Dr Beata Czechowska-Derkacz z Uniwersytetu Gdańskiego oraz Centrum Hevelianum w Gdańsku zostali Laureatami konkursu „Popularyzator Nauki”. Konkurs organizowany jest od 2005 roku przez redakcję serwisu PAP Nauka w Polsce oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego obecnie Ministerstwo Edukacji i Nauki

Na zdjęciu: Widok na fragment Góry Gradowej – Grodziska, gdzie mieści się Centrum Hevelianum. Fot. Kazimierz Netka.

Oni przenoszą naukowe sukcesy do wiadomości społeczeństwa

W takich czasach, jakie są teraz, z nadzieją patrzymy na naszych naukowców. Liczymy, że szybko znajda skuteczny sposób ratowania naszego życia i zdrowia. Uczelnie, centra nauki, ośrodki badawczo – rozwojowe zaczynają być bardziej doceniane. Większym szacunkiem zaczynamy darzyć odkrywców, wynalazców, tych, którzy wynalazki wdrażają w produkcji, a także osoby popularyzujące naukę, czyli ułatwiające przekazywanie wiedzy o osiągnięciach wynalazców, odkrywców, innowatorów.

Od kilkunastu lat osoby, zasłużone w rozpowszechnianiu osiągnięć intelektów, wyróżniane są w ogólnopolskim konkursie Popularyzator Nauki. Celem pomysłodawców jest uhonorowanie osób, zespołów i podmiotów, które upowszechniają naukę wśród Polaków, przybliżają wyniki badań naukowych, pomagają lepiej zrozumieć świat. W bieżącym roku konkurs ten rozstrzygnięto po raz szesnasty.

Z obszaru województwa pomorskiego w gronie nagrodzonych mamy dwoje laureatów. Jury Konkursu uhonorowało dr Beatę Czechowską-Derkacz z Uniwersytetu Gdańskiego oraz Centrum Nauki Hevelianum – Góra Gradowa w Gdańsku.

Konkurs Popularyzator Nauki trwa od 2005 r. przez redakcję serwisu PAP Nauka w Polsce oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Nagrody 16. edycji konkursu, w kategoriach: naukowiec, animator, zespół, instytucja, media, ogłoszono 18 stycznia 2020 r., podczas gali online, zdalnej.

Każdego roku przyznawane jest również wyróżnienie im red. Tomasza Trzcińskiego za wzorcową politykę informacyjną. Dr Beata Czechowska-Derkacz pracownik naukowy w Instytucie Mediów, Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej, Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego, specjalista PR ds. promocji badań naukowych UG, została laureatką tego właśnie wyróżnienia. Funkcję rzeczniczki prasowej Uniwersytetu Gdańskiego pełniła w latach 2003-2020.

Na zdjęciu: Dr Beata Czechowska-Derkacz. fot. A. Smykowski-UG

– Jestem ogromnie zaszczycona tym wyróżnieniem, zwłaszcza że jest przyznawane w czasie finału znanego i cenionego konkursu Popularyzator Nauki przez niezwykle profesjonalną redakcję – powiedziała dr Beata Czechowska-Derkacz. – To wyróżnienie „przyszło do mnie” w szczególnym momencie, w grudniu po 17 latach złożyłam rezygnację z pełnionej funkcji rzecznika prasowego Uniwersytetu Gdańskiego. Stało się zatem najwspanialszym podsumowaniem pewnego etapu mojego zawodowego życia, jakie mogłam sobie wymarzyć. Profesjonalne prowadzenie polityki informacyjnej jest jednak również pracą zbiorową, dlatego ogromne podziękowania należą się zespołowi, z którym pracowałam jako rzecznik prasowy, całej społeczności akademickiej UG, która dzieliła się ze mną dobrymi wiadomościami oraz dziennikarzom za życzliwe zainteresowanie sukcesami uczelni. Przede wszystkim dziękuję Redakcji PAP Nauka w Polsce, z którą współpracuję przez tak wiele lat, mając poczucie głębokiego sensu mojej pracy.

Drugi pomorski Laureat, Hevelianum, w kategorii „Instytucja” rywalizowało w tym roku z wrocławskim Hydropolis i Stowarzyszeniem Demagog z Katowic – poinformowała nas Katarzyna Mejna z Hevelianum. Komunikat, który otrzymaliśmy zawiera też wypowiedź dyrektora tego centrum nauki, edukacji i rekreacji:

– Jestem niezwykle dumny, że Hevelianum może dziś dołączyć do zacnego grona laureatów tego konkursu. Jesteśmy wszyscy edukatorami, ale też pasjonatami, tego co robimy w pracy. Nagroda „Popularyzator Nauki” dodaje nam skrzydeł do odkrywania kolejnych naukowych zagadek i opowiadania o nich naszym odbiorcom – mówi Paweł Golak, dyrektor Hevelianum. – Informacja o tak ważnej nagrodzie przychodzi do nas w symbolicznym czasie – w przededniu obchodów 410. rocznicy urodzin naszego patrona Jana Heweliusza, słynnego astronoma, jednego z najwybitniejszych przedstawicieli świata nauki XVII wieku – dodaje.

Fot. Kazimierz Netka

Oferta Hevelianum to m.in. interaktywne wystawy matematyczno-przyrodnicze, rozmowy online z naukowcami, ekspertami i popularyzatorami nauki, wykłady młodych naukowców, serie filmów prezentujących spektakularne doświadczenia naukowe oraz zajęcia w niestandardowy sposób uwzględniające szkolne podstawy programowe. Ważnym punktem są również konkursy astronomiczne, w tym międzynarodowy AstroCamera dla amatorów astrofotografii, czy wydarzenia plenerowe z nauką na pierwszym planie. Instytucja zlokalizowana na Górze Gradowej, z piękną panoramą Gdańska, to jednak nie tylko centrum nauki. To także idealna przestrzeń do przyjemnego spędzania wolnego czasu, spacerów wśród zabytkowej architektury i relaksu w otoczeniu zieleni. W trudnym czasie związanym z pandemią koronawirusa, Hevelianum przeniosło swoją popularyzatorską działalność do internetu. Ofertę można śledzić na stronie www.hevelianum.pl oraz w mediach społecznościowych – poinformowała Katarzyna Mejna – specjalistka ds. komunikacji i mediów Hevelianum – Góra Gradowa.

Warto wiedzieć, że jeszcze pod koniec ubiegłego wieku, Góra Gradowa, zwana też Grodziskiem (wzniesienie nad dworcami: PKP Gdańsk Główny i PKS) była prawie nieużytkiem i siedliskiem narkomanów. Przekształcanie Grodziska w Centrum Hevelianum zainicjowane zostało m.in. przez nieżyjącego już dyrektora Krzysztofa Rudzińskiego, a także przez dyrektor Grażynę Pilarczyk. Jednym z etapów było utworzenie tam Parku Kulturowego Fortyfikacji Miejskich „Twierdza Gdańsk”, którego dyrektorem był także Przemysław Piotr Guzow, później dyrektor Centrum Hevelianum, obecnie dyrektor Gdańskich Nieruchomości.

W 2009 roku Projekt „Centrum Hewelianum: Budowa kompleksu edukacyjno – rekreacyjnego w Gdańsku. Etap I” zdobył nagrodę główną w II edycji konkursu
„Polska pięknieje. 7 Cudów Funduszy Europejskich” w kategorii „Rewitalizacja”.
Uzyskał tytuł „Cud Funduszy Europejskich”.

Oto wyniki konkursu Popularyzator Nauki 2020: Nagrodę Główną otrzymał dr Jerzy Jarosz, profesor Uniwersytetu Śląskiego. W kategorii Naukowiec laureatką została dr Joanna Stojer-Polańska z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu i Uniwersytetu SWPS w Katowicach. W kategorii Animator (kategoria dla osób bez doktoratu) tytuł Popularyzatora Nauki otrzymał przyrodnik Dawid Masło. W kategorii Zespół nagrodzono Śląski Festiwal Nauki Katowice. Nagrodę w kategorii Instytucja otrzymało gdańskie Hevelianum. Redakcję „Filozofuj!” doceniono nagrodą w kategorii Media. Kapituła konkursu przyznała też dwa wyróżnienia: dr. hab. Piotrowi Rzymskiemu z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu oraz Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis z Wrocławia. Wyróżnienie im. red. Tomasza Trzcińskiego za najlepszą politykę informacyjną otrzymała wieloletnia rzeczniczka prasowa Uniwersytetu Gdańskiego dr Beata Czechowska-Derkacz, pracownik naukowy w Instytucie Mediów, Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej, Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego, a także specjalista PR ds. promocji badań naukowych Uniwersytetu Gdańskiego.

Kazimierz Netka

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *