Drogi Erasmusie, witamy w Gdańsku, witamy w regionie – mówiła pani prorektor Uniwersytetu Gdańskiego podczas Pikniku Rodzinnego Dzień Innowacji Erasmus+. Na terenie UG powstanie międzysektorowe centrum innowacji

Fot. Kazimierz Netka.

Mamy miliard złotych dla was, tylko na ten rok – zapewniali organizatorzy

Fot. Kazimierz Netka.

Unikatowy program unijny: Erasmus, od lat służy wsparciem finansowym różnych środowisk. Teraz istnieje program Erasmus+. Aby promować możliwość korzystania z tego programu  wśród mieszkańców województwa Pomorskiego, Narodowa Agencja Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności wraz z Uniwersytetem Gdańskim tworzy Erasmus+ InnHUB Centrum Innowacji Programu Erasmus+, które będzie otwarte dla wszystkich zainteresowanych już od 8. września br. O szczegółach poinformowano w niedziele, 4 września 2022 roku, podczas Pikniku Rodzinnego Dzień Innowacji Erasmus+, zorganizowanego na Targu Węglowym w Gdańsku.

Fot. Kazimierz Netka.

– Chcemy opowiedzieć jeszcze o czymś istotnym: o otwarciu specjalnego, innowacyjnego hubu, który pozwoli łączyć tu, na Pomorzu, edukację, szkolnictwo wyższe, biznes, organizacje pozarządowe, a wszystko po to, by jak najlepiej wykorzystać środki unijne – powiedział red. Marek Zając, prowadzący Piknik. – Zapraszam na scenę naszych gości: Pani profesor Anna Jurkowska-Zeidler – prorektor do spraw współpracy międzynarodowej Uniwersytetu Gdańskiego, uczelni, która będzie gościła nasz hub. Raz jeszcze dr Paweł Poszytek, stojący na czele Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności oraz Bartosz Stawiarz – dyrektor ds. współpracy z regionami | Centrum Innowacji Erasmus+ InnHUB – nie tylko w Gdańsku, ale także.

Fot. Kazimierz Netka.

– Uniwersytetu Gdańskiego promować nie trzeba: bo wszyscy wiedzą: świetna uczelnia, niemal 90 kierunków, studia wszelkiego rodzaju, przede wszystkim stawiacie na nowoczesność, elastyczność, związek między teorią i praktyką, na bliskie relacje między nauką i biznesem – przedstawiał red. Marek Zając. – Jak to wszystko ma się wpasować w nasz innowacyjny hub programu Erasmus+ ?

– Proszę państwa zacznę od tego, że mieliśmy z panem rektorem profesorem Piotrem Stepnowskim dwa marzenia – odpowiedziała profesor Anna Jurkowska-Zeidler – prorektor do spraw współpracy międzynarodowej Uniwersytetu Gdańskiego:

Fot. Kazimierz Netka.

– Po pierwsze takie, żeby do Gdańska, do Uniwersytetu, sprowadzić jakąś narodową agencję, która zapewni nam bliższe wsparcie finansowe i merytoryczne tego wszystkiego, o czym pan redaktor powiedział. Po drugie, to mieliśmy marzenie, żeby współpracować z tymi wspaniałymi chłopakami, których tutaj mam pod bokiem, czyli z przedstawicielami bardzo prężnie działającego programu Erasmus, Europejskiego Korpusu Solidarności, EuroSkills. I to się udało. Mamy to w Gdańsku, w regionie. Okazało się, że po Krakowie, Katowicach, właśnie na Pomorzu na terenie Uniwersytetu Gdańskiego, w naszym kampusie, powstanie międzysektorowe centrum innowacji i będzie blisko współpracowało z tym, co w Gdańsku mamy najlepszego, a mianowicie z naszymi talentami, z liderami, z tym, jakie cele sobie stawiamy w zakresie zrównoważonego rozwoju, uczenia się przez całe życie i innowacji. Jesteśmy zachwyceni, ze udało się nam pozyskać tak wspaniałego partnera.

– A my jesteśmy zachwyceni, że Gdańsk chciał pozyskać takiego partnera i to wszystko będzie działo się w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Gdańskiego, ale zanim opowiemy w szczegółach jak to będzie działać, to powinniśmy nakreślić nieco szerszy kontekst – powiedział Marek Zając i dodał:

Od samego początku panie dyrektorze, niemalże do znudzenia ale to naprawdę ważne, powtarzamy, że program Erasmus+ wbrew temu, co się niektórym wydaje, to nie są tylko zagraniczne wyjazdy dla studentów.

– Tak, rzeczywiście, to jest tylko część Erasmusa, aczkolwiek bardzo ważna i oczywiście część, która pochłania bardzo duże środki, bo co roku wysyłamy tysiące polskich studentów w ramach Erasmusa – odpowiedział dr Paweł Poszytek, dyrektor Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności:

Fot. Kazimierz Netka.

– Ale również tysiące przyjmujemy. Tak naprawdę to uczelnie wysyłają i przyjmują. Ale Erasmus to jest również edukacja dorosłych, to jest również edukacja zawodowa, to jest również edukacja w szkołach, przedszkolach, to jest również nie tylko na zasadzie wyjazdów, bo oprócz studentów przez ostanie 5 lat wysłaliśmy za pieniądze unijne 100 000 młodych ludzi ze szkół branżowych i zawodowych, żeby odbywali kilkumiesięczne staże zagraniczne czy to w fabrykach samochodów w Niemczech, czy to w hotelach, restauracjach w Hiszpanii, Portugalii. Oczywiście tych branż jest więcej, a mówię o tych najpopularniejszych. Z jednej strony są te wyjazdy, z drugiej jest cała masa pieniędzy na współpracę międzyinstytucjonalną.

– Komisja Europejska bardo mocno postawiła na Erasmus+. Dwa razy ogląda każdego centa zanim wyda go na jakąkolwiek inicjatywę – powiedział Marek Zając. Program Erasmus+ niemal podwoił swoje pieniądze. Skoro tak wielkie fundusze popłyną do Polski, to powstało pytanie co zrobić, żeby te środki jak najskuteczniej wykorzystać.

Centrum Innowacji Erasmus+ InnHUB służy właśnie temu. Jak to jest konkretnie, w praktyce? – zapytał Marek Zając.

– Powołaliśmy Erasmus+ InnHuby czyli centra Innowacji Programu Erasmus+. Innowacyjność polega przede wszystkim na tym, aby poinformować państwa, przedsiębiorców, fundacje, stowarzyszenia, samorządy, społeczności o tym ,że są pieniądze na ich projekty edukacyjne, kształcenia, rozwój networkingu. Pokazujemy potencjał regionalnie w kolejnych województwach. Cieszymy się, że jesteśmy tutaj w województwie pomorskim, w Gdańsku – odpowiedział Bartosz Stawiarz – dyrektor ds. współpracy z regionami | Centrum Innowacji Erasmus+ InnHUB:

Fot. Kazimierz Netka.

– Co będziemy robić, konkretnie? Po pierwsze już będą od 8 września dyżury Centrum Informacyjnego – wszystko na naszej stronie erasmus.org.pl , gdzie można dowiedzieć się, gdzie przyjść i pokazać swój projekt, porozmawiać o tym co państwo chcą zrobić – to pierwsza rzecz. Druga – będziemy robili warsztaty, szkolenia, we współpracy z naszymi współpracownikami z Warszawy, by być bliżej państwa z tymi projektami. No i trzecia rzecz, to jest organizowanie tego typu imprez. Dodałbym także, że w ramach tej współpracy z Uniwersytetem Gdańskim jutro zostanie zawarte porozumienie, w które wejdzie 12 uczelni pomorskich. Też będą szkolić, przekazywać możliwości Erasmusa i Europejskiego Korpusu Solidarności. Będziemy do tego porozumienia dopraszać kolejne instytucje z kolejnych sektorów.

– Pani Rektor, muszę o to zapytać, bo dużo ciepłych słów popłynęło w kierunku Pomorza, Gdańska i Uniwersytetu Gdańskiego. I co ciekawsze, to są ciepłe słowa zasłużone – powiedział red. Marek Zając. – Na czym polega tajemnica tego miejsca?

– Po prostu mam takie wrażenie, ze Uniwersytet Gdański jest z pasją, jest na fali, czuje puls zmian w szkolnictwie i nie tylko, a poza tym jest coraz bardziej otwarty, wolny, europejski i udowadnia to chociaż tym, że otwieramy InnHUBa , że jest miejscem spotkań i będzie miejscem spotkań, tak, jak Gdańsk, Gdańszczanie i cały region pomorski. Tak, że drogi Erasmusie, witamy w Gdańsku, witamy w regionie.

Fot. Kazimierz Netka.

– Od godziny 12, gdy ta godzina wybiła na zegarach gdańskich kościołów, naprawdę zdzieramy sobie gardło, z całym teamem erasmusowym, żeby przekonać wszystkich naszych wspaniałych gości, że z Erasmusa mogą skorzystać – mówił red Marek Zając. Chodzi o przedszkola, szkoły, placówki edukacyjne, organizacje pozarządowe, stowarzyszenia, fundacje, kluby sportowe i długo mógłbym jeszcze wymieniać. Te pieniądze, nie chcę powiedzieć, że leżą na ulicy, ale są do wzięcia. Trzeba tylko, myślę, trochę odwagi żeby udać się do punktu informacyjnego, albo do Centrum Innowacji Erasmus+ InnHUB, przyjść z pomysłem, bo tam znajdziemy pomoc.

Mamy szansę przekonać zebranych by wykonali jeden krok do realizacji swoich marzeń. Mamy miliard złotych dla was, tylko na ten rok. Tylko na ten rok, jeden miliard. A zaraz będziemy mieli dwa miliardy. Szanowni państwo, bardzo dziękujemy. Od 8 września proszę udawać się do Biblioteki Uniwersytetu Gdańskiego. Tam są ludzie, którzy chcą wam pomóc zrealizować wasze marzenia – zapewniali organizatorzy.

Fot. Kazimierz Netka.

Na Pomorzu działa także związek Uczelni Fahrenheita. To ludzie, którzy wiedzą co znaczy naukowa edukacja na poziomie – mówił red. Marek Zając. Ich niebieski namiot jest oblegany przez całe rodziny, które z zapartym tchem, od najmłodszych po najstarszych oglądały różne naukowe eksperymenty, ale też od samego początku wiedzieliśmy, ze przyjdzie taki moment kiedy na ten pokaz eksperymentów, zaprosimy przedstawicieli Uczelni Związku Fahrenheita zaprosimy tutaj na scenę.

Pokaz na scenie był chyba jednym z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń Pikniku Rodzinnego Dzień Innowacji Erasmus+ w Gdańsku.

Kazimierz Netka

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *