Kazimierz Netka.

– Bardzo dziękuję pani wojewodzie, że zechciała zorganizować to wydarzenie – powiedział Tomasz Augustyniak – wiceprezydent Gdyni.

Fot. Kazimierz Netka.

– Gdynia jest związana ze służbami mundurowymi, ze względu na chociażby Marynarkę Wojenną ale też inne wojska, inne służby, choćby te, które pracują na granicy polskiej w Morskim Porcie Gdynia. Bardzo się cieszymy, że jest okazja zorganizować to wydarzenie, pokazać pracę służb, ale też zachęcić do tego, aby życzliwie spoglądać na pracę tych służb, bo wiemy, że w ostatnich latach nie jest z tym za dobrze, więc dziękujemy bardzo za to, że państwo tutaj jesteście. Mam nadzieję, że też będziecie mogli się zapoznać wnikliwie z tym, co służby robią, a cieszymy się – raz jeszcze podkreślę – że możemy państwa gościć.

– Szanowni państwo, pomorska policja wykorzystuje każdą możliwość, żeby promować zawód policjanta – powiedział inspektor Bogusław Ziemba – komendant wojewódzki policji w Gdańsku.

Fot. Kazimierz Netka.

– W naszej całej organizacji na terenie województwa pomorskiego jest prawie 6 tysięcy etatów, posiadamy też określoną liczbę wakatów, dlatego takie intensywne nabory z naszej strony i nasze działania informacyjno – doborowe, promocyjne. Dziękujemy bardzo pani wojewodzie, też panu prezydentowi miasta Gdyni za zorganizowanie dzisiejszego przedsięwzięcia.

Fot. Kazimierz Netka.

To doskonała okazja, żeby zaprezentować pracę policjantów różnego rodzaju, bo w naszej służbie naprawdę wiele osób może znaleźć zajecie takie, które będzie go interesowało. Można być policjantem mundurowym, policjantem prewencji, policjantem ruchu drogowego, kontrterrorystą czy przewodnikiem psa służbowego, ale dla tych na przykład, którzy chcieliby pracować po cywilnemu, oferujemy pracę w służbie dochodzeniowo – śledczej, w służbie kryminalnej, w Archiwum X. Tam naprawdę jest szereg przedsięwzięć, szereg zadań, które realizujemy i każdy człowiek, który rozmyśla o tym, żeby wstąpić do służby mundurowej, w mojej ocenie w naszej policji pomorskiej znajdzie swoje miejsce, będzie zagospodarowany, będzie czuł się dobrze, a mieszkańcy naszego województwa pomorskiego dzięki temu będą mogli się czuć bardziej bezpiecznie, gdyż jesteśmy największą służbą mundurową i to tak naprawdę od policji głównie zależy stopień bezpieczeństwa w naszym społeczeństwie.

– Wojska obrony terytorialnej to formacja, która pozwala pogodzić zarówno życie cywilne jak i chęć spełniania się w mundurze – powiedział komandor Tomasz Laskowski – dowódca 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Fot. Kazimierz Netka.

– Będąc żołnierzem wojsk obrony terytorialnej możemy jednocześnie pracować zawodowo cywilnie, a oprócz tego być żołnierzem, zakładać mundur, być przygotowanym na najgorszą ewentualność czyli poznać zasady strzelania, poruszania się w terenie, poznać medycynę pola walki. To są rzeczy, które na co dzień mogą się nam przydać. Będąc świadkiem jakiegokolwiek zdarzenia wypadkowego będziemy wiedzieli jak udzielić pierwszej pomocy. Dlatego gorąco zachęcam do wstąpienia w szeregi wojsk obrony terytorialnej.

Fot. Kazimierz Netka.

Wystarczy odwiedzić dowolne Wojskowe Centrum Rekrutacji bądź skorzystać ze strony www.terytorialsi.pl, gdzie możemy znaleźć kontakt do dowolnego rekrutera w naszym województwie i nie tylko w naszym województwie, bo jako formacja, brygady mamy w każdym województwie naszego kraju i z każdego miejsca można tak naprawdę przystąpić do rekrutacji. Jest to o tyle istotne, ze jako wojska obrony terytorialnej jesteśmy w pierwszej kolejności też do wsparcia w sytuacjach kryzysowych i służby, formacje, które dzisiaj z nami również przygotowały swoje stosika, informacyjno – promocyjno – rekrutacyjne to są formacje, którym udzielamy w pierwszej kolejności wsparcia w sytuacjach kryzysowych. Jak najbardziej można być strzelcem, ale jeśli ktoś chce udzielać wsparcia w ramach grupy poszukiwawczo – ratowniczej K-9, którą mamy w Brygadzie, również może udzielać takiego wsparcia policji, jak i straży pożarnej. Gorąco zachęcam do wstąpienia w szeregi żołnierzy Wojska Polskiego.

– Witam państwa cieszę się, że jesteśmy tutaj też z innymi służbami. Nasze nabory do Państwowej Straży Pożarnej są realizowane przez wszystkie jednostki organizacyjne Państwowej Straży Pożarnej na terenie województwa – powiedział starszy brygadier Jacek Niewęgłowski – komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku.

Fot. Kazimierz Netka.

– Wszystkie komendy powiatowe i miejskie prowadzą permanentnie nabory, uzupełnianie wakatów. My jesteśmy tą szczęśliwą służbą, że mamy przygotowanie młodych kadr przez jednostki ochotniczych straży pożarnych, które mają młodzieżowe drużyny pożarnicze, tak że od lat pożarnictwo jest zaszczepiane w tych młodych ludziach i też naprawdę w dużej mierze z tych zasobów czerpiemy.

Fot. Kazimierz Netka.

Specjalnych problemów nie mamy w tych naborach, przez to jest gdzieś około 8 – 10 osób na jedno miejsce w naszych naborach do Państwowej Straży Pożarnej. Mamy z kogo wybierać i z tego się bardzo cieszymy, ale cały czas też zachęcamy, bo zależy nam, żeby osoby, które do nas się zgłaszają, prezentowały jak najwyższy poziom i przygotowanie, zwłaszcza fizyczne, bo to jest wymagające i naprawdę trzeba być dobrze przygotowanym, żeby testy sprawnościowe przejść, ale każdy może spróbować sił w naborach i do tego zachęcamy. Służba jest piękna; niesiemy pomoc, a wkomponowując się we wszystkie służby dbamy o bezpieczeństwo mieszkańców Pomorza.

– Szanowni państwo, Morski Oddział Straży Granicznej realizuje ustawowe zadania na obszarze województwa pomorskiego, zachodniopomorskiego, a także na fragmencie województwa warmińsko – mazurskiego – powiedział kontradmirał Andrzej Prokopski – komendant Morskiego Oddziału Straży Granicznej.

Fot. Kazimierz Netka.

– W województwie pomorskim mamy kilka terenowych jednostek organizacyjnych, od Krynicy Morskiej po Ustkę. Dodatkowo w strukturze naszego Oddziału jest Kaszubski Dywizjon, który realizuje zadania na polskich obszarach morskich, natomiast funkcjonariusze na lądzie realizują szereg zadań w celu zapewnienia bezpieczeństwa na przejściach granicznych w województwie pomorskim, lądowych, morskich i lotniczym. W dniu dzisiejszym pokazujemy tylko mały ułamek sprzętu czy specjalizacji, które na co dzień wykonują funkcjonariusze naszego Oddziału. Serdecznie zachęcam młodzież do pełnienia służby w naszej formacji, by bezpośrednio przyczynić się do ochrony granic naszej ojczyzny jak również bezpieczeństwa naszych obywateli.

Fot. Kazimierz Netka.

Granica morska jest granicą, którą najłatwiej przeniknąć

– Jesteśmy na Pikniku Służb Mundurowych ale musimy pamiętać – bo nie zawsze się na to zwraca uwagę – że duża część służb mundurowych stanowią marynarze i pogranicznicy, którzy strzegą naszej granicy otwartej, na morzu – powiedział prof. Marek Grzybowski – przewodniczący Polskiego Towarzystwa Nautologicznego, prezes Bałtyckiego Klastra Morskiego i Kosmicznego:

Fot. Kazimierz Netka.

– Pamiętajmy, że strefa gospodarcza Polski na Bałtyku – polska wyłączna strefa ekonomiczna – to jest około jedna dziesiąta naszego terytorium, a nawet więcej. W tej strefie są instalacje gdzie teraz wydobywamy ropę i gaz, ale niedługo będzie dużo instalacji różnego typu związanych z energetyka odnawialną, a głównie będziemy stawiali na morzu farmy elektrowni wiatrowych i musimy je chronić.

Poza tym w obecnej sytuacji na pewno można powiedzieć, tak z całą odpowiedzialnością: nie tylko duże porty ale i małe porty są portami o strategicznym znaczeniu dla kraju, bo tam będą miejsca związane z instalacjami farm morskich elektrowni wiatrowych. Poza tym granica morska jest granicą, którą najłatwiej przeniknąć, więc musimy, mówiąc o służbach mundurowych, myśleć o tym, że potrzebna jest zarówno Marynarka Wojenna, służby Straży Granicznej, SAR, które powinny mieć rozszerzoną aktywność i działalność o takie możliwości jakie ma Coastguard w wielu krajach. Bardzo ważną rolę odgrywa policja wodna i służby ratownicze – to też są służby mundurowe. O tym często nie pamiętamy, a one odgrywają bardzo istotną rolę w ochronie granicy morskiej państwa.

Teraz można powiedzieć, że najlepiej rozwinięte są służby ratownicze. One faktycznie są wszędzie i są gotowe do działania ratowniczego, ale pamiętajmy, że to jest ratownictwo głównie ludzi, a bezpieczeństwo związane z bezpieczeństwem fizycznym portów, cyberbezpieczeństwem, ochroną przeciwdronową przed dronami powietrznymi i przed pojazdami podwodnymi, które są wykorzystywane do atakowania portów jest bardzo istotne i o tych służbach mundurowych musimy pamiętać – powiedział prof. Marek Grzybowski – przewodniczący Polskiego Towarzystwa Nautologicznego, prezes Bałtyckiego Klastra Morskiego i Kosmicznego.

Kazimierz Netka

Proszę, czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *